[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je nedeľa 23. 06. 2024   Meniny má Sidónia      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  jún  >>
poutstštpisone
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Predstavení rehoľných inštitútov sa stretli na jesennom zhromaždení
P:3, 18. 10. 2021 15:48, DOM

Badín 18. októbra (TK KBS) Pri dodržiavaní potrebných protipandemických opatrení sa v dňoch 14. – 15. októbra 2021 v Dome Xaver v Badíne uskutočnilo v poradí už štvrté Zhromaždenie spoločnej Konferencie vyšších rehoľných predstavených na Slovensku (KVRPS). Zo 75 členov Konferencie sa na zasadnutí zúčastnilo takmer 50 zástupcov vyšších predstavených ženských a mužských reholí prítomných na Slovensku.

V prvej časti stretnutia sa členovia KVRPS zaoberali ekonomicko-právnou oblasťou a konkrétnymi výstupmi  viac ako dvojročného projektu, v ktorom sa Konferencia spolu s rehoľnými inštitútmi zaoberala rôznymi právnymi otázkami a možnosťami v slovenských podmienkach. Prijali rozhodnutie vytvoriť tzv. rehoľný register, ktorý by bol istým nosným elektronickým uzlom relevantných informácii o rehoľnom prostredí a nadväzoval by na procesy v štáte smerujúce k plnej elektronizácii.

V ďalšej časti zasadnutia si predstavení reholí vypočuli Správu KVRPS za obdobie 2019-2021 - za končiace sa prvé trojročie fungovania spoločnej Konferencie. „Spoločná Konferencia je dobre rozbehnutá, potrebné je ísť ďalej, nebáť sa s odvahou kráčať a dať svoj podiel do spoločného úsilia. Táto Konferencia nemôže stáť na jednotlivcoch, potrebné je spoločenstvo, zapojenie všetkých. Presne tak, ako to kedysi jasne vyjadril jeden nemenovaný provinciál: ´Budúcnosť reholí je v spolupráci´. Myslím, že toto zostáva stále platné a preto je tu čas vďačnosti, ale aj čas otvárať nové horizonty,“  uviedol v závere predkladanej správy P. Václav Hypius, CSsR, predseda KVRPS.

Vzhľadom na skutočnosť, že súčasné vedenie KVRPS končí svoje funkčné obdobie v januári 2022, uskutočnili sa tiež voľby nového vedenia, ktoré začne svoje funkčné obdobie od 1. februára 2022. Novým predsedom bude P. Juraj Ďurnek, SchP, (provinciálny predstavený Rehole piaristov na Slovensku) a zástupkyňou predsedu sr. Renáta Jamborová, SSS, (provinciálna predstavená Spoločnosti sociálnych sestier). Za členov Rady boli zvolení: sr. Rafaela Zvrškovcová, OSF, (provinciálna predstavená Kongregácie školských sestier sv. Františka), don Peter Timko, SDB, (provinciál Saleziánov dona Bosca), sr. Karola Dravecká, OP, (generálna predstavená  Kongregácie sestier dominikánok bl. Imeldy) a páter Tomáš Brezáni, CM, (provinciálny predstavený Misijnej spoločnosti sv. Vincenta de Paul).

Badin, KVRPS

Zhromaždenie KVRPS formou online pozdravil aj Mons. Cyril Vasiľ, predseda Rady KBS pre inštitúty zasväteného života a spoločnosti apoštolského života, ktorý sa zasadnutia nemohol osobne zúčastniť. Vo svojom príhovore sa zameral na aktuálnu tému synodality.

V poslednej časti programu si členovia KVRPS vypočuli informácie o niektorých interných dokumentoch, ktoré  upravujú úlohy Konferencie vyplývajúce z jej postavenia ako zamestnávateľa. Zaznela aj ponuka viacerých formačných programov. Predstavený bol program pre sestry pod názvom HOLY-DAYS, ktorý ponúka priestor zrevidovať svoj život a nabrať novú energiu do ďalšej životnej etapy. Uskutoční sa vo februári 2022 v Bacúrove pod vedením lektorov Andreja Darma a sr. Marty Andraščíkovej, SSS.

Zhromaždeniu bol predstavený aj list Kongregácie pre inštitúty zasväteného života a spoločnosti apoštolského života, v ktorom je načrtnutá cesta týkajúca jednotlivých fáz začínajúcej Synody na tému Za synodálnu Cirkev: spoločenstvo, participácia a misia. Členovia KVRPS sú otvorení zapojiť sa do reflexie a budú hľadať cesty aktívnej participácie.

TK KBS informovala sr. Jana Kurkinová, FMA( TK KBS, jku, ml; pz ) 20211018029   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]