[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je pondelok 18. 10. 2021   Meniny má Lukáš       Pošlite tip TK KBS Správy cez: RSS | Email | Mobile | Twitter | Instagram | Facebook | Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  október  >>
poutstštpisone
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

  COVID-19
Koronavírus [dossier]
Covid-19 automat
Rady pri ochorení

  Top témy
Všetky
Pápež František na Slovensku
SDM 2023 Lisabon
Synoda 2021-23
Rok Amoris Laetitia
Rok sv. Jozefa
Koronavírus

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Pôstna polievka
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Pozvanie českých a moravských biskupov k synodálnemu procesu
P:3, 07. 10. 2021 11:59, ZAHPraha 7. októbra (TK KBS) Diecézni biskupi Čiech, Moravy a Sliezska sa stretli s členmi národného synodálneho tímu, aby spoločne debatovali o dokumentoch aj fázach synodálneho procesu „Za synodálnu cirkev“, ktorý sa začne už tento víkend vo Vatikáne a následne 17. októbra v jednotlivých diecézach. Biskupi tiež vydali spoločnú výzvu pre veriacich, aby sa do synodálneho procesu zapojili.

Celá Cirkev sa v týchto dňoch vydáva na spoločnú cestu, aby zakúsila synodalitu. Slovo synoda znamená "spoločne na ceste". Ide o nový impulz pápeža Františka a jeho spolupracovníkov, aby sme my všetci znovu objavili svoje miesto v spoločenstve Cirkvi, aktívne sa podieľali na jej živote a usilovali o naplnenie poslania Cirkvi.

Od nedele 17. októbra 2021, začína v každej diecéze na celom svete prvá fáza synody 2021 - 2023, ktorá má formu počúvania Božieho ľudu v jeho celku. Chceme aj v našich diecézach a apoštolskom exarcháte vykročiť spoločne a necháme sa viesť Duchom Svätým, ktorý vytvára jednotu v rôznorodosti. Celá táto spoločná cesta je cestou učeníkov, ktorí nasledujú Krista a vydávajú svedectvo o Bohu. Je tiež cestou, ktorou sa vydávame k sebe navzájom, aby sme sa počúvali, chápali sa, mali účasť na ťažkostiach, delili sa o radosti. Do synodálneho procesu sú prizvaní aj ľudia iných kresťanských cirkví, iných náboženstiev, aj tí, ktorí v Boha zatiaľ neveria.

Pri otváracej svätej omši v nedeľu 17. októbra v katedrálach, rovnako ako vo farských kostoloch po všetkých našich diecézach a v apoštolskom exarcháte, budeme vzývať Ducha Svätého a prosiť ho, aby nám ukázal správnu cestu, po ktorej sa máme vydať.

K samotnému stretávaniu sa v skupinkách v rámci farností a iných pastoračných celkov, je určených desať tém, z ktorých je možné si vybrať. Pre každú diecézu je ustanovený diecézny koordinátor, ktorý bude v kontakte s koordinátormi na úrovni farností, pre ktoré sprostredkuje materiály a poskytne základné informácie.

Vyzývame každého z vás, aby ste sa v spolupráci s duchovným správcom a koordinátormi vo farnostiach, zapojili do tejto spoločnej cesty. V prvom rade modlitbou, potom načúvaním a následne vzájomným zdieľaním. My všetci máme spoluzodpovednosť za Cirkev!

Synodálny proces v diecézach trvá len niekoľko mesiacov, už vo februári 2022 sa majú spracovávať podnety zo synodálnych skupiniek vo farnostiach a z iných pastoračných celkov. Tými sa potom budú zaoberať zástupcovia na celonárodnej a kontinentálnej úrovni. Zavŕšením tejto cesty potom bude zasadnutie vlastnej biskupskej synody v Ríme, ktoré je plánované na jeseň 2023 a účastníci synody sa na ňom budú zhromaždenými podnetmi zaoberať.

Už teraz vám všetkým ďakujeme za váš aktívny prístup, ktorým môžete prispieť k spoločnému dobru. Svätý apoštol Pavol nás k tomu povzbudzuje slovami: "Prejavy Ducha sú dané každému na to, aby mohol byť užitočný" (1 Kor 12,7).

V Prahe 5. októbra 2021

Vaši českí a moravskí biskupi

Zdroj: www.cirkev.cz( TK KBS, cirkev.cz, rp; pz ) 20211007049   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]