[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je streda 17. 07. 2024   Meniny má Bohuslav      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  júl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Vydavateľstvo Post Scriptum prináša knihu Kresťanská filozofia dejín
P:3, 19. 10. 2021 11:07, DOM

Bratislava 19. októbra (TK KBS) Vydavateľstvo Post Scriptum prináša knihu Kresťanská filozofia dejín Katolík a história. Napísal ju Jozef M. Rydlo, člen Slovenského ústavu v Ríme. 

Najprv rozoberá filozofiu, ktorú chápe ako „lásku k múdrosti“, ďalej poukazuje na piliere kresťanstva a na nich rámcuje kresťanskú filozofiu. Pertraktuje históriu, analyzuje dôvody, prečo ju študovať a aký je jej význam pre spoločnosť. Zaoberá sa filozofiou dejín vo všeobecnosti a kresťanskou filozofiou dejín zvlášť. 

Poukazuje tiež na tradičnú kresťanskú koncepciu dejín ako ju zobrazoval jej tradičný predstaviteľ biskup Jacques Bénigne Bossuet, na koncepciu, ktorú narušilo sprvu osvietenstvo (Voltaire) a potom ju narušili materialistický svetonázor a utópia Karla Marxa a Friedricha Engelsa. Kresťanská filozofia dejín a Katolícka cirkev po Druhom vatikánskom koncile sú predmetom osobitnej autorovej pozornosti. 

Autor poukazuje na legitímnosť kresťanskej filozofie dejín metódou postupného vysvetľovania logicko-štrukturálneho zreťazenia tých definícií, ktoré predstavujú tému jeho monografie. Vychádza z načrtnutia filozofie ako metafyziky humanistického rázu a kresťanstva určeného „udalosťou“,ukotvenej v kresťanskej pravde a viere. 

„Kniha je priekopnícke vedecké dielo, pretože ako v slovenskej historiografii, tak v slovenskej filozofickej a teologickej spisbe Slováci dosiaľ nemajú takú monografiu, ktorá približuje zmysel dejín z kresťanského pohľadu na svet," uviedol pre TK KBS P. Ján Ďurica, SJ. 

O veľkom prínose tejto monografie napísali slovenský kardinál Jozef Tomko a nitriansky biskup Viliam Judák, predseda Rady pre históriu Konferencie biskupov Slovenska

Táto kniha sa mi zdá veľmi dôležitá pre lepšie poznanie a uznanie nášho osobného svedomia a historického povedomia. Kresťanská viera pridá k suchému poznaniu dejinných udalostí „lásku k múdrosti“ a pomôže prekonať „krízu európskeho povedomia“, ktorá zatemňuje chápanie historickej pravdy, napísal v knihe kardinál Tomko. 

Dielo prof. J. M. Rydlu Kresťanská filozofia dejín Katolík a história, ktoré je ovocím jeho dlhoročného štúdia a neľahkej cesty k „láske k múdrosti“, dáva mnohorako nahliadnuť do dejín myslenia a vedie k opravdivej úcte k zmyslu dejín, uviedol v knihe biskup Judák. Monografiu graficky upravil akad. mal. Ladislav Vančo, ktorý zostavil obrazovú prílohu. 

V závere je esej nemeckého teológa Huga Rahnera SJ Zmysel dejín - osobnosť a dejiny a Poznámky o zmysle našich dejín z pera slovenského kardinála Jozefa Tomku. Dopĺňa ju aj výber špecializovanej literatúry zameranej na kresťanskú filozofiu a kresťanskú filozofiu dejín.

Autor venoval knihu všetkým biskupom a pre teologické fakuly a semináre.

Kniha vyšla ako 56. zväzok prestížnej vedeckej edície Libri Historiae Slovaciae, ktorej odbornými garantmi sú Katedra slovenských dejín Filozofickej fakulty Univerzity Komenského v Bratislave a Slovenský ústav v Ríme. ( TK KBS, jdu, ml; pz ) 20211019034   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]