[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je pondelok 22. 07. 2024   Meniny má Magdaléna      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  júl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Pozdrav zástupcov náboženstiev učiteľom a vychovávateľom celého sveta
P:3, 05. 10. 2021 16:18, ZAH

Vatikán 5. októbra (RV) Prinášame plné znenie pozdravného posolstva učiteľom a vychovávateľom celého sveta, ktoré im spoločne adresovali účastníci medzinárodného stretnutia predstaviteľov náboženstiev s názvom „Náboženstvá a vzdelávanie: na ceste ku Globálnej výchovnej aliancii“. Podujatie zorganizovala vo Vatikáne 5. októbra 2021 Kongregácia pre katolícku výchovu spolu s Výborom pre Globálnu výchovnú alianciu (Global Compact on Education).

Pozdrav učiteľom a vychovávateľom pri príležitosti ich svetového dňa

My, zástupcovia rôznych náboženstiev, sme sa dnes, 5. októbra 2021, stretli v Ríme, aby sme sa podelili o svoje presvedčenie o dôležitosti podpory „výchovnej aliancie“ na planetárnej úrovni, ktorá by zohľadňovala očakávania a výzvy našej doby.

Vychádzajúc zo silného povedomia, že náboženstvá môžu byť zdrojom a šíriteľom základných hodnôt pre ľudstvo, z významnej zhody okolností, že dnešný dátum (5. október) je od roku 1994 vyhlásený UNESCO-m za „Svetový deň učiteľov“, a zo spoločného a rastúceho znepokojenia nad dnešnou krízou vzdelávania, adresujeme vám všetkým, učitelia a vychovávatelia na celom svete, náš pozdrav.

Chceme sa vám poďakovať za vašu oddanosť a obetavosť pri plnení ušľachtilého poslania vzdelávať nové generácie a povzbudiť vás, aby ste pokračovali vo svojej ceste napriek ťažkostiam a výzvam našej doby, ktoré ešte zhoršuje pandemická kríza.

Kiež dajú zodpovední krajín čoraz väčšiu váhu vašej profesii, priznaním spravodlivého odmeňovania, podporovaním vášho ďalšieho vzdelávania a vytváraním lepších pracovných podmienok.

Kiež si každá krajina dokáže správne ceniť hodnotu vašej služby vo vedomí, že od kvality učiteľov a vychovávateľov závisí budúcnosť ľudstva.

Žiadame vás, učitelia a vychovávatelia, aby ste sa dali do služieb nových generácií, kráčajúc s nohami na zemi, ale s očami uprenými k nebu.

Na dosiahnutie cieľov úplného a inkluzívneho vzdelávania všetci pociťujeme záväzok:

- klásť človeka do stredu v každom výchovnom procese, aby sa ukázali jeho špecifiká a jeho schopnosť vzťahov s ostatnými, proti kultúre vyraďovania.

- počúvať a rešpektovať študentov, doceňovať predovšetkým dôstojnosť žien pre ich podiel na vytváraní budúcnosti spravodlivosti a pokoja, dôstojného života pre všetkých.

- vzdelávať žiakov a študentov celostne, nielen odovzdávaním informácií, ale aj rozvíjaním zvedavosti, života ducha a zmyslu pre etické väzby medzi nami navzájom i s celým životom na našej planéte.

- posilňovať zodpovednosť rodiny a spolupracovať s inými vzdelávacími subjektmi na výchove k prijímajúcemu postoju najmä voči zraniteľnejším a marginalizovaným.

- nachádzať nové spôsoby chápania hospodárstva a politiky ako nástrojov slúžiacich človeku a celej ľudskej rodine, v perspektíve integrálnej ekológie, učiac životnému štýlu ohľaduplnejšiemu k životnému prostrediu.

Na záver vám všetkým želáme, aby ste vo svojom vzdelávacom poslaní pokračovali s radosťou z práce a trpezlivosťou počúvania. V týchto ťažkých časoch nestrácajte dôveru a dokážte bez strachu „hľadieť nahor“. Pracujme spoločne na vzdelávaní, ktoré je otvorené a inkluzívne voči každému a všetkým.

Ešte raz vám ďakujeme za vašu prácu, vďaka ktorej sa vzdelávacie inštitúcie stávajú miestom nadobúdania skúseností, rastu a dialógu.  Sú otvoreným „staveniskom“ pre budovanie humanizmu bratstva.

Zástupcovia náboženstiev

Rím, 5. októbra 2021( TK KBS, RV; rp ) 20211005036   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]