[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je streda 24. 07. 2024   Meniny má Vladimír      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  júl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

ACN: Kresťania sú v Nigérii pod silným tlakom, rastie počet únosov
P:3, 15. 10. 2021 09:25, ZAH

Bratislava 15. októbra (TK KBS) Pápežská nadácia ACN - Pomoc trpiacej cirkvi upozorňuje svet na alarmujúcu situáciu kresťanov v Nigérii. V pondelok 11. októbra uniesli z kaplnky nigérijského seminára troch študentov. Ďalší šiesti boli zranení. Incident sa odohral v oblasti Stredného pásu – v konfliktmi zmietanej oblasti Nigérie.

Seminaristi, ktorých uniesli, patrili do kongregácie Apoštolov božskej lásky a spoločenstva Malých synov Eucharistie. V čase útoku sa v seminári nachádzalo vyše 130 študentov. Zranení muži boli stabilizovaní. Po 48 hodinách po útoku boli unesení seminaristi prepustení na slobodu. Zďaleka to však nie je ojedinelý prípad.

V niektorých častiach Nigérie dochádza k únosom kňazov čoraz častejšie. Známy je prípad z 8. januára 2020, kedy boli zo Seminára Dobrého pastiera v meste Kaduna unesení štyria seminaristi. Troch z nich prepustili, no štvrtého, iba 18-ročného Michaela Nnadiho, zabili.

V správe zaslanej ACN Emmanuel sa Faweh Kazah, učiteľ seminára, z ktorého boli mladí muži unesení, stavia tvárou v tvár prenasledovaniu, ktoré kresťania v Nigérii prežívajú: „Nenecháme sa zastrašiť hrozbami. Bez ohľadu na záplavu útokov na kresťanskú vieru, budeme ďalej niesť pochodeň evanjelia až na kraj sveta.“

Kresťania sú v Nigérii pod silným tlakom.

Na jednej strane dochádza k zhoršovaniu násilia zo strany väčšinového moslimského etnika Fulbov, na druhej strane, finančné dopady nepokojov spôsobujú, že dochádza k mnohým únosom za výkupné. Cirkev sa však rázne vyjadrila, že nedisponuje prostriedkami, ktoré by boli pre banditov zaujímavé.

Niekoľko hodín pred prepustením seminaristov biskup Julius Kundi z diecézy Kafanchan celebroval inauguračnú omšu za akademický rok v seminári, kde sa uskutočnili únosy, a povzbudil študentov, aby našli útechu vo viere: „Jedna veta zo žalmov ma nedávno zasiahla pri rannej modlitbe. „Nebojí sa zlých správ: jeho srdce je pevné a dôveruje v Pána“. Všimnite si, že Boh nesľubuje, že spravodliví nedostanú zlé správy. Dostanú. Taký je život v tomto slzavom údolí. Spravodlivý sa však nebude báť.“

„Zlé správy testujú srdce“, pokračoval biskup. „Na to, aby sme mali silné srdce, potrebujeme silnú vieru. A túto silu teraz potrebujeme viac ako kedykoľvek predtým,“ uzavrel.

Zdroj: ACN - Pomoc trpiacej Cirkvi( TK KBS, acn, ml; pz ) 20211015016   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]