[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je pondelok 18. 10. 2021   Meniny má Lukáš       Pošlite tip TK KBS Správy cez: RSS | Email | Mobile | Twitter | Instagram | Facebook | Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  október  >>
poutstštpisone
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

  COVID-19
Koronavírus [dossier]
Covid-19 automat
Rady pri ochorení

  Top témy
Všetky
Pápež František na Slovensku
SDM 2023 Lisabon
Synoda 2021-23
Rok Amoris Laetitia
Rok sv. Jozefa
Koronavírus

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Pôstna polievka
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Kysucká knižnica v Čadci otvorila výstavu S Madonou na Kysuciach
P:3, 14. 10. 2021 10:20, DOMČadca 14. októbra (TK KBS) V  Kysuckej knižnici v Čadci, ktorá pracuje v zriaďovateľskej pôsobnosti Žilinského samosprávneho kraja, sprístupnili výstavu výtvarníka Jozefa Vydrnáka S Madonou na Kysuciach. Výstava je sprievodným podujatím 17. ročníka Celoslovenskej literárnej súťaže duchovnej tvorby Jurinova jeseň a sprístupnená bude do 19. novembra 2021.

Obraz Madony je tu predstavený a variovaný pomocou  výtvarnej  skratky, ktorá je pre jeho tvorbu typická, a stvárnený  prostredníctvom rôznych výtvarných techník - či už na plátne alebo ako kolorovaná drevorezba. Madona sa nám prihovára pod názvami: Madona s vežou, Madona s kláštorom, Pieta, Sedembolestná, Madona v rozkvitnutom sade.

Okrem typickej skratky je autor aj majstrom perokresby. Môžeme ju obdivovať prostredníctvom čarovného výjavu nesúceho názov Milénium rozkvitnutých čerešní s bohatým dejom rôznych príbehov. Predstavuje aj perokresby kolorované kávou a Veľkú ilustráciu, ktorá nás uvádza na prehliadku pri vstupe do knižnice.

Rodák z obce Kľúčová, ktorá je v súčasnosti časťou Nemšovej, žije a pracuje ako výtvarník v slobodnom povolaní v Dubnici nad Váhom. K profesii multižánrového výtvarníka dospel zdanlivo kľukatou cestou. Už v detstve  sa u neho  prejavil výtvarný talent, no stredoškolské a vysokoškolské štúdia absolvoval v oblasti techniky. Študoval na SVŠT v Bratislave (1980-1985) a v roku 2000 ukončil mimoriadne doplnkové štúdium  grafického dizajnu u prof. Ľubomíra Longauera, akad. mal. na VŠVU v Bratislave.

O svojom výtvarnom talente sám hovorí ako o dare získanom od Boha. Vo svojej rozsiahlej výtvarnej tvorbe, ku ktorej sa dostáva postupne, cez návrhy na logá pre firmy, kresbu, jej skratky a znaky, ktoré sú veľmi charakteristické pre jeho tvorbu, prechádza k maľbe, grafike, knižnému dizajnu, písmu, typografii, freske a vitráži. Pohybuje sa v oblasti sakrálneho i svetského umenia.

Vyrastal v katolíckej  rodine a ako aktívny kresťan prijíma inšpiráciu zo svojej viery. V maľbe stvárňuje madony, výjavy zo svätého písma, ale venuje sa aj zátišiu, vedutám miest a figurálnej kompozícii. Od roku 2008 do roku 2017 pracoval na území Novej Dubnice na troch sakrálnych objektoch, ktoré tvoril s úctou a pokorou. Sú to výtvarné riešenia atypických prvkov a oltárny obraz Sv. Jozefa Robotníka pre Kostol Sv. Jozefa Robotníka v Novej Dubnici.

Je iniciátorom, spoluzakladateľom a koordinátorom výtvarnej časti medzinárodného výtvarno – literárneho sympózia ORA ET ARS - SKALKA, ktorá je najstarším pútníckym miestom na Slovensku. Vystavuje samostatne od roku 1991 na viac ako 40 samostatných výstavách doma i v zahraničí. Jeho tvorba sa nachádza v galériách i v súkromných zbierkach. Obraz Skalky vlastní aj pápež František, ktorý ho dostal ako dar od neinvestičného fondu Beňadik prostredníctvom jeho riaditeľa - biskupa Viliama Judáka. Za svoju tvorbu v oblasti karikatúry,  typografie a písma dostáva v rokoch 1997, 1999 a 2001 ocenenia. V roku 2017 v kategórii výtvarného umenia získal cenu Fra Angelika. Táto cena je určená umelcom, ktorí vo svojej tvorbe presadzujú kresťanské myšlienky a hodnoty.

Jozef Vydrnák je odborným garantom a kurátorom výstav, porotcom na súťažiach a lektorom tvorivých podujatí. Pôsobí ako člen Výtvarnej sekcie Rady pre vedu, vzdelanie a kultúru pri Konferencii biskupov Slovenska. Je spoluzakladateľom Slovenskej únie karikaturistov, členom Spolku výtvarníkov Slovenska, Združenia grafikov Slovenska, Združenia výtvarných umelcov západného Slovenska a neformálneho združenia trenčianskych výtvarníkov 6 + 1.

Cadca, vystava, Vydrnak, plagat

Bližšie informácie je možné nájsť na webovej stránke www.kniznica-cadca.sk, informovala Zuzana Hrdková z Kysuckej knižnice v Čadci.( TK KBS, zhr, kys, ml; pz ) 20211014025   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]