[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je piatok 19. 07. 2024   Meniny má Dušana      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  júl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Miláno: Úloha starých rodičov v odovzdávaní viery je veľká
P:3, 06. 10. 2021 11:16, ZAH

Miláno 6. októbra (RV) Podľa prieskumov milánskej arcidiecézy šesť z desiatich starých rodičov aktívne odovzdáva vieru svojim vnúčatám. Výsledky prieskumu ukazujú, že viac ako 90 percent starých otcov a starých matiek sa pravidelne zúčastňuje na nedeľných svätých omšiach.

Takmer 13 percent starých rodičov vyhlasuje, že sa s vnúčatami rozprávajú o viere, pretože ich rodičia nie. Len malý počet z nich sa zaoberá odovzdávaním viery na žiadosť rodičov. Prieskum tiež naznačil, že sa viac zapájajú starí rodičia z matkinej strany.

Výsledky výskumu boli predstavené na konferencii, ktorú v Miláne zorganizovala diecézna pastorácia rodín. Stretnutie, ktoré sa konalo na sviatok anjelov strážnych, ktorý je v Taliansku dňom starých rodičov, sa stalo príležitosťou zamyslieť sa nad úlohou tzv. „Rozšírená rodina“, teda taká, v ktorej spolu žijú najmenej tri generácie.

Prieskum ukázal, že starí rodičia sa nezúčastňujú iba na odovzdávaní viery svojim vnúčatám. Starajú sa o ne aj vtedy, keď sú rodičia preč, pomáhajú im učiť sa a hrajú sa spoločne. Odpovede obsahovali aj negatívne prvky, ako napríklad „nadmernú zhovievavosť“ starých rodičov alebo „nadmerné zasahovanie do výchovy mladej generácie“.

Na konferencii sa zúčastnil milánsky arcibiskup, ktorý upozornil na dramatickú demografickú krízu postihujúcu taliansku spoločnosť. "Bez detí nemáme budúcnosť." „V Miláne veľa ľudí zisťuje, že mať psa zmierňuje samotu. Je to pravda, ale psy nám budúcnosť nezaistia,“ poznamenal arcibiskup Mario Delpini. Zdôraznil, že to nezávisí len od stabilnej ekonomiky a zdravotníctva, ale predovšetkým od budovania láskyplných vzťahov v rodinách.

Na druhej strane kardinál Angelo Scola, milánsky emeritný arcibiskup, vo videu odvysielanom na konci stretnutia poznamenal, že úlohoustarých rodičov je presvedčiť svoje dospelé deti, že život má zmysel iba vtedy, keď pre niekoho žijete.( TK KBS, RV pl, rp; pz ) 20211006029   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]