[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je piatok 14. 06. 2024   Meniny má Vasil      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  jún  >>
poutstštpisone
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Biskupi veriacim: Prosíme vás o láskavú a živú účasť na synode
P:3, 09. 10. 2021 07:05, ZAH

Poľsko 9. októbra (E-kai) Prosíme vás o láskavú a živú účasť na synode a želáme vám veľa dobrých zážitkov počas synodálnych stretnutí, píšu poľski biskupi v liste veriacim v súvislosti so 16. generálnym zhromaždením Biskupskej synody. Povzbudzujú nás tiež, aby sme sa modlili za Ducha Svätého, aby otvoril naše srdcia pre to, čo nám chcú povedať iní.

V pastierskom liste biskupi vysvetľujú, že slovo "synoda" znamená nasledovanie spoločnej cesty. Po stáročia boli synody hlavným prostriedkom cirkevného rozhodovania. Najprv apoštoli a potom biskupi ako ich nástupcovia sa zhromaždili, aby pod vanutím Božieho Ducha rozpoznali, aká je Božia vôľa pre Cirkev.

„Tentoraz pápež František chce, aby sa na synode zúčastnili nielen biskupi. Pozýva všetkých, aby nasledovali spoločnú cestu rozlišovania Božej vôle - pretože všetci prijali Ducha Svätého krstom a birmovaním a v Eucharistii sa živia jedným telom živého Pána,“ píšu biskupi a dodávajú, že všetci budujú Kristovo mystické telo, Cirkev, a majú zaň spoločnú zodpovednosť. Biskupi zdôrazňujú, že pápež František chce, aby sa štýl spoločného rozlišovania stal trvalou praxou Cirkvi.

Synodálna práca bude trvať dva roky. Najprv bude diecézna fáza, budúci rok kontinentálna fáza a v roku 2023 univerzálna fáza. Podľa biskupov by farnosti mali čoskoro dostať podrobné informácie o priebehu diecéznej fázy synody, ktorá sa uskutoční v priebehu niekoľkých nasledujúcich mesiacov. Biskupi zdôrazňujú, že "počas synody sa máme pozrieť na to, ako spoločne, duchovní a laici, budujeme spoločenstvo Cirkvi, počnúc najmenšou farnosťou". "Hlasy zo synodálneho dialógu v miestnych spoločenstvách bude potrebné zhromaždiť, zhrnúť a odovzdať ďalej," píše sa v liste.

„Na začatie dialógu však nie je potrebné čakať na organizačné usmernenia. Môžete začať s rodinnými spoločenstvami a manželským dialógom. Môžete sa porozprávať so susedmi alebo kolegami v práci. Otázku, ako spoločne hľadáme Božiu vôľu, môžete už teraz zaradiť do tém stretnutí farských, rehoľných a diecéznych spoločenstiev,“ píšu biskupi. Zdôrazňujú, že nikto by nemal byť vylúčený zo synodálnych diskusií. "Synodálny prístup musí zostať citlivý na zapojenie každého do rozhovoru, pretože nie je známe, cez koho bude chcieť Duch Svätý hovoriť," dodávajú.

Po Svätom Otcovi Františkovi biskupi zdôrazňujú, že skôr, ako sa "pustíme do akýchkoľvek reforiem", mali by sme si spytovať svedomie, ako spolu hovoríme, ako sa navzájom počúvame a ako rozlišujeme Božiu vôľu. Poukazujú na to, že by sme sa mali najprv pýtať sami seba: "Môžu druhí pri pohľade na náš život vidieť v ňom odraz Krista Služobníka, alebo vidia len niekoho, kto sa neustále stará o svoje vlastné postavenie a svoje vlastné záležitosti, neustále sa hnevá na druhých, je uzavretý vo svojom vlastnom mikrosvete? A ďalej: čo môžeme vidieť, keď sa pozrieme na život našich cirkevných spoločenstiev: Krista, ktorý sa skláňa k službe najslabším, alebo zaujatosť obrazom inštitúcie, boj o víťazstvo tej či onej pastoračnej alebo dokonca politickej voľby?"

Biskupi povzbudzujú všetkých, aby v modlitbe vzývali Ducha Svätého, ktorý bude sprevádzať všetky synodálne diskusie. Aby, píšu, "navrhol spôsoby, ako zapojiť do dialógu tých, ktorí sú na okraji alebo boli vytlačení na perifériu našich komunít. Otvoriť svoje srdcia tomu, čo nám chcú povedať iní. Aby nás naučil trpezlivo, empaticky, vytrvalo počúvať a zároveň pokorne a odvážne hovoriť."

Zároveň povzbudzujú ľudí, aby sa snažili hovoriť úprimne, a to aj v tých komunitách, v ktorých bola z nejakého dôvodu narušená dôvera. "Neexistuje však lepší spôsob, ako obnoviť dôveru, ako stretnúť sa, byť spolu, viesť trpezlivý dialóg, sprevádzaný vedomím Božej prítomnosti," píšu biskupi. Slávnostné otvorenie 16. generálneho zhromaždenia biskupskej synody sa uskutoční 9. a 10. októbra v Ríme. Na diecéznej úrovni sa začne 17. októbra (Zdroj: E-kai)( TK KBS, ekai, ml; pz ) 20211009001   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]