Taliansko 21. októbra (TK KBS) V juhotalianskom meste Tarante sa dnes začal 49. ročník Sociálneho týždňa talianskych katolíkov, ktorý sa uzavrie v nedeľu 24. októbra. Zúčastňuje sa na ňom viac ako 80 biskupov a 670 delegátov pochádzajúcich z 208 talianskych diecéz, z toho tretina žien. Stretnutie, venovaná sociálnemu učeniu Cirkvi, sa zrodilo začiatkom 20. storočia z iniciatívy talianskeho blahoslaveného ekonóma a sociológa Giuseppe Toniola. Tento ročník sa zameriava na životné prostredie, prácu a budúcnosť planéty Zem.
Pápež účastníkom Sociálneho týždňa zaslal nevšedné posolstvo, v ktorom vyzýva nielen k ekologickej, ale tiež k spoločenskej konverzii, a to za pomoci troch dopravných značiek. V súvislosti s výstražným znamením, ktoré upozorňuje na neočakávaný prechod pre chodcov, spomína pápež množstvo zúfalých ľudí, ktorých postihlo náhle nešťastie - od straty práce počas pandémie po chorobu, zadlženosť či nútenú migráciu - a ktorí prechádzajú našimi životmi. "Títo naši ukrižovávaní bratia a sestry očakávajú zmŕtvychvstanie,” píše František. "Nech nám obrazotvornosť Ducha Svätého pomáha k tomu, aby sme nevynechali nič, čo by prispelo k naplneniu ich oprávnených nádejí”.
Iná dopravná značka zakazuje státie či zastavenie, teda uvedenie vozidla do pokoja, pokračuje pápež. Rovnako tak sa - napriek zložitým situáciám - nikdy nemajú zastaviť diecézy a farnosti, cirkevné hnutia a združenia, pretože by sa tak oslabovalo evanjelium. Božia láska naopak nikdy nerezignuje a nezotrváva v pokoji, lebo "všetko verí, všetko dúfa, všetko vydrží" (1Kor 13,7). "Nesťahujme sa teda do sakristií, neuzatvárajme sa do elitných skupiniek", nabáda pápež a nalieha: "Ako by bolo krásne, keby kresťania nielen pranierovali nezákonnosť, úpadok či prírodné znečistenia, ale splnili vlastnú zodpovednosť, zasievali dobro a utvárali siete na nápravu týchto javov".