[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je štvrtok 21. 11. 2024   Meniny má Elvíra      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  november  >>
poutstštpisone
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
252627282930 

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

V Cirkvi na Slovensku sa začala diecézna fáza synody (aktualizované)
P:3, 18. 10. 2021 14:30, DOM

Bratislava 18. októbra (TK KBS) Diecézna fáza synodálneho procesu sa začala tretiu októbrovú nedeľu aj na Slovensku (17. októbra 2021). 

Novosťou súčasnej synody je jej zameranie na samotný zmysel synodálnosti Cirkvi, ako aj jej rozfázovanie do troch štádií: odštartuje na úrovni diecéz, bude pokračovať v rámci väčších regiónov a vyvrcholí v roku 2023 stretnutím biskupov v Ríme. Úvodná fáza, ktorá potrvá do apríla 2022, spočíva v zapojení všetkých veriacich na úrovni diecéz a eparchií.

TRNAVA

Diecézna fáza dvojročného synodálneho procesu sa v Trnavskej arcidiecéze začala oficiálne svätou omšou v nedeľu 17. októbra 2021. Počas nej trnavský arcibiskup Mons. Ján Orosch oznámil veriacim v katedrále, že do služby diecézneho koordinátora Synody o synodalite 2021 - 2023 menoval kancelára arcibiskupskej kúrie, vsdp. Dušana Kolenčíka, ktorý bude mať za úlohu vytvorenie a vedenie diecézneho koordinačného tímu. Členovia tohto tímu budú pomáhať pri koordinovaní synodálnych stretnutí na úrovni farností a rôznych iných cirkevných spoločenstiev. Táto pomoc by mala zintenzívniť zapojenie sa všetkých pokrstených členov Cirkvi, aby si naplno uvedomovali, k akej misii ich pozval náš Majster Ježiš Kristus.

Hlavným celebrantom svätej omše v katedrálnom Chráme sv. Jána Krstiteľa pri otvorení synody s témou „Za synodálnu Cirkev: spoločenstvo, spoluúčasť a misia“ bol trnavský arcibiskup Ján Orosch. V nedeľu 17. októbra začatá diecézna fáza synody bude do apríla budúceho roka prebiehať na úrovni miestnych cirkví, potom postúpi na kontinentálnu úroveň a nakoniec vyvrcholí v októbri 2023 v Ríme, kde zasadnú biskupi z celého sveta, aby spolu diskutovali o záveroch synody na diecéznej a kontinentálnej úrovni.

Vo svojom príhovore arcibiskup Ján Orosch citoval slová Svätého Otca Františka, ktoré povedal v príhovore na úvod synody v sobotu 9. októbra v Ríme. Pápež František zdôraznil, „že synoda nie je parlament, synoda nie je prieskum názorov, synoda je cirkevný moment a hlavným aktérom synody je Duch Svätý. Ak tam nie je Duch, nebude to synoda. (...) Prežívajme túto synodu v duchu modlitby, ktorou Ježiš vrúcne prosil Otca za svojich učeníkov: «Aby všetci boli jedno» (Jn 17,21). K tomuto sme povolaní: k jednote, k spoločenstvu, k bratstvu, ktoré sa rodí z vedomia, že nás objíma tá istá Božia láska. Všetci bez rozdielu, a osobitne my, pastieri, tak ako napísal svätý Cyprián: «Musíme udržiavať a pevne vyžadovať túto jednotu, predovšetkým my biskupi, ktorí predsedáme Cirkvi, aby sme dali dôkaz, že aj samotný biskupský zbor je jeden a nerozdelený» (De Ecclesiae Catholicae unitate, 5). V jedinom Božom ľude teda kráčame spoločne, aby sme zakúsili Cirkev, ktorá prijíma a žije dar jednoty a otvára sa hlasu Ducha“. Trnavský arcibiskup Ján Orosch pozval veriacich, aby sa v tomto duchu aktívne zapojili do synody a ukázali tak aj svoju spoluzodpovednosť za Cirkev, pretože Cirkev nie sú iba biskupi a kňazi, ale celé spoločenstvo pokrstených.

Zdroj: Trnavská arcidiecéza / TO ABU

BRATISLAVA

V Bratislavskej arcidiecéze otvorili diecézny synodálny proces lávnostnou svätou omšou v Katedrále sv. Martina v Bratislave. Hlavným celebrantom bol bratislavský arcibiskup metropolita a predseda Konferencie biskupov Slovenska Mons. Stanislav Zvolenský. Svätú omšu naživo vysielali na profile arcidiecézy.

Podľa prípravného dokumentu je úlohou synodálnej cesty prispieť k rozprúdeniu myšlienok, duchovnej sily a tvorivosti všetkých, ktorí sa budú podieľať na tejto ceste. Bratislavský arcibiskup metropolita Stanislav Zvolenský vo svojom príhovore hovoril o potrebe zaniknutia egoizmu a o potrebe túžby po službe v našich komunitách:

„Spoločenstvá, v ktorých žijeme na základe vzťahu, žijú z tej obetavosti, nezištnosti, kde sa to postavenie moci premieňa, že chcem byť mocný tým, že som prvý v službe, kde sa náklonnosť k egoizmu premieňa na altruizmus, kde sa zištnosť musí premieňať na nezištnosť," uviedol arcibiskup Zvolenský. Tento aspekt má podľa bratislavského arcibiskupa metropolitu súvis so synodálnou cestou.

„Synodálna cesta je spoločné kráčanie a hľadanie pravdy o tom, ako plniť našu misiu veriacich kresťanov, katolíkov v súčasnom svete, tak aj tá synodálna cesta, ktorú začíname, je postavená na tomto venovať sa v nasledujúcom období hlbšie tomu, čo to pre nás znamená, aby som žil ako ten, ktorý chce pre iných poslúžiť, aby svedčil o tom, že Boh ťa má rád, Boh ťa miluje, poď, otvor sa pre Boha.“

Zdroje: Bratislavská arcidiecéza / Rádio LUMEN

NITRA

Symbolicky, spoločnou procesiou od misijného kríža pri františkánskom Kostole sv. Petra a Pavla  a spoločnou modlitbou vešpier pod vedením oboch nitrianskych biskupov Mons. Viliama Judáka a Mons. Petra Beňa, spolu s katedrálnymi kanonikmi, diecéznymi kňazmi, rehoľníkmi a radovými veriacimi, sa v Gotickej priekope Nitrianskeho hradu v nedeľu 17. októbra 2021 podvečer začal synodálny proces aj v Nitrianskej diecéze.

Boží ľud v Nitre tak vykročil na cestu v rámci prvej diecéznej fázy synodálneho procesu. Homíliu pri tejto príležitosti v rámci spoločnej modlitby vešpier predniesol pomocný nitriansky biskup Mons. Peter Beňo. Pripomenul prítomným príklad emauzských učeníkov a ich spoločné kráčanie s Ježišom Kristom a poukázal na zmysel a význam synody pre Cirkev v minulosti aj dnes, keď objasnil jej úlohu prostredníctvom kľúčových slov, ktorými  sú spoločenstvo, spoluúčasť a misiia.

V závere svojho príhovoru veriacim povedal: „Boh nie je samotár, nie je individualista, Boh je Emanuel, Boh s nami, ktorý tiež vo svojom Synovi vyšiel  na cestu z neba na túto zem. Ak sme jeho synovia a dcéry, musíme ho nasledovať. Nesmieme stáť na mieste. V živote s Bohom musíme kráčať vpred, inak začneme cúvať. Nestojme. Hľadajme nové miesta nášho pôsobenia, najmä nové spôsoby, ako svetu darovať Krista, či sme v takom, alebo onakom postavení.“

Na záver spoločnej modlitby vešpier povzbudil diecézny biskup Mons. Viliam Judák prítomných do aktívneho zapojenia sa do spoločného putovania počas synodálneho procesu v záujme obohatenia ich farností, diecézy i celej Cirkvi, a všetkým udelil všetkým svoje požehnanie.

Zdroj: Nitrianske biskupstvo / Tibor Ujlacký

PREŠOV

Po tom čo pred týždňom v nedeľu otvoril Svätý Otec František synodálny proces nadchádzajúcej synody, jej prvú fázu na archieparchiálnej úrovni otvoril aj prešovský arcibiskup metropolita Ján Babjak SJ.

Stalo sa tak v nedeľu 17. októbra v prešovskej Katedrále sv. Jána Krstiteľa slávením archijerejskej svätej liturgie. V homílii sa prítomným prihovoril prešovský protopresbyter Rastislav Baka. Vychádzajúc z evanjeliového čítania o rozsievačovi zdôraznil význam Božieho slova v živote človeka, ktoré má byť pre každého veľkou vzácnosťou, aby nič z neho nevyšlo nazmar.

„Toto podobenstvo nás učí, ako byť tým najlepším prijímateľom toho čo nám ponúka samotný Boh. Aj naše srdcia môžu byť dobré, plné lásky a môžu priniesť veľkú úrodu. No naše srdce môže byť aj tvrdé, nepreniknuteľné, a to sa deje vtedy, keď slovo aj počúvame, ale nepustíme ho do vnútra. Každé Božie slovo chce vyslať do života človeka signál, že sme Bohom milovaní. A je len na každom jednom z nás, či tento signál vpustíme do svojho vnútra, alebo či vypneme vysielačku a signál nie je potom vôbec možné ani len zachytiť,“ povedal vo svojej homílii Baka.

Vzorom v prijímaní Božieho slova a v jeho uskutočňovaní má byť pre človeka Božia Matka. Lebo ona pomáha očistiť si srdce a udržať si v ňom pevnú Pánovu prítomnosť až na veky, dodal v závere homílie Baka. Na konci svätej liturgie prečítal vladyka Ján pozvanie všetkých biskupov KBS, ktorí veriacich povzbudzujú, aby skrze túto synodu „spoločne kráčali, vo vzájomnom počúvaní sa a v načúvaní Svätého Ducha pri ohlasovaní evanjelia.“ Zdôraznil, že biskupi a kňazi sú skrze túto synodu pozvaní vypočuť si aj hlas veriacich. Následne vladyka Ján sa pomodlil starobylú modlitbu vzývania Svätého Ducha, ktorej autorstvo sa pripisuje sv. Izidorovi zo Sevilly († 636). Touto modlitbou sa napríklad začínalo aj každé zasadanie Druhého vatikánskeho koncilu.

V Prešovskej archieparchii ustanovil vladyka troch koordinátorov, ktorí budú viesť celý synodálny proces na archieparchiálnej úrovni. Menovaní boli kňazi Marcel Mojzeš, Peter Tirpák a Peter Kačur, ktorí od vladyku dostali aj osobitné požehnanie. Slávnosť spevom doprevádzal Zbor sv. Romana Sladkopevca a veriaci ju mohli sledovať aj prostredníctvom online vysielanie internetovej televízie TV Logos.

Zdroj: Prešovské arcibiskupstvo / Michal Pavlišinovič

KOŠICE (ARCIBISKUPSTVO)

V Košickej arcidiecéze sa v nedeľu 17. októbra 2021 slávnostnou svätou omšou oficiálne začala diecézna fáza dvojročného synodálneho procesu, ktorý je zameraný na hlbšie zapojenie všetkých pokrstených členov Cirkvi do plnenia jej misie. 

Svätú omšu pri otvorení synody s témou „Za synodálnu Cirkev: spoločenstvo, spoluúčasť a misia“ slúžil košický arcibiskup Mons. Bernard Bober v Katedrále sv. Alžbety v Košiciach. Diecézna fáza synody bude do apríla budúceho roka prebiehať na úrovni miestnych cirkví, potom postúpi na kontinentálnu úroveň a uzavrie sa zasadnutím biskupov, ktoré sa uskutoční v októbri 2023 v Ríme.

Vo svojom príhovore arcibiskup Bernard Bober pozval veriacich, aby na farskej úrovni aktívne diskutovali a ponúkli svoje myšlienky ako novým spôsobom a účinnejšie ohlasovať Evanjelium v dnešnom svete. Zamýšľal sa tiež nad spôsobom ako osloviť a pozvať veriacich k spoluzodpovednosti za cirkev. Koordinátorom synodálneho procesu v košickej arcidiecéze bol menovaný farár z Farnosti Božieho milosrdenstva v Košiciach Peter Sýkora, ktorý povedie  koordinačný tím tu v diecéze. Oni budú nápomocní pri realizovaní farských synodálnych stretnutí. Táto fáza potrvá do konca marca 2022.

"Budeme sa stretávať a rozprávať sa preto, aby bol ešte viac oslávený Boh - náš Pán Ježiš Kristus. Budeme sa stretávať preto, aby sme si mohli vymeniť informácie, poradiť sa navzájom a tiež si odovzdať skúsenosti a skvalitniť tak život viery a službu lásky," dodal arcibiskup Bober.

Zdroj: Košická arcidiecéza / Jaroslav Fabian Fotogaléria

KOŠICE (EPARCHIA)

Vladyka Cyril Vasiľ SJ, arcibiskup – eparchiálny biskup Košickej eparchie, slávil v katedrálnom chráme Narodenia presvätej Bohorodičky na Mozyesovej ulici archijerejskú svätú liturgiu. Po ohlásení svätého evanjelia otec Martin Mráz, osobný tajomník otca arcibiskupa a kancelár Eparchiálneho úradu, prítomným veriacim prečítal pozvanie slovenských biskupov zapojiť sa do synody, ktorú pápež František otvoril predchádzajúcu nedeľu.

Následne vladyka Cyril predniesol tematickú kázeň, v ktorej prítomným priblížil čo vlastne znamená synodalita. Vladyka Cyril najprv zopakoval, že slovo synoda, pochádzajúce z gréčtiny, znamená spoločné kráčanie. V krátkosti priblížil aj historické pozadie inštitútu synody. Synoda bola v Cirkvi, a na kresťanskom Východe doteraz aj je v pravom slova zmysle zhromaždením biskupov, ktoré má zákonodarný a elektívny charakter. V Cirkvi však existujú aj iné druhy zhromaždení, ktoré napomáhajú Cirkvi k vzájomnému počúvaniu jej členov. Ide o starobylý charakteristický znak Cirkvi, ktorá v stretávaní sa, zdieľaní a počúvaní hľadá spoločnú cestu za Kristom. Vladyka Cyril však zároveň pripomenul, že synoda a ani iný druh cirkevného zhromaždenia nie je parlament, kde sa za správny presadzuje názor hlasujúcej väčšiny. Novinkou synodálneho procesu, ktorý dnes začína Cirkev je predovšetkým otvorenosť na hlas každého jej člena. Nič nie je dopredu nalinajkované - ani otázky a ani odpovede. Cirkev chce brať vážne a vypočuť hlas každého jej člena. Skrze vzájomné počúvanie chce Cirkev oživiť to, čo v Cirkvi je stále prítomné.

Prvým konkrétnym krokom synodálneho procesu bude stretnutie kňazov s biskupom a určeným koordinátorom synodálneho procesu v Košickej eparchii. Potom bude nasledovať vzájomné počúvanie a reflektovanie synodálnych požiadaviek na úrovní protopresbyterátov (dekanátov) a jednotlivých rád a komisií Košickej eparchie. Zároveň administrátori farností a vedúci spoločenstiev podľa usmernení Generálneho sekretariátu synody biskupov vytvoria vo svojich spoločenstvách také platformy, ktoré dovolia každému veriacemu zapojiť sa do synodálneho procesu. 

V závere svätej liturgie bol prečítaný dekrét, ktorým vladyka Cyril vymenoval otca Michala Hospodára za koordinátora synodálneho procesu v Košickej eparchii. Slávnosť obohatil svojím spevom katedrálny zbor svätých Cyrila a Metoda v Košiciach, pod vedením dirigentky Lucie Lovašovej a bolo ju možné sledovať aj prostredníctvom živého prenosu na TV Zemplín a TV Logos.

Zdroj: Tlačové stredisko Košickej eparchie

BRATISLAVA (eparchia)

V nedeľu 17. októbra bratislavský vladyka Peter Rusnák otvoril eparchiálnu fázu synody. Otvorenie sa konalo pri odpustovej slávnosti ku cti sv. apoštola a evanjelistu Lukáša v gréckokatolíckej farnosti v Trnave. Za eparchiálneho referenta zároveň vladyka vymenoval protosynkela Vladimíra Skybu (bratislava.greckokat@synoda.sk), kňaza eparchie.

Aktuálne prebieha – v duchu Vademeca (kap. 4 a 5) modlitbová reflexia a rozlišovanie cesty pre našu eparchiu, ako celý proces v eparchii viesť, na aké kľúčové oblasti sa zamerať, ako postupne realizovať synodálne konzultačné stretnutia vo farnostiach tak, aby sa celý Boží ľud a každý jeho člen mohol do procesu zapojiť, aby tak zaznel živý hlas Božieho ľudu a mohlo sa prejaviť sensus fidelium (teda zmysel pre vieru), ktorého nositeľmi sú všetci pokrstení.

Zdroj: Bratislavská eparchia / Stanislav Gábor

-

V rovnaký deň - v nedeľu 17. októbra 2021 - začali diecézny synodálny proces aj vo zvyšných diecézach a eparchiách. V Spišskej diecéze sa počas svätých omší čítal pastierky list diecézneho administrátora Mons. Jána Kuboša. K dispozícii na aj webstránke TK KBS.

K procesu synody generálny sekretariát KBS pripravil webovú stránku www.synoda.sk. Jednotlivé diecézy si určia kontaktné osoby, ktoré budú zodpovedné za organizáciu konzultačných stretnutí, pred-synodálneho zhromaždenia a prípravu diecéznej syntézy. Diecézne syntézy následne KBS spracuje do dokumentu, ktorý bude slúžiť pre Instrumentum laboris, teda prípravný materiál kontinentálnej fázu synody, nasledujúcej na prelome rokov 2022/ 2023.

Zdroje: Arci/diecézy / Archi/eparchie (Aktualizované, 19. 10. 2021)



( TK KBS, tk, ml; pz ) 20211018022   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]