Bratislava 14. októbra (TK KBS/Rádio LUMEN) V utorok sme si prvýkrát pripomenuli Deň samizdatu aj ako pamätný deň Slovenskej republiky. Pri tejto príležitosti Ústav pamäti národa a Občianske združenie samizdat.sk a Univerzitná knižnica v Bratislave zorganizovali konferenciu Deň samizdatu 2021 - Pocta samizdatu.
Konferencia sa konala v priestoroch Univerzitnej knižnice v Bratislave a záštitu nad ňou prevzal predseda vlády Slovenskej republiky Eduard Heger. Prítomní boli tvorcovia i distribútori samizdatov zo Slovenska i Českej republiky. Hovorí jeden z autorov samizdatových článkov a predstaviteľ podzemnej cirkvi František Mikloško: „Dohromady periodického, neperiodického časopisu sa vytlačilo 18 miliónov strán. Predstavte si, že v krajine, ktorá to mala zakázané vydávať, niečo také vyšlo. To je obrovský fenomén.“
Hostia na konferencii hovorili o rôznych žánroch, s ktorými prichádzala samizdatová literatúra, od filozofie cez náboženské otázky až po environmentálne témy. Jezuita Milan Hudáček uviedol, že v archíve Spoločnosti Ježišovej na Slovensku majú samizdaty samostatný a veľmi bohatý fond. „Mnohí písali alebo prekladali zahraničnú literatúru do slovenčiny, písali poéziu, písali divadelné hry, písali pekné veci z teológie, z filozofie a fakticky toto tvorí fond, ktorý má okolo 2,5-tisíc exemplárov," uviedol páter Hudáček.
Zaujímavý bol aj príspevok o knižnici samizdatu, ktorá sa nachádza v expozícii Múzea obetí komunizmu v Košiciach. Jeho autor Pavol Hric predstavil nielen to, čo sa v nej nachádza, ale aj priestory, ktoré sú upravené ako školská triedy a tak privítajú aj mladších účastníkov. "Doposiaľ sme mali takmer 500 účastníkov, návštevníkov v tomto múzeu, ale možno nejaká tá stovka bola aj od detí.“ Samizdatová literatúra bola fenoménom totalitnej doby a pri dnešnom pohľade sa ukazuje, že túžba po slobode prekonala všetky prekážky.
Zdroj: Rádio LUMEN / Ľudovít Malík