[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je pondelok 18. 10. 2021   Meniny má Lukáš       Pošlite tip TK KBS Správy cez: RSS | Email | Mobile | Twitter | Instagram | Facebook | Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  október  >>
poutstštpisone
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

  COVID-19
Koronavírus [dossier]
Covid-19 automat
Rady pri ochorení

  Top témy
Všetky
Pápež František na Slovensku
SDM 2023 Lisabon
Synoda 2021-23
Rok Amoris Laetitia
Rok sv. Jozefa
Koronavírus

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Pôstna polievka
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

V Černovej odhalia a požehnajú pamätník jezuitu Vendelína Javorku 
P:3, 14. 10. 2021 09:41, DOMRužomberok 14. októbra (TK KBS) Na Liptove pripomenú v piatok 15. októbra celodenným programom jezuitu Vendelína Javorku, kandidáta na blahorečenie v Žilinskej diecéze. Informuje o tom Patrik Habo. Program bude spojený s odhalením a požehnaním pamätníka pátra Javorku. 

Po odbornej konferencii k vydanej publikácii o pátrovi Vendelínovi (od 9:00) na Rektoráte Katolíckej univerzity v Ružomberku bude o 14:00 slávnostná svätá omša v Černovej za účasti diecézneho administrátora Spišskej diecézy Mons. Jána Kuboša a žilinského biskupa Mons. Tomáša Galisa. Po nej bude nasledovať odhalenie a požehnanie Pamätníka pátra Vendelína Javorku. 

Celodenný program ukončia v Dome kultúry v Černovej, kde bude prebiehať od 17:30 panelová diskusia s historikmi a predstavenie publikácie o pátrovi Vendelínovi Javorkovi. Od 18:30 h bude nasledovať kultúrny program – Páter, ktorý objal kríž... na motívy divadelnej hry Antona Laučeka – Páter Vendelín. Účinkuje DOS Máj Černová a Chrámový spevokol Máj Černová.

Podujatie sa koná pod záštitou predsedníčky Žilinského samosprávneho kraja Eriky Jurinovej. Celodenný program je možné sledovať aj on-line na stránke www.cernova.sk.

Ruzomberok, Cernova, Javorka, plagat

Kto bol Vendelín Javorka? 

Vendelín Javorka nesie viacero prívlastkov: jezuita, misionár, politický väzeň, vzdelanec, spisovateľ, rodák z Černovej, príbuzný Andreja Hlinku. Kňaz, ktorý pokrstil Silvestra Krčméryho a po návrate z gulagov bol s ním – a teda aj s podzemnou Cirkvou – v úzkom kontakte, kvôli čomu ho ďalej sledovala ŠtB.

Vendelín Javorka dostal za úlohu pripravovať sa na misijné účinkovanie v Rusku. Vybudoval a ako prvý rektor viedol v rokoch 1929-1934 pápežské kolégium Russicum, ktoré pôsobí dodnes. Vzhľadom na situáciu v Sovietskom zväze sa Javorka venoval najmä ruským emigrantom, a to v Ríme, v Číne i na Ukrajine. Russicum chápala vtedajšia ideológia a propaganda ako vatikánsku liaheň bojovníkov proti komunizmu a príslušnosť ku kolégiu sa považovala za špionáž.

Z Černovej do Žiliny. Cez celý svet

V roku 1944 Javorku zajala Červená armáda v Bukovine. Bol odvlečený do Sovietskeho zväzu a odsúdený na 17 rokov väzenia. Pravdepodobne vystriedal 11-12 pracovných táborov na severozápadnom Urale.

Poloslepý Javorka sa z Ruska vrátil domov na Slovensko 21. apríla 1955. Zvyšok života žil v Žiline v povesti svätosti a vo veľkej úcte kňazov i laikov, o čom napokon svedčil aj jeho priam „manifestačný“ pohreb v čase hlbokého komunizmu, ešte v predjarí roka 1968. Životný osud pátra Javorku vystihol jezuita a životopisec Rajmund Ondruš, ktorý o ňom napísal knihu Z Černovej do Žiliny cez Rím, Šanghaj a gulag (2008). 

Modlitba za blahorečenie Vendelína Javorku

Bože, ty si svojho služobníka Vendelína Javorku ozdobil čnosťami pokornej poslušnosti, misionárskej horlivosti a odovzdanej služby a obety pre jednotu slovanských národov v tvojej Cirkvi.
Prosíme ťa, osláv ho u seba.
Pomáhaj nám aj nášmu malému národu nasledovať jeho príklad a daj nám tešiť sa z jeho modlitby a príhovoru.
Na jeho príhovor vypočuj našu prosbu, ktorú s vierou predkladáme...
A dopraj nám v tej istej viere, horlivosti a obeti vytrvať až do konca.
Skrze Krista, Pána nášho. Amen.

Vyslyšania na príhovor služobníka Vendelína Javorku sa dajú nahlásiť na adresu svkprov@jezuiti.sk( TK KBS, pha, jez, ml; pz ) 20211014023   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]