[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je pondelok 17. 06. 2024   Meniny má Adolf      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  jún  >>
poutstštpisone
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Nové Katolícke noviny prinášajú aj rozhovor o “kultúre skartovania“
P:3, 06. 10. 2021 09:05, DOM

Bratislava 6. októbra (TK KBS) Vyšli nové Katolícke noviny (40/2021). Prinášame ich anotáciu, ktorú spracovala redaktorka Zuzana Artimová.

Katolícke noviny 40/2021

Najnovšie Katolícke noviny vysvetľujú evanjelium 28. nedele v Cezročnom období, ktoré nás radikálne vyzýva, aby sme sa vzdali všetkého, čo máme. Mnohých tieto slová doslova postavia zo stoličky. No treba si uvedomiť, že Pánu Ježišovi ide predovšetkým o to, aby majetok zostal prostriedkom, nie cieľom nášho života.

Rozprávajú sa so zahraničným redaktorom RTVS Viliamom Hauzerom, ktorý s ďalšími novinármi sprevádzal pápeža Františka v lietadle. Katolíckym novinám porozprával o nevšedných momentoch z cesty, pápežskom lietadle či dojmoch z osobnosti pápeža Františka, ktorý bol v lietadle veselý a neformálny.

Prinášajú aj rozhovor o kultúre skartovania s Radovanom Šoltésom, ktorý sa venuje filozofii, kresťanskej spiritualite a sociálnej náuke Cirkvi a ktorý pôsobí na Gréckokatolíckej teologickej fakulte Prešovskej univerzity. Pápež František pravidelne upozorňuje na kultúru skartovania, ktorá človeka vylučuje na okraj spoločnosti, keď pre ňu prestane mať osoh. Ľudská bytosť je vnímaná iba ako predmet konzumu, ktorý možno použiť a zahodiť. Kultúra skartovania ničí naše vzťahy.

Predstavujú nového magistra saleziánskych novicov Martina Kačmáryho. Svoju úlohu prijal ako poslanie zverené Bohom. Po dvojročných štúdiách v Ríme sa opäť vracia medzi mladých. Aj keď bude teraz v inej pozícii, to podstatné ostáva: chce ponúknuť stretnutie s Bohom, ktorý povoláva.

Spomínajú na katolíckeho kňaza, uznávaného orientalistu a cestovateľa po krajinách Blízkeho východu Aloisa Musila. Jeho neoceniteľný prínos priblížila výstava Cestovateľ a fotograf Alois Musil, ktorá sa nedávno vďaka jeho menovcom konala v Univerzitnej knižnici v Bratislave. Viac o Aloisovi Musilovi pre Katolícke noviny porozprával diplomat, spisovateľ a cestovateľ Miroslav Musil.

Uverejňujú tretiu časť apoštolského listu pápeža Františka s názvom Candor lucis aeternae, ktorý napísal pri príležitosti sedemstého výročia smrti talianskeho básnika Danteho Alighieriho, autora Božskej komédie.

V seriáli Jesenné literárne itinerárium si môžete prečítať úryvok z cestovného denníka Jána Juraja Buora Púť po otčine.

TK KBS informovala Zuzana Artimová( TK KBS, za, ml; pz ) 20211006021   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]