[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je pondelok 18. 10. 2021   Meniny má Lukáš       Pošlite tip TK KBS Správy cez: RSS | Email | Mobile | Twitter | Instagram | Facebook | Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  október  >>
poutstštpisone
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

  COVID-19
Koronavírus [dossier]
Covid-19 automat
Rady pri ochorení

  Top témy
Všetky
Pápež František na Slovensku
SDM 2023 Lisabon
Synoda 2021-23
Rok Amoris Laetitia
Rok sv. Jozefa
Koronavírus

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Pôstna polievka
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Vďaka Slovákom sa dievčatám v Keni zlepšil prístup k vzdelaniu
P:3, 13. 10. 2021 08:05, ZAHFoto: SAVIO


Bratislava 13. októbra (TK KBS) Mladá Vato utiekla pred otcom, ktorý jej bránil zapísať sa do školy. Podľa neho je jej miesto doma, kde sa má starať o domácnosť a mladších súrodencov. Svojmu presvedčeniu bol natoľko verný, že sa vlastnej dcére vyhrážal smrťou. Ak chcela Vato študovať, musela utiecť. S podporou matky vycestovala na sever Kene do mesta Marsabit, kde sa zapísala v učňovke Saleziánov don Bosca na kurz krajčírstva. Okrem cenných zručností našla v Marsabite aj veľa dievčat ako ona. Dievčat, ktoré sa postavili stereotypom o tradičnom postavení žien a rozhodli sa študovať.

V Keni sa do kurzov praktických zručností zapisujú najmä muži, počet žien na učňovkách sa pohybuje v rozmedzí 30 - 40%. Jedným z dôvodov sú prevládajúce stereotypy o postavení žien, od ktorých sa v kenskej spoločnosti najmä na vidieku stále očakáva výlučná práca v domácnosti. Vzdelávanie žien je aj v kraji Marsabit stále zaznávané, a to prevažne vo vidieckych oblastiach.

Rodičia neradi investujú do vzdelávania dievčat, ktoré si radšej nechávajú doma na starostlivosť o mladších súrodencov a o domácnosť. V kraji Marsabit je na vidieku bežný aj skorý vydaj dievčat, vďaka čomu dostanú rodičia dievčaťa od ženícha dobytok - bohatstvo pastierskeho obyvateľstva. So stúpajúcim vekom dievčaťa klesá jeho hodnota, preto sa skorý vydaj dievčat ich rodičom oplatí viac. Ak muž ženu opustí, čo sa v miestnej spoločnosti stáva často, zodpovednosť za starostlivosť o deti ostáva na pleciach žien, ktoré majú bez vzdelania veľmi obmedzené možnosti zarobiť si na seba a svoju rodinu.

Kena, Vato, Krajcir

Vato sa v Marsabite ubytovala u vzdialených príbuzných. Tí vyžadovali, aby sa podieľala na živote v domácnosti a zháňala vodu, ktorá je v týchto končinách Kene veľkou vzácnosťou. Za vodou musela dochádzať ďaleko a aby ju dokázala zabezpečiť, často vynechávala školu. Niektoré z jej spolužiačok museli štúdium ukončiť, lebo stratili podnájom a nenašli vhodnú náhradu bezpečného a slušného ubytovania. „Ako veľmi by pomohol dievčenský internát v učňovke!“, vravievali si dievčatá v kurze krajčírstva.

Mnohým zo študujúcich dievčat v Keni sa nedarí štúdium dokončiť alebo školu často vynechávajú. Častými dôvodmi sú chudoba, vysoké výdavky na školu, nevhodné podmienky na štúdium, veľké vzdialenosti z domu do školy, ale aj sexuálne zneužívanie či skoré tehotenstvo. Vzdelávanie dievčat je nevyhnutné pre rozvoj spoločnosti. Vzdelané ženy sa vedia lepšie postarať o svoje deti a zabezpečiť im vzdelanie, ktoré je cestou zo začarovaného kruhu chudoby.

SAVIO o.z. dlhodobo podporuje vzdelávanie znevýhodnenej mládeže v Keni. Situáciu dievčat v Marsabite zlepšuje od roku 2016, kedy boli v učňovke Saleziánov don Bosca otvorené kurzy krajčírstva, kaderníctva a kozmetiky. Aj vďaka tomu si mladá Vato mohla splniť svoj sen a stala sa krajčírkou. Problémy dievčat s ubytovaním v Marsabite sa stali podnetom pre ďalší projekt s názvom Lepší prístup k zručnostiam pre mládež v kraji Marsabit, ktorý bol s finančnou podporou SlovakAid realizovaný v rokoch 2019-2021.

Kena, Student, Krajcir

V rámci projektu bol v Marsabite otvorený nový kurz elektrotechniky so zameraním na solárne technológie a pre dievčatá bol vybudovaný internát, ktorý zlepšuje možnosti dievčat získať praktické zručnosti.

Aktuálne je na internáte ubytovaných prvých 25 dievčat. Vďaka novým ubytovacím možnostiam sa zvýšil počet dievčat v učňovke a prvýkrát v histórii školy sa podarilo dosiahnuť, aby v nej študovalo viac dievčat ako chlapcov (zo 100 študentov je 54 dievčat a 46 chlapcov). Pre dievčatá znamená internát lepší prístup k učňovskému vzdelávaniu na ceste k sebestačnosti, ktorá je u žien v kraji Marsabit stále vzácnosťou. Projekt bol finančne podporený z prostriedkov SlovakAid dotáciou vo výške 240 630 eur.

Podpora darcov umožňuje občianskemu združeniu SAVIO už od roku 2005 skvalitňovať život mladých ľudí v menej rozvinutých krajinách. Medzi hlavné aktivity združenia patrí každoročná verejná zbierka Tehlička, adopcie detí a tried na diaľku, program vysielania dobrovoľníkov, ako aj projekty rozvojovej spolupráce.

TK KBS informovala Adriana Mahdalová

Foto: SAVIO( TK KBS, ama, ml; pz ) 20211013022   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]