[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je utorok 28. 11. 2023   Meniny má Henrieta      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Mastodon][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  november  >>
poutstštpisone
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930   

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Pápež reagoval na Cirkvou zverejnený report o zneužívaniach vo Francúzsku
P:3, 06. 10. 2021 13:10, ZAH

Vatikán 6. októbra (RV) Pri generálnej audiencii v stredu 6. októbra pápež František reagoval na hlboké rany, o ktorých hovorí čerstvo zverejnená správa Nezávislej komisie pre sexuálne zneužívanie v Cirkvi vo Francúzsku. Vyjadril spolucítenie s obeťami a zármutok a hanbu nad zlyhaniami. Zároveň vyslovil povzbudenie Cirkvi vo Francúzsku, aby zaistila, že bude bezpečným domovom pre všetkých.

Nezávislá komisia zmapovala rozsah fenoménu sexuálneho násilia páchaného na maloletých od roku 1950. V utorok zverejnený dokument, ktorý si objednala Konferencia biskupov Francúzska a tamojšia Konferencia rehoľníkov a rehoľníčok, odhaľuje dramatické údaje: v rokoch 1950 až 2020 bolo najmenej 216 000 obetí a 2 900 až 3 200 kňazov a rehoľníčok zapletených do pedofilných zločinov.

Pápež František pri generálnej audiencii v Aule Pavla VI. po katechéze pozdravil francúzsky hovoriacich veriacich a obetiam a Cirkvi vo Francúzsku adresoval tieto slová:

„Chcem vyjadriť obetiam svoj zármutok a bolesť nad traumami, ktoré utrpeli, a moju hanbu - našu hanbu -, moju hanbu za veľmi dlhú neschopnosť Cirkvi dať ich do centra svojho záujmu, a chcem ich ubezpečiť o svojich modlitbách. A modlím sa, a všetci sa modlime spoločne: «Tebe, Pane, sláva, nám hanba». Toto je chvíľa hanby.

Povzbudzujem biskupov i vás, drahí bratia, ktorí ste sem prišli, aby ste sa podelili o túto chvíľu, povzbudzujem biskupov a rehoľných predstavených, aby naďalej vynakladali všetko úsilie na to, aby sa podobné tragédie neopakovali.

Vyjadrujem kňazom Francúzska blízkosť a otcovskú podporu tvárou v tvár tejto skúške, ktorá je ťažká, ale ozdravná, a pozývam francúzskych katolíkov, aby sa ujali svojej zodpovednosti na zaistenie, že Cirkev bude bezpečným domovom pre všetkých.“

Nádej na nový začiatok

Svätý Otec, ktorý sa v uplynulých dňoch stretol s francúzskymi biskupmi na návšteve Ad limina, vyjadril svoj zármutok už včera po prezentácii správy v Paríži. Riaditeľ Tlačovej kancelárie Svätej stolice Matteo Bruni uviedol, že pápežove myšlienky okamžite smerovali „k obetiam, s veľkou bolesťou nad ich zraneniami a s vďačnosťou za ich odvahu vypovedať“. Ale zároveň jeho myšlienky smerovali aj k „Cirkvi vo Francúzsku, aby vo vedomí tejto hroznej skutočnosti a spojená s utrpením Pána za jeho najzraniteľnejšie deti mohla vykročiť na cestu vykúpenia“.

Na úvod včerajšej tlačovej konferencie v Paríži, na ktorej bola správa predstavená, predseda Nezávislej komisie pre sexuálne zneužívanie v Cirkvi (CIASE) Jean-Marc Sauvé citoval list jednej z obetí a zdôraznil, že to, čo sa zistilo, môže byť niekedy „destabilizujúce a skľučujúce“, ale dáva nádej „na nový začiatok“. Vyšetrovanie trvalo približne dva a pol roka a sústredilo sa predovšetkým na pozorné vypočutie obetí.

„Naše slovo konečne nahlas zaznelo,“ povedala v rozhovore pre Vatican News Véronique Garnierová, spoluzodpovedná za službu na ochranu maloletých v diecéze Orléans, ktorá bola kedysi sama obeťou zneužívania. Ako dodala, správa je „veľkou bolesťou“, ale zároveň „veľkou úľavou“.

S odvolaním sa na včera predstavený report páter Federico Lombardi, predseda Vatikánskej nadácie Josepha Ratzingera - Benedikta XVI., pre Vatican News zdôraznil dôležitý aspekt tohto vyšetrovania, a to, že „bolo vyžiadané Francúzskou biskupskou konferenciou a teraz je k dispozícii na dôkladné preskúmanie“, aby sa tak mohol urobiť „nový kvalifikovaný krok v oblasti boja proti zneužívaniu, nielen sexuálnemu“. Páter Lombardi, ktorý v roku 2019 moderoval samit vo Vatikáne o ochrane maloletých v Cirkvi, tiež zdôraznil, že zverejnenie reportu „celkovo bohatého na informácie a návrhy“ je „cenným krokom vpred“.( TK KBS,RV, jb; rp ) 20211006033   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]