[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je nedeľa 01. 10. 2023   Meniny má Arnold      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Mastodon][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  október  >>
poutstštpisone
       1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031     

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Národnému stretnutiu mládeže T22 bude prechádzať príprava Výšiny
P:3, 22. 10. 2021 10:00, DOM

Bratislava 22. októbra (TK KBS) Národnému stretnutiu mládeže (NSM) T22 v Trenčíne bude prechádzať duchovná príprava s názvom Výšiny. Rada pre mládež a univerzity Konferencie biskupov Slovenska (KBS) o tom informovala v deň liturgickej spomienky na svätého Jána Pavla II., pápeža mladých. Oznámila to po zverejnení miesta a loga konania. Oficiálna príprava bude spätá s horami a putovaním. Začne sa v rámci novembrového Týždňa Cirkvi pre mládež, rozhodli na októbrovom plenárnom zasadnutí biskupi Slovenska.

„Duchovná príprava súvisí s témou, ktorú určil Svätý Otec na Svetové dni mládeže (SDM) v Lisabone v roku 2023 - „Mária sa vydala na cestu a ponáhľala sa....“ Ak čítame tieto slová z Lukášovho evanjelia ďalej, tak pokračujú:  „...a ponáhľala sa do istého judejského mesta v hornatom kraji.“ (Lk 1,39) A to súvisí s témou hôr a putovaním. S putovaním a vstávaním  súvisia aj ročné témy, ktoré nám dal pápež František:  „Mládenec, hovorím ti vstaň!“  (Lk 7,14) a „Vstaň; ustanovujem ťa za svedka toho, čo si videl.” (porov. Sk 26,16) Tak vznikla myšlienka, aby aj naša duchovná príprava bola vstávaním a putovaním cez sedem biblických vrchov, na ktorých sa udiali dôležité momenty Starého aj Nového zákona. Tieto vrchy symbolicky znázorňujú putovanie nás samých v osobnom živote a túžbu rásť, byť bližšie Bohu. Preto sme vybrali názov „Výšiny“," vysvetlil názov hlavný autor myšlienky duchovnej prípravy Pavol Danko.

Počas duchovnej prípravy vyjde sedem katechéz s pravidelnosťou raz mesačne. Každá z nich priblíži jeden biblický vrch. Do prípravy budú pozvaní mnohí kňazi, ktorí majú skúsenosť s horami a lezením, hudobníci, rehoľníci, umelci a spoločenstvá aj jednotlivci. Okrem povzbudení tím Národného stretnutia mládeže chystá aj aktivity či modlitby, tak ako sme to poznali z predchádzajúcich duchovných príprav – Čistý rok, Milosrdný rok a Odvážny rok.  „Verím že aj táto duchovná príprava nám pomôže vstať a byť protagonistami zmeny, ako nás k tomu vyzýva Svätý Otec František v Christus vivit. Nebyť len pasívnymi čakateľmi ale tými, ktorí prijímajú pozvanie a vedia, že Boh chce cez mladého človeka konať aj dnes," uviedol Matúš Reiner, tajomník Rady pre mládež a univerzity KBS.  

T22 v Trenčíne  - podobne ako tri predošlé NSM – bude aj prípravou na SDM. Ich tradíciu založil sv. Ján Pavol II. v roku 1985. Prvý ročník sa konal v roku 1986 v Ríme. Odvtedy sa konali v ďalších 14 mestách. SDM sa slávia každý rok na diecéznej úrovni, raz za tri roky na svetovej. Naposledy sa stretli mladí v roku 2019 v Paname a najbližšie sa budú konať v Lisabone (1. až 6. augusta 2023). Z myšlienky SDM vznikli NSM. Mladí sa stretli na celoslovenskej úrovni už viackrát aj v minulosti (napríklad v Nitre alebo v Prešove). V podobnom rozmere a v priamej nadväznosti na SDM však NSM naštartovalo svoju históriu v roku 2013. Doteraz sa na nich zúčastnilo vyše 12 000 ľudí, pomáhalo viac ako 1 000 dobrovoľníkov. Viac informácii je na stránke www.narodnestretnutiemladeze.sk.

TK KBS informovala Rada pre mládež a univerzity KBS( TK KBS, rpm; ml ) 20211022017   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]