[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je pondelok 17. 06. 2024   Meniny má Adolf      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  jún  >>
poutstštpisone
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Sedem kľúčových zásad kardinála Dolana pre synodálny proces
P:3, 21. 10. 2021 09:44, ZAH

USA 21. októbra (TK KBS) Na potrebu dodržiavať nemenné princípy v synodálnom procese, ktorý sa začal minulú nedeľu, upozornil arcibiskup New Yorku, kardinál Timothy Dolan. Arcibiskup americkej metropoly poukázal na to, že pápež František chce, aby sme sa k nemu „pripojili v modlitbe, počúvaní, rozlišovaní, skúmaní seba samého a spoločenstva Cirkvi, aby sme zistili, či sme skutočne na ceste, ktorú Ježiš určil svojej Cirkvi,“ povedal. Zároveň kardinál Dolan neskrýva, že celkom nevie, čo je synodalita, o ktorej Svätý Otec často hovorí, ale, ako uviedol, možno sám pápež František zadal túto úlohu celej Cirkvi, aby bolo jasnejšie, čo by mala byť.

Arcibiskup z New Yorku zdôraznil, že Svätý Otec pripomenul isté jasné, podstatné prvky zamýšľané Ježišom, nemenné, hoci niekedy rozmazané a matné, v úžasnej dráme Cirkvi, ktorá trvá 2000 rokov. Potom vymenoval sedem kľúčových zásad:

1. Ústredné miesto Ducha Svätého

Kardinál Dolan zdôraznil, že si musíme byť vedomí toho, že „moc a vedenie Cirkvi pochádza od Ducha Svätého, nie od nás samých“.

2. Treba byť vo  svete, nie byť zo sveta

„Aj keď žijeme vo svete, nie sme zo sveta.“ Preto americký kardinál poukazuje na zásady, ktorými sa riadime, že pochádzajú z Evanjelia, zo zjavena a z celého učenia Cirkvi v priebehu storočí.

3. Posvätnosť ľudského života

Newyorský arcibiskup zdôraznil potrebu absolútneho rešpektovania princípu dôstojnosti každej ľudskej osoby a  posvätnosti každého ľudského života.

4. Ježiš sprevádza svoju Cirkev

Kardinál Dolan poznamenal, že Ježiš Kristus sprevádza hriešnych a slabých členov Cirkvi na ceste svetom spolu s Jeho Najsvätejšou Matkou.

5. Pomoc najbiednejším

Kardinál tiež zdôraznil, že na púti do nebeskej vlasti „musíme venovať osobitnú pozornosť tým, ktorí sú na okraji, najmä chorým, slabým, chudobným alebo tým, ktorí nedokážu držať krok s naším tempom“.

6. Modlitba a sviatosti

Arcibiskup z New Yorku pripomenul, že zdrojom nášho bohatstva je jedine viera, nádej, modlitba, sviatosti a Božia milosť. A že našimi jedinými nástrojmi konania vo svete sú milosrdenstvo, láska, radosť, veľkorysá služba a dobrý príklad, nie prísnosť, odsúdenie alebo pýcha.

7. Treba byť vernými katolíkmi

Kardinál Dolan poukázal na to, že to vlastne v skratke znamená synodalita. Sme verní katolíci. „Svätý Otec nás požiadal, aby sme mu pomohli, aby sa Cirkev vždy obrátila na tohto sprievodcu, ktorým je Ježiš Kristus, Dobrý Pastier“ - upozornil americký kardinál.( TK KBS, ekai, rp; pz ) 20211021023   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]