[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je pondelok 18. 10. 2021   Meniny má Lukáš       Pošlite tip TK KBS Správy cez: RSS | Email | Mobile | Twitter | Instagram | Facebook | Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  október  >>
poutstštpisone
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

  COVID-19
Koronavírus [dossier]
Covid-19 automat
Rady pri ochorení

  Top témy
Všetky
Pápež František na Slovensku
SDM 2023 Lisabon
Synoda 2021-23
Rok Amoris Laetitia
Rok sv. Jozefa
Koronavírus

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Pôstna polievka
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

LUX communication prichádza so sériou krátkych hraných poviedok
P:3, 13. 10. 2021 08:45, DOMBratislava 13. októbra (TK KBS) LUX communication, spoločenstvo pre šírenie hodnôt evanjelia v médiách, prichádza s projektom krátkej hranej filmovej tvorby. Od februára do júla 2021 natočili 4 hrané poviedky, prostredníctvom ktorých chcú otvárať srdcia divákov a ponúkať rozličné pohľady na vieru či životné situácie.

Príbehy sú zachytené v samostatných 13 až 17 minútových audiovizuálnych výstupoch. Každý predstavuje inú dejovú líniu i postavy. Taktiež sa odohrávajú v rozmanitých prostrediach. Diváci môžu čakať úsmevné scény i vážnejšie momenty, ktoré nesú silné posolstvo.

„LUX communication poviedky premietne na poviedkovej premiére v utorok 26.10.2022 v kine Mladosť v Bratislave. Kvôli protipandemickým opatreniam však pôjde o podujatie len v úzkom kruhu spolupracovníkov. Ak by ste sa chceli dozvedieť viac o filmovej tvorbe spoločenstva LUX communication a zaujíma vás, ako prebiehajú nakrúcania, viac nájdete na instagramovom profile lux_communication,“ informovala TK KBS Noemi Gieratová z LUX communication.

Bližšie informácie o poviedkach

Poviedka Matka

Touto poviedkou vo februári otvorili výrobu krátkych filmov. Samotné nakrúcanie realizovali počas dvoch filmovacích dní. Poviedka zachytáva príbeh Igora, manžela a modelára lietadiel. Svoje výtvory, na ktoré je patrične hrdý, vystavuje v obývačke malého bytu. Jeho pohodlie však naruší manželkina chorá matka. Igor v tejto situácii uniká do tichého prostredia lesnej chaty. Tam prichádza do kontaktu s dávnou rodinnou minulosťou.

Postavu matky Boženy stvárnila Ida Rapaičová. V úlohe manželov sa predstavili herci Juraj Predmerský a Lenka Barilíková. Poviedku zrežíroval Pavol Kadlečík podľa scenára Martina Šenca.

Poviedka Ex

Poviedka diváka prenesie na dedinu, kde je kostol vždy takmer prázdny. Z mladého farára je cítiť vyhorenie, nevie ako oživiť ducha farského spoločenstva. Jeho starosti však ešte vzrastú v deň, keď ho v spovednici navštívi jeho bývalá frajerka, ešte z čias pred jeho vstupom do seminára. Prosí ho o pomoc pri vyriešení vážneho rodinného problému. Andrej sa zdráha a bojí sa klebiet, ktoré by sa mohli rozšíriť po dedine. Situáciu však vezme do vlastných rúk a rozhodne sa pozvať do riešenia aj dedinčanov.

Námet poviedky priniesol Slavomír Zrebný, ktorý príbeh spracoval do scenára a postaral sa i o samotnú réžiu a strih poviedky. Hlavný kameraman bol Dominik Sepp. Poviedku tentokrát herecky netradične obsadila celá rodina Morávkovcov, aj so svojimi deťmi. Hlavnú postavu kňaza stvárnil Ján a v roli farárovej ex priateľky sa predstavila Jánova manželka Dominika.

Poviedka Susedka

Scenár k tejto poviedke vznikol na základe rozhlasovej hry autorky Andrey Kramarovej. Príbeh sa odohráva v paneláku, počas rušného sobotného rána. Pani Zlatica, bývalá učiteľka, je zvedavá a klebetná obyvateľka, ktorá si v pokoji chcela vychutnať svoj narodeninový deň pri obľúbenej televíznej relácii. Rušia ju však hry detí na ihrisku, rozliehajúci sa zvuk klavíra po poschodí a znepokojuje ju aj nová susedka Ingrid. Premôže Zlatica svoju zvedavosť a dočká sa svojho narodeninového priania?

Pani Zlaticu stvárnila Oľga Šalagová a mladšiu susedku Ingrid hrala Marta Maťová. Vo úlohe matky klaviristu bola Michaela Drotárová. Poviedku tentokrát zrežíroval Igor Pargáč.

Poviedka Duša

Divák sa spolu s hlavnými postavami ocitne v pohrebníctve, ktoré riadi chladný majiteľ Laco. Do tohto prostredia prichádza Helga s túžbou vyrovnať sa so smrťou svojej sestry. Preto sa uchádza o miesto upratovačky. Práve tam, kde dúfa, že pochopí zmysel smrti, ju šokuje odmeraný prístup k práci zo strany Laca. Poviedka ponúka hlboký vnútorný život postáv a neprvoplánové scény, kde realitu pretkávajú sny. Je určená aj pre náročnejšieho diváka, ktorý nad situáciami rád premýšľa.

Štáb počas natáčania strávil tri filmovacie dni na Myjave v obciach Brezová a Košariská. Scenár k poviedke Duša napísala Dominika Madro a zrežíroval ho Filip Šimor. Helgu stvárnila herečka Szidi Tobias. V úlohe Laca sa predstavil Michal Spišák. V poviedke sa objavia aj herečky Lucia Vráblicová a Daniela Kuffelová.( TK KBS, nge, ml; pz ) 20211013025   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]