Praha 18. októbra (TK KBS) Pred konkláve, v ktorom bol zvolený pápež František v roku 2013, sa podľa pražského kardinála Dominika Duku kardinálske kolégium zaoberalo určitými aspektami potrebnej reformy cirkevného života preto, že počet veriacich našej Cirkvi sa od Druhého vatikánskeho koncilu zdvojnásobil na 1,3 miliardy veriacich. "Po synode o Amazónii prišiel Svätý Otec k názoru, že je potrebné pripraviť Cirkev na určité zmeny, a to je dôvod, prečo sa vydávame na túto cestu," napísal kardinál Duka pri príležitosti otvorenia synodálneho procesu. Jeho slová sa v nedeľu čítali v kostoloch.
Upozornil, že do 21. storočia sme vstúpili s dvomi dokumentami sv. Jána Pavla II., ktoré hodnotili uplynulé 20. storočie s vyznaním a zamyslením nad chybami a problémami minulosti a vytýčili aj cestu do budúcnosti. "Obidva texty spomínaných dokumentov znamenali určitý zlom v živote Cirkvi," konštatoval. Súčasná synodálna cesta a jej návrhy a závery majú určenú dobu prakticky jedného semestra, a potom s nimi sa bude zaoberať na kontinentálnej a celosvetovej rovine, aby bol pripravený pracovný text pre zasadnutie svetovej synody v roku 2023. "Je pred nami veľmi náročná práca a nemožno tiež vylúčiť aj isté sklamania, pretože cirkev a jej život rozprestretý na ploche celej zemegule a vnútri nielen veľkých kultúrnych okruhov, ale aj mnohosti regiónov, nekráča rovnakým tempom. Možno tvrdiť, že je to určitá príprava na budúci koncil," vyhlásil s tým, že koncily nevznikali v priaznivej situácii a mnohokrát sa zdalo, že svoju prácu nemohli ani dokončiť, ako to bolo v prípade Tridentského či Prvého vatikánskeho koncilu. Napriek tomu splnili svoju úlohu a vytýčili aj isté priority a smery.
"Nemýľme sa však, že samotné dokumenty spôsobili zmenu a reformu. Tá je vždy dielom vanutia Ducha Svätého a jej uskutečňovatelmi boli a budú aj v tomto prípade duchovné, môžeme povedať, sväté postavy mužov a žien, ktoré sa vpísali nielen do dejín, ale aj do života Cirkvi," zdôraznil kardinál Duka.