[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je utorok 16. 07. 2024   Meniny má Drahomír      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  júl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Pápež udelil právomoci pred mimoriadnou kapitulou Maltézskeho rádu
P:3, 27. 10. 2021 13:05, ZAH

Vatikán 27. októbra (RV) Pred nadchádzajúcou mimoriadnou generálnou kapitulou Zvrchovaného vojenského špitálskeho rádu sv. Jána z Jeruzalema, Rodosu a Malty (Maltézsky rád) pápež František povzbudil celý rád k zdarnému procesu obnovy. Urobil tak v liste kardinálovi Tomasimu, osobitnému pápežskému delegátovi pre Maltézsky rád, ktorému zároveň udelil osobitné právomoci vzhľadom na reorganizáciu rádu.

V liste z 25. októbra Svätý Otec vyjadruje uznanie za to, čo sa doteraz urobilo pre obnovu tejto inštitúcie. Ako píše, „s vďačnosťou zaznamenal pozitívne kroky, ktoré sa podnikli v súvislosti s duchovnou a morálnou obnovou rádu, najmä profesných členov, ako aj proces aktualizácie Konštitučnej charty a Maltézskeho kódexu“.

Svätý Otec v liste oznámil svoje rozhodnutie predĺžiť funkciu Fra' Marca Luzzaga ako poručíka veľmajstra Maltézskeho rádu až do ukončenia mimoriadnej generálnej kapituly a následnej voľby nového veľmajstra Štátnou radou.

V záujme zabezpečenia zdarného priebehu nadchádzajúcej mimoriadnej kapituly rádu pápež potvrdzuje kardinálovi Silvanovi Mariovi Tomasimu, že ako jeho delegát „má všetky potrebné právomoci na rozhodovanie v otázkach, ktoré by sa vyskytli pri realizácii jemu zvereného mandátu“, vrátane „právomoci prevziať na seba niektoré aspekty bežnej správy rádu, v prípade potreby aj s výnimkou voči platnej Konštitučnej charte a Maltézskemu kódexu, ako aj riešiť všetky vnútorné konflikty v rámci rádu ex auctoritate Summi Pontificis“, čiže z pápežskej autority.

Delegátovi pre Maltézsky rád pápež František v liste výslovne udeľuje aj ďalšie právomoci. Má právo zvolať mimoriadnu generálnu kapitulu a spolupredsedať jej, určiť ad hoc pravidlá zloženia a slávenia mimoriadnej generálnej kapituly, schváliť Konštitučnú chartu a Kódex rádu, konať vo veci obnovy Zvrchovanej rady v súlade s novými normatívnymi textami a napokon zvolať Štátnu radu na voľbu nového veľmajstra.

Okrem uvedených rozhodnutí Svätý Otec v liste vyjadruje podporu a povzbudenie celému širšiemu okruhu rádu, tzv. Jánovskej rodine, „v mnohých charitatívnych dielach, ktoré vykonáva svojou chvályhodnou prácou“ prostredníctvom členov a dobrovoľníkov v rôznych častiach sveta vo vernosti cieľom rádu, ktorými sú „tuitio fidei“ - obrana viery a „obsequium pauperum“ - služba chudobným, chorým a slabým.

Pápež František vyjadruje svoju istotu, že „celý rád na všetkých úrovniach bude ochotne spolupracovať“ s kardinálom Tomasim „v duchu autentickej poslušnosti a úcty“. V závere listu ubezpečuje o svojich modlitbách a udeľuje požehnanie všetkým členom a dobrovoľníkom rádu.

Kardinál Silvano Maria Tomasi bol za osobitného pápežského delegáta pre Maltézsky rád menovaný 1. novembra 2020.( TK KBS, RV jb, ml; pz ) 20211027021   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]