[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je pondelok 22. 07. 2024   Meniny má Magdaléna      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  júl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Pozvanie českých a moravských biskupov k synodálnemu procesu
P:3, 07. 10. 2021 11:59, ZAH

Praha 7. októbra (TK KBS) Diecézni biskupi Čiech, Moravy a Sliezska sa stretli s členmi národného synodálneho tímu, aby spoločne debatovali o dokumentoch aj fázach synodálneho procesu „Za synodálnu cirkev“, ktorý sa začne už tento víkend vo Vatikáne a následne 17. októbra v jednotlivých diecézach. Biskupi tiež vydali spoločnú výzvu pre veriacich, aby sa do synodálneho procesu zapojili.

Celá Cirkev sa v týchto dňoch vydáva na spoločnú cestu, aby zakúsila synodalitu. Slovo synoda znamená "spoločne na ceste". Ide o nový impulz pápeža Františka a jeho spolupracovníkov, aby sme my všetci znovu objavili svoje miesto v spoločenstve Cirkvi, aktívne sa podieľali na jej živote a usilovali o naplnenie poslania Cirkvi.

Od nedele 17. októbra 2021, začína v každej diecéze na celom svete prvá fáza synody 2021 - 2023, ktorá má formu počúvania Božieho ľudu v jeho celku. Chceme aj v našich diecézach a apoštolskom exarcháte vykročiť spoločne a necháme sa viesť Duchom Svätým, ktorý vytvára jednotu v rôznorodosti. Celá táto spoločná cesta je cestou učeníkov, ktorí nasledujú Krista a vydávajú svedectvo o Bohu. Je tiež cestou, ktorou sa vydávame k sebe navzájom, aby sme sa počúvali, chápali sa, mali účasť na ťažkostiach, delili sa o radosti. Do synodálneho procesu sú prizvaní aj ľudia iných kresťanských cirkví, iných náboženstiev, aj tí, ktorí v Boha zatiaľ neveria.

Pri otváracej svätej omši v nedeľu 17. októbra v katedrálach, rovnako ako vo farských kostoloch po všetkých našich diecézach a v apoštolskom exarcháte, budeme vzývať Ducha Svätého a prosiť ho, aby nám ukázal správnu cestu, po ktorej sa máme vydať.

K samotnému stretávaniu sa v skupinkách v rámci farností a iných pastoračných celkov, je určených desať tém, z ktorých je možné si vybrať. Pre každú diecézu je ustanovený diecézny koordinátor, ktorý bude v kontakte s koordinátormi na úrovni farností, pre ktoré sprostredkuje materiály a poskytne základné informácie.

Vyzývame každého z vás, aby ste sa v spolupráci s duchovným správcom a koordinátormi vo farnostiach, zapojili do tejto spoločnej cesty. V prvom rade modlitbou, potom načúvaním a následne vzájomným zdieľaním. My všetci máme spoluzodpovednosť za Cirkev!

Synodálny proces v diecézach trvá len niekoľko mesiacov, už vo februári 2022 sa majú spracovávať podnety zo synodálnych skupiniek vo farnostiach a z iných pastoračných celkov. Tými sa potom budú zaoberať zástupcovia na celonárodnej a kontinentálnej úrovni. Zavŕšením tejto cesty potom bude zasadnutie vlastnej biskupskej synody v Ríme, ktoré je plánované na jeseň 2023 a účastníci synody sa na ňom budú zhromaždenými podnetmi zaoberať.

Už teraz vám všetkým ďakujeme za váš aktívny prístup, ktorým môžete prispieť k spoločnému dobru. Svätý apoštol Pavol nás k tomu povzbudzuje slovami: "Prejavy Ducha sú dané každému na to, aby mohol byť užitočný" (1 Kor 12,7).

V Prahe 5. októbra 2021

Vaši českí a moravskí biskupi

Zdroj: www.cirkev.cz( TK KBS, cirkev.cz, rp; pz ) 20211007049   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]