[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je utorok 26. 09. 2023   Meniny má Edita      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Mastodon][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  september  >>
poutstštpisone
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
252627282930 

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Kardinál Christoph Schönborn požaduje "Marshallov plán" pre Sýriu
P:3, 08. 10. 2021 11:15, ZAH

Viedeň 8. októbra (E-kai) Kardinál Christoph Schönborn ukončil svoju návštevu Sýrie výzvou medzinárodnému spoločenstvu, aby nezabúdalo na sýrsky ľud. Je potrebný akýsi "Marshallov plán", ktorým bolo Rakúsko obnovené po druhej svetovej vojne, povedal 5. októbra viedenský arcibiskup v rozhovore pre katolícku agentúru Kathpress.

Priznal, že ho hlboko dojala ťažká situácia väčšiny obyvateľov Sýrie. Po desiatich rokoch vojny je tamojšie hospodárstvo v troskách. Na jednej strane je to samozrejme dôsledok vojny, ale na druhej strane je to aj dôsledok hospodárskych sankcií Západu. Zámerom bolo zasiahnuť sýrsku vládu, ale utrpelo len obyvateľstvo. „Chudobní sa stávajú ešte chudobnejšími, stredná trieda je zničená,“ povedal kardinál Schönborn.

Chudoba v tejto krajine je nepredstaviteľná. Elektrina je tu len niekoľko hodín denne, aby si ľudia mohli kúpiť chlieb, stoja v radoch pred pekárňami. Je tu tiež nedostatok pitnej vody a veľmi vysoká nezamestnanosť. „Počas mojej návštevy som sa stihol porozprávať s mnohými mladými ľuďmi. Všetci povedali, že chcú opustiť svoju krajinu. A to je pochopiteľné. V Sýrii jednoducho nemajú žiadne vyhliadky,“ povedal viedenský arcibiskup.

Kardinál Schönborn navštívil Sýriu od 2. do 4. októbra na pozvanie sýrskeho pravoslávneho patriarchu Efréma II. a ďalších sýrskych cirkevných predstaviteľov. Program zahŕňal stretnutia so zástupcami a veriacimi rôznych cirkví, ale aj s vnútorne vysídlenými osobami a ľuďmi v núdzi. V malej rakúskej delegácii, ktorú viedol kardinál Schönborn, bol aj predseda ekumenickej nadácie Pro Oriente Alfons Kloss a predseda salzburskej sekcie tejto nadácie profesor Dietmar Winkler.

Kardinál Schönborn predsedal ekumenickej modlitbe za mier v sýrskej pravoslávnej patriarchálnej katedrále v Damasku spolu s patriarchom Efrémom II., melchitským patriarchom Jozefom Absim a apoštolským nunciom kardinálom Mariom Zenárim. Viedenský hosť priznal, že Západ zatvára oči pred nepredstaviteľným osudom ľudí v Sýrii.

Úlohou politických vodcov bolo konečne nastoliť mier. Viedenský arcibiskup tiež pripomenul, že v minulých rokoch bolo v Rakúsku v rámci presídľovacích programov prijatých 2 500 sýrskych utečencov. V konečnom dôsledku však podľa neho musí ísť o to, aby nikto nebol nútený opustiť svoju vlasť.

Patriarcha Efrem sa poďakoval kardinálovi Schönbornovi za jeho návštevu Sýrie a zároveň vyjadril hlbokú vďaku pápežovi Františkovi za jeho neustále výzvy a úsilie o mier v Sýrii. Zároveň požiadal o zrušenie západných sankcií voči Sýrii, pretože "hospodárske sankcie by uvrhli obyčajných ľudí do najhlbšej chudoby". (Zdroj: E-kai)( TK KBS, ekai, ml; pz ) 20211008030   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]