[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je piatok 19. 04. 2024   Meniny má Jela      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  apríl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930     

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

FKI: Hľadajme po návšteve pápeža odpovede na odstránenie chudoby
P:3, 15. 10. 2021 12:30, DOM

Bratislava 15. októbra (TK KBS) Fórum kresťanských inštitúcií (FKI), ktoré v októbri každoročne pripomína tému chudoby, apeluje na ľudí, aby po návšteve pápeža Františka na Slovensku hľadali konkrétne odpovede na jeho výzvy spojené s odstranením chudoby. Uvádza to pri príležitosti 17. októbra, ktorý bol uznesením Valného zhromaždenia OSN zo dňa 22.decembra 1992 vyhlásený za Medzinárodný deň za odstránenie chudoby. Pozýva k tomu od tohto dňa do 14. novembra, kedy bude Cirkev a svet po piatykrát sláviť Svetový deň chudobných.

„Fórum kresťanských inštitúcií v spolupráci so Sociálnou subkomisiou KBS a inými partnermi sa zasadzuje za spravodlivosť a rovnocenný prístup k zdrojom, službám, vzdelaniu, zdravotníctvu a všetkým aspektom spoločného dobra. Čas medzi 17. októbrom a 14. novembrom využijeme na hľadanie konkrétnych odpovedí na výzvu pápeža Františka, ktorá nám znie zvlášť naliehavo. Predostrel nám ju vo svojom Posolstve ku Dňu chudobných 2021, ktorý v tomto roku pripadá na 14. novembra,“ hovorí TK KBS Katarína Hulmanová, členka predsedníctva FKI.

„Želám si, aby sa Svetový deň chudobných, ktorý slávime už piaty rok, dokázal čoraz viac zakoreniť v našich miestnych cirkvách a aby sa otvoril evanjelizačnému pohybu, ktorý stretáva chudobných predovšetkým tam, kde sa nachádzajú. Nemôžeme čakať, že zaklopú na naše dvere. Je naliehavo potrebné, aby sme za nimi išli do ich domov, nemocníc a domovov sociálnych služieb, na ulice a do tmavých kútov, kde sa často ukrývajú, do útulkov a azylových centier,“ pripomína v posolstve Svätý Otec František, ktoré sme privítali v septembri na Slovensku.

Podľa Hulmanovej Svätý Otec aj u nás ukázal, aká je téma venovať sa ľuďom na periférii a okraji dôležitá. „Ďakujem tým, ktorí vykonávajú túto integračnú prácu, ktorej sa, okrem toho, že vyžaduje nemálo úsilia, niekedy dostane aj nepochopenie a nevďačnosť, dokonca azda aj v Cirkvi. Drahí kňazi, rehoľníci a laici, milí priatelia, ktorí venujete svoj čas tomu, aby ste svojim bratom a sestrám poskytli všestranný rozvoj, ďakujem! Ďakujem za všetku prácu s tými, ktorí sú na okraji,“ odkázal Svätý Otec na košickom Luníku IX.

Podľa OSN pandémia COVID-19, ktorá zachvátila svet v minulom roku, si vyžiadala viac ako 3,7 milióna úmrtí a zvráti desaťročia pokroku v boji proti chudobe a extrémnej chudobe. Podľa správy Svetovej banky o predpokladaných vplyvoch covidu-19 na chudobu „71 až 100 miliónov ľudí v dôsledku krízy upadlo do chudoby, pričom väčšina nových ľudí žijúcich v extrémnej chudobe sa nachádza v krajinách južnej Ázie a subsaharskej Afriky, kde je miera chudoby už vysoká“. V roku 2021 sa očakáva, že tento počet sa zvýši na 143 až 163 miliónov.

Títo "noví chudobní" sa pripoja k radom 1,3 miliardy ľudí, ktorí už žijú v chudobe a ktorým sa situácia zhoršila. V skutočnosti bol vplyv ochorenia COVID-19 najťažší na ľudí, ktorí po celé generácie nemali rovnocenný prístup k spoločnému dobru a verejným službám, ku kvalitným systémom zdravotnej starostlivosti a k silnej sociálnej ochrane. Okrem toho opatrenia zavedené na obmedzenie šírenia pandémie ich často ešte viac tlačili do chudoby – neformálna ekonomika, ktorá umožňuje mnohým ľuďom v chudobe prežiť, bola v mnohých krajinách prakticky zlikvidovaná.

Keď sa pustíme do obnovy po pandémii COVID-19 a vraciame sa na správnu cestu s cieľmi trvalo udržateľného rozvoja, mnohí hovoria o "lepšom budovaní". Avšak odkaz z celosvetovej konzultácie so Stálym fórom o extrémnej chudobe, globálnou sieťou ľudí a organizácií pracujúcich na prekonanie chudoby, jasne uviedol, že ľudia žijúci v extrémnej chudobe nechcú návrat do minulosti.  Navrhujú, aby sa napredovalo spoločne. Napredovať spoločne znamená nielen to, že nikto nezostane pozadu, ale že ľudia žijúci v chudobe sú aktívne povzbudzovaní a podporovaní, píše OSN.

Medzinárodný deň za odstránenie chudoby sa viaže s menom francúzskeho katolíckeho kňaza Josepha Wresinského. Pracoval v tábore bezdomoveckých rodín v Noisy-le-Grand (východne od Paríža), kde žilo takmer 250 rodín. Bojoval o to, aby týmto rodinám bola priznaná ich dôstojnosť a neboli vylúčení zo spoločnosti.

Z jeho iniciatívy sa 17. októbra 1987 zišlo na námestí Trocadero v Paríži 100 tisíc ľudí, ich zámerom bolo vyvinúť na spoločnosť tlak v prospech rešpektovania ľudských práv. Slávnostne bola osadená pamätná tabuľa s Wresinského výrokom: „Kde sú ľudia odsúdení na život v chudobe, tam sú porušované ľudské práva. Zjednotiť sa pre ich dodržiavanie je našou svätou povinnosťou.“



( TK KBS, khu, osn, ml; pz ) 20211015025   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]