[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je utorok 16. 07. 2024   Meniny má Drahomír      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  júl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Kardinál Dziwisz navštívil ružbaskú farnosť a modlil sa v Podolínci
P:3, 13. 10. 2021 16:05, DOM

Nižné Ružbachy 13. októbra (TK KBS) Emeritný krakovský arcibiskup a metropolita, kardinál Stanislav Dziwisz navštívil v nedeľu Nižné Ružbachy a Podolínec.

Vzácne relikvie pre farnosť

Vo farskom kostole sv. Kataríny Alexandrijskej v Nižných Ružbachoch slávil kardinál Dzivisz pontifikálnu svätú omšu, pri ktorej inštaloval a požehnal relikvie prvého stupňa. Sú to ostatky Krakovskej a sandomierskej kňažnej sv. Kingy,  sv. Jána Pavla II., a rehoľnej sestry mučeníčky totalitnej doby bl. Zdenky.

Spolu s hosťom koncelebroval nedeľnú svätú omšu emeritný pomocný spišský biskup Andrej Imrich, ktorý v mene administrátora Spišskej diecézy Jána Kuboša  v úvode kardinála Dziwisza privítal a zároveň dodal: „Sme veľmi poctení vašou prítomnosťou v Ružbašskej farnosti, ktorá je zároveň prejavom Vašej priazne voči celej našej spišskej diecéze.“

Bývalý dlhoročný osobný sekretár pápeža predniesol homíliu v slovenskom jazyku v ktorej zdôraznil osobu svätého Jána Pavla II. v kontexte so sv. Kingou,  ktorú v roku 1999 kanonizoval v Starom Saczi a bl. Zdenku Schelingovú ktorú spoločne s biskupom Vasiľom Hopkom v roku 2003 v Bratislave vyhlásil za blahoslavených.

„Pápež Ján Pavol II. mal veľmi vrúcny vzťah ku Slovensku a miloval Váš ľud, preto vašu krajinu poctil svojou návštevou až trikrát,“ zdôraznil kardinál Dziwisz. Vzácnym osobným darom pána kardinála Dziwisza pre Nižnoružbašskú farnosť je strieborné cibórium, ktoré svätý Ján Pavol II. používal v súkromnej pápežskej kaplnke.

Posviacka Domu nádeje a pamätných obrázkov

Nizne Ruzbachy, pozehnanie, Dom nadeje

V rámci mimoriadneho jubilejného roka svätého Jozefa požehnal kardinál členom – ctiteľom spolku svätého Jozefa pamätné obrázky. Po skončení svätej omši nasledovala  posviacka nového Domu nádeje v obci Nižné Ružbachy.

Celej slávnosti predchádzala trojdňová duchovná príprava , ktorú viedol kanonik Pavol Kubani z najväčšej krakovskej farnosti Nová Huta. Tematické exercičné večery boli zamerané na sv. Kingu s konkrétnou myšlienkou prísna k sebe a láskavá k druhým – vzor trpezlivosti.

Nizne Ruzbachy, obnova

V piatok bola predstavená osobnosť blahoslavenej sestry Zdenky s témou odvážna pri záchrane kňazov – vzor vernosti a odpustenia. A sobota patrila svätému Jánovi Pavlovi II., s motívom ochranca kresťanských rodín – vzor života a zomierania pre Pána.

Starobylá farnosť s dlhou históriou

Starobylá obec a farnosť  Nižné Ružbachy (Antiqua Rauschenbach) vznikla medzi rokmi 1272 – 1279. Donátorkou a zakladateľkou bola sv. Kinga (Cunegundis) dcéra uhorského kráľa Bélu IV. Farnosť Nižné Ružbachy bola od roku 1412 až do roku 1772 v poľskom zálohu t,j  na 360 rokov aj v správe krakovského a neskôr tarnovského biskupa.

V tomto období pôsobili vo farnosti kňazi z Poľska, informoval Zamoyski Inštitút, n. o.

Modlitba pri pamätníku internovaných rehoľníkov v Podolínci

Kardinál Dziwisz si v nedeľu modlitbou Zdravas Mária pri pamätníku uctil  internovaných rehoľníkov v areáli kláštora otcov redemptoristov v Podolínci.

Podolinec, kardinal Dzivisz

Travertínový pomník s vytesanými erbmi jednotlivých rehoľných rádov a spoločnosti je mementom na smutné výročie takzvanej Barbarskej noci, keď v noci z 13. na 14. apríla 1950 štátna polícia prepadla mužské kláštory na území vtedajšieho Československa a všetci rehoľníci a ich členovia boli odvezení do sústreďovacích internačných táborov.

Medzi menami internovaných rehoľníkov v podolínskom kláštore boli napríklad ,Teodor Hlaváč, Ján Brichta, Ján Korec, Ernest Macák, Anton Srholec, Ján Janok alebo Marcel Martinko.

TK KBS informoval Radoslav Babjarčík( TK KBS, rba; ml ) 20211013037   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]