Vatikán 5. októbra (RV) Prinášame plné znenie pozdravného posolstva učiteľom a vychovávateľom celého sveta, ktoré im spoločne adresovali účastníci medzinárodného stretnutia predstaviteľov náboženstiev s názvom „Náboženstvá a vzdelávanie: na ceste ku Globálnej výchovnej aliancii“. Podujatie zorganizovala vo Vatikáne 5. októbra 2021 Kongregácia pre katolícku výchovu spolu s Výborom pre Globálnu výchovnú alianciu (Global Compact on Education).
Pozdrav učiteľom a vychovávateľom pri príležitosti ich svetového dňa
My, zástupcovia rôznych náboženstiev, sme sa dnes, 5. októbra 2021, stretli v Ríme, aby sme sa podelili o svoje presvedčenie o dôležitosti podpory „výchovnej aliancie“ na planetárnej úrovni, ktorá by zohľadňovala očakávania a výzvy našej doby.
Vychádzajúc zo silného povedomia, že náboženstvá môžu byť zdrojom a šíriteľom základných hodnôt pre ľudstvo, z významnej zhody okolností, že dnešný dátum (5. október) je od roku 1994 vyhlásený UNESCO-m za „Svetový deň učiteľov“, a zo spoločného a rastúceho znepokojenia nad dnešnou krízou vzdelávania, adresujeme vám všetkým, učitelia a vychovávatelia na celom svete, náš pozdrav.
Chceme sa vám poďakovať za vašu oddanosť a obetavosť pri plnení ušľachtilého poslania vzdelávať nové generácie a povzbudiť vás, aby ste pokračovali vo svojej ceste napriek ťažkostiam a výzvam našej doby, ktoré ešte zhoršuje pandemická kríza.
Kiež dajú zodpovední krajín čoraz väčšiu váhu vašej profesii, priznaním spravodlivého odmeňovania, podporovaním vášho ďalšieho vzdelávania a vytváraním lepších pracovných podmienok.
Kiež si každá krajina dokáže správne ceniť hodnotu vašej služby vo vedomí, že od kvality učiteľov a vychovávateľov závisí budúcnosť ľudstva.
Žiadame vás, učitelia a vychovávatelia, aby ste sa dali do služieb nových generácií, kráčajúc s nohami na zemi, ale s očami uprenými k nebu.
Na dosiahnutie cieľov úplného a inkluzívneho vzdelávania všetci pociťujeme záväzok:
- klásť človeka do stredu v každom výchovnom procese, aby sa ukázali jeho špecifiká a jeho schopnosť vzťahov s ostatnými, proti kultúre vyraďovania.
- počúvať a rešpektovať študentov, doceňovať predovšetkým dôstojnosť žien pre ich podiel na vytváraní budúcnosti spravodlivosti a pokoja, dôstojného života pre všetkých.
- vzdelávať žiakov a študentov celostne, nielen odovzdávaním informácií, ale aj rozvíjaním zvedavosti, života ducha a zmyslu pre etické väzby medzi nami navzájom i s celým životom na našej planéte.
- posilňovať zodpovednosť rodiny a spolupracovať s inými vzdelávacími subjektmi na výchove k prijímajúcemu postoju najmä voči zraniteľnejším a marginalizovaným.
- nachádzať nové spôsoby chápania hospodárstva a politiky ako nástrojov slúžiacich človeku a celej ľudskej rodine, v perspektíve integrálnej ekológie, učiac životnému štýlu ohľaduplnejšiemu k životnému prostrediu.
Na záver vám všetkým želáme, aby ste vo svojom vzdelávacom poslaní pokračovali s radosťou z práce a trpezlivosťou počúvania. V týchto ťažkých časoch nestrácajte dôveru a dokážte bez strachu „hľadieť nahor“. Pracujme spoločne na vzdelávaní, ktoré je otvorené a inkluzívne voči každému a všetkým.
Ešte raz vám ďakujeme za vašu prácu, vďaka ktorej sa vzdelávacie inštitúcie stávajú miestom nadobúdania skúseností, rastu a dialógu. Sú otvoreným „staveniskom“ pre budovanie humanizmu bratstva.
Zástupcovia náboženstiev
Rím, 5. októbra 2021