[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je štvrtok 25. 07. 2024   Meniny má Jakub      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  júl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Sčítanie ľudí bez domova v Nitre krokom k projektu Bývanie ako prvé
P:3, 15. 10. 2021 15:30, DOM

Nitra 15. októbra (TK KBS) Diecézna charita Nitra pripravuje sčítanie ľudí bez domova. Registračný týždeň bude trvať päť pracovných dní od 18. do 22. októbra 2021 v Nitre. V týchto dňoch rozbiehajú aj projekt  “Bývanie ako prvé”  s cieľom ukončiť bezdomovectvo a pomáhať ľuďom, ktorým hrozí strata bývania. 

Zachytiť všetkých ľudí bez domova v Nitre, zaregistrovať ich a vytvoriť databázu tých, ktorí prejavia o bývanie záujem, je cieľom Registračného týždňa, ktorý sa začne v pondelok. Ako uviedla Mirela Lukáčová Rosinská, koordinátorka projektu Bývanie ako prvé, v prvej fáze Registračného týždňa ide o komplexné sčítanie ľudí bez domova. 

„Cieľom je získať informácie nielen o ľuďoch bez domova, ale aj o ľuďoch, ktorí sa nachádzajú v ťažkých životných situáciách, majú dočasné bývanie alebo im hrozí, že v najbližšom období prídu o strechu nad hlavou. Budeme mať prehľad nielen o tom, koľko takýchto ľudí v Nitre máme, ale aj o podmienkach, v ktorých žijú, o ich zdravotnom stave, dôvodoch, prečo sa dostali na perifériu spoločnosti a či majú záujem o pomoc prostredníctvom projektu Bývanie ako prvé.“ 

Počas Registračného týždňa budú spolupracovať s odborníkmi, magistrátom, UKF, mestskou políciou a dobrovoľníkmi. Získané údaje spracujú a zverejnia do konca roka 2021.

Zároveň spúšťajú projekt Bývanie ako prvé. Ide o aktivitu Diecéznej charity Nitra v rámci eurofondovej výzvy Dostupné bývanie s prvkami Housing first vyhlásenej v rámci operačného programu Ľudské zdroje. Dvojročný projekt, ktorý potrvá do novembra 2023, je zameraný na mesto Nitra a na Nitriansky kraj. V rámci projektu chcú poskytnúť strechu nad hlavou ľuďom bez domova v piatich bytoch v Nitrianskom regióne, pričom podporní pracovníci budú klientov sprevádzať počas celého trvania projektu. Pomáhať im budú pri každodenných životných situáciách, platení nájomného, hľadaní práce, zdravotnej starostlivosti a pri nadväzovaní sociálnych kontaktov.

Riaditeľ Diecéznej charity Nitra Juraj Barát hovorí, že ľudí bez domova, ktorí využívajú služby útulkov a charitatívnych organizácií je v Nitre približne 300, reálne čísla sa ale pohybujú okolo 500 až 600 a ďalším stovkám ľudí hrozí strata bývania. „V zahraničí sa princíp Housing first osvedčil a my ho chceme adaptovať a smerovať na sociálny systém na Slovensku, aj preto ide o pilotný projekt, aby sme tieto cesty a napojenia našli.“

Zároveň dodáva, že projekt má viac rozmerov, okrem iného aj zapojenie verejnosti: „Potrebujeme spolupracovať s verejnosťou pri ponuke domov a bytov, ktoré je možné do projektu zapojiť a samozrejme počítame aj s pomocou dobrovoľníkov, pretože ľudia, ktorí roky žili na ulici a potom sa dostanú do samostatného bývania, majú pocit osamelosti a izolácie a nevedia si na novú situáciu zvyknúť.  Preto je dôležitá podpora dobrovoľníkov, ktorých vyškolíme a ktorí ich budú sprevádzať a pomáhať pri prekonaní krízových situácií. Myšlienku dobrovoľníctva a ľudskej spolupatričnosti by sme chceli podporiť v našom projekte.“

Záujemcovia o pomoc a podporu sa môžu prihlásiť na webovej stránke www.ludiabezdomovanitra.sk a aktuálne informácie a odpovede na otázky budú dostupné aj na sociálnych sieťach.

Sociálna pracovníčka Anastázia Grofčíková upozorňuje, že počas fungovania projektu chcú hľadať možnosti jeho udržateľnosti na ďalšie obdobie po skončení projektu: „Postupne chceme osloviť aj obyvateľov z Nitry a okolia, ktorí sa môžu zapojiť nielen do verejnej diskusie, ale aj do aktívnej pomoci, aby sme aj po dvoch rokoch mohli pokračovať v pomoci ľuďom, ktorí sa ocitnú v núdzi.“

„Aktivitu Diecéznej charity vítame. Registračný týždeň a projekt Bývanie ako prvé sú súčasťou plánu nitrianskeho magistrátu pomáhať sociálne odkázaným ľuďom, ukotveného v Koncepcii riešenia problematiky ľudí bez domova na území mesta Nitry na roky 2019-2022,“ dopĺňa Naďa Šimová, vedúca odboru sociálnych služieb MsÚ v Nitre. 

-

Pre médiá a novinárov budú počas Registračného týždňa k dispozícii sčítací komisári, odborníci a zástupcovia inštitúcií v pondelok 18. októbra 2021 od 9:30 v priestoroch Diecéznej charity Nitra, Samova ulica č.4, (Pribinovo námestie) a následne v teréne počas sčítania a registrácie ľudí bez domova.

Kontakty: Juraj Barát, riaditeľ Diecéznej charity Nitra / 0903 447 577 juro.barat@gmail.com
Mirela Lukáčová Rosinská, koordinátorka projektu / 0949 166 019 lukacova@ludiabezdomovanitra.sk

-

Housing first je prístupom, ktorý sa ukazuje ako pozitívny v riešení bezdomovectva v zahraničí. V Brne, kde majú dlhoročné skúsenosti, zaznamenali deväťdesiatpercentnú úspešnosť pri poskytnutí dostupného bývania pre ohrozené skupiny obyvateľov. Vo Fínsku je Housing first základom národnej politiky voči bezdomovectvu. Fínsko je tiež jedinou krajinou na svete, kde sa počet ľudí bez domova dlhodobo znižuje.

Na Slovensku rozbiehajú projekt v Bratislave, kde spolupracujú tri organizácie - Proti prúdu, OZ Vagus a Návrat o.z. V prvej fáze pomáhajú šiestim jednotlivcom a trom rodinám s deťmi, ktorí sa dlhodobo zdržujú v Bratislave. Za týmto účelom vyčlenili 9 bytov určených na projekt dostupného bývania. V Košiciach funguje projekt cez nadáciu DEDO.

Počas prvého polroka 2021 vybavili 10 bytov základným nábytkom a zariadením, pravidelne uhrádzajú nájomné Mestu Košice a priebežne riešia s rodinami platenie nájomného, údržbu bytov, či vzťahy so susedmi, prácu a sociálne kontakty. ( TK KBS, dch, ml; pz ) 20211015036   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]