[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je nedeľa 14. 07. 2024   Meniny má Kamil      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  júl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Ján Pavol I.: Jednoduchosť, ľudskosť, kresťanská a kňazská identita
P:3, 15. 10. 2021 16:52, ZAH

Vatikán 15. októbra (RV) Kardinál Beniamino Stella, emeritný prefekt Kongregácie pre klerikov, je postulátorom kauzy blahorečenia pápeža Jána Pavla I. V rozhovore pre Vatikánsky rozhlas pripomína jednoduchosť, ľudskosť, ale aj výraznú kresťanskú a kňazskú identitu tohto pastiera, ktorý bol desaťročie aj jeho biskupom v talianskom regióne Benátsko.

Kongregácia pre kauzy svätých tento týždeň zverejnila dekrét, ktorým pápež František uznal zázrak na príhovor svojho predchodcu, pápeža Albína Lucianiho. Je zaujímavé, že k zázračnému uzdraveniu 10-ročného dievčatka s vážnymi neurologickými problémami došlo vo vlasti súčasného pápeža, vysvetľuje kardinál Stella.

„Zázrak sa stal v Argentíne, v Buenos Aires. Pred desiatimi rokmi sa desaťročné dievča, dnes mladá dvadsiatnička, nevysvetliteľným spôsobom vyliečila z vážneho zdravotného stavu, ktorý bol de facto zúfalý. Aj dnes som si pozrel videozáznamy, na ktorých toto dievča chodí a rozpráva, a je jasné, že sa jej darí dobre. Vďaka viere ľudí okolo nej, ktorí sa za ňu modlili. Táto udalosť má z lekárskeho hľadiska určite znaky mimoriadneho priebehu, ale predovšetkým tu bola jedna dlhá noc, jeden dlhý okamih prosby, ktorý umožňuje hodnotiť túto udalosť ako zázrak.“

Kardinál Beniamino Stella, sám rodák zo severotalianskych Benátok, zažil Jána Pavla I. ešte ako jeho biskup. Pripomína aj jeho literárne dielo, ktoré môže záujemcom priblížiť tohto menej známeho pápeža.

„Spoznal som Mons. Albína Lucianiho za svojho biskupa, zúčastnil som sa na jeho vysviacke v Ríme v roku 1958. Ako biskupa ho milovali kňazi aj ľudia. Oceňovali jeho veľmi jednoduchý, strohý a ľudský životný štýl, ale aj jeho silnú kňazskú a kresťanskú identitu. Bol to skutočný syn svojho kraja - veľkorysý pracovitý človek, ktorý sa naplno venoval svojej službe, a zároveň veľmi ľudský, usmievavý kňaz a biskup. O týchto vlastnostiach svedčí aj jeho slávna kniha, ktorej dal názov "Illustrissimi", teda "Najvýrečnejší". Ide o imaginárne listy adresované významným osobnostiam histórie, básnikom, spisovateľom, filozofom a pod. V tejto knihe je zrejmá značná kultúrna a literárna úroveň pápeža Lucianiho,“ hovorí kardinál Stella, ktorý sa zaslúžil o kúpu rodného domu pápeža Lucianiho a jeho premenu na múzeum.

„Dom kúpila pred tromi rokmi diecéza Vittorio Veneto. Podarilo sa mi zložiť potrebnú sumu a dohodli sme sa, že to bude verejne oznámené v auguste tohto roku, keď budem mať 80 rokov. Povedal som si, že v mojom veku musím predstúpiť pred Boha bez zbytočnej záťaže, ale navonok to bolo prezentované ako transakcia medzi diecézou a synovcami pápeža Lucianiho. Dom bol na predaj a bolo potrebné to urobiť rýchlo, pretože bolo celkom jasné, že k blahorečeniu dôjde. Kúpu som preto považoval za dôležitú, podal som pomocnú ruku svojej diecéze, ktorá ho teraz vlastní, a tiež som ho dal zrekonštruovať.

Myslím, že teraz sa pracuje aj na prednej záhrade, aby bola použiteľná na budúce blahorečenie. Verím, že tento dom navštívia mnohí pútnici, pretože Canale d'Agordo nikdy nezabudlo na svojho rodáka Jána Pavla I. a budúce blahorečenie určite zvýši záujem kresťanov o rodné korene tohto pápeža.“( TK KBS, rv cz, ml; pz ) 20211015042   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]