Glasgow 27. októbra (TK KBS) Pri príležitosti nadchádzajúcej konferencie o klíme v Glasgowe podpísali stovky náboženských vodcov z celého sveta výzvu s názvom Svätí ľudia, sväté srdcia.
Organizuje ju medzináboženské environmentálne hnutie Green Faith, ktoré vyzýva na spoločnú reakciu na klimatickú a koronavírusovú krízu. Svoje podpisy pod petíciu pridali aj mnohé katolícke osobnosti.
Signatári vyjadrujú svoje obavy z dôsledkov zrýchľujúcej sa klimatickej krízy a pandémie koronavírusu, ktoré postihujú najmä najzraniteľnejšie skupiny. Upozorňujú tiež, že lepšia budúcnosť je možná, ak sa kolektívna reakcia na tieto javy bude riadiť súcitom.
Účastníci konferencie o klíme v Glasgowe by preto mali odmietnuť zastaraný hospodársky systém založený na fosílnych palivách a ničení lesov a oceánov. Namiesto toho by mali podporovať rozvoj obnoviteľnej a cenovo dostupnej energie, pracovať na zabezpečení prístupu k čistej vode, vyrábať potraviny s ohľadom na pôdu a vyplácať spravodlivé mzdy.
Organizácia Spojených národov tiež vyzýva na zníženie emisií skleníkových plynov. Podľa jej novej správy je doterajšie úsilie štátov úplne nedostatočné a svet je stále na ceste ku klimatickej katastrofe. OSN tvrdí, že súčasné záväzky v oblasti znižovania emisií povedú do konca storočia k zvýšeniu teploty Zeme o 2,7 °C.
Na konferencii OSN v škótskom Glasgowe, ktorá sa uskutoční od tejto nedele do 12. novembra, budú lídri z celého sveta diskutovať o spoločných opatreniach v oblasti zmeny klímy. Generálny tajomník OSN António Guterres požadoval, aby všetky krajiny G20 preukázali, že sú schopné dodržať limit 1,5 °C najneskôr na tejto konferencii (Zdroje: Vatican News / ČTK)