[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je nedeľa 24. 09. 2023   Meniny má Ľuboš, Ľubor      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Mastodon][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  september  >>
poutstštpisone
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
252627282930 

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Bratstvo je záchranným lanom našej ľudskosti, píše pápež v novej knihe
P:3, 05. 10. 2021 14:34, ZAH

Vatikán 5. októbra (RV) Považujem bratstvo za záchrannú kotvu našej ľudskosti, píše pápež v predhovore ku knihe, ktorá opisuje cestu, ktorá viedla k dokumentu o ľudskom bratstve. Zväzok, ktorého autorom je egyptský sudca Mohamed Abdulsalam, pod názvom: "Pápež a vrchný imám. Tŕnistá cesta" vydalo talianske nakladateľstvo Spoločnosti sv. Pavla (Mohammad Abdulsalam, Il Papa e il Grande Imam. Il percorso Spinoso, San Paolo 2021).

"Nečakal som, že sudca Mohamed Abdulsalam bude schopný dokončiť túto knihu tak rýchlo", priznáva pápež František v krátkom predslove. "Pred časom totiž", píše pápež o autorovi, "požiadal môjho brata, imáma Ahmada al Tajíba, a mňa o povolenie rozprávať príbeh o ceste bratstva, ktorú nám Pán dovolil zdieľať. Táto kniha zaznamenáva významné okamihy tejto cesty, ktorá nás viedla k tomu, že sme 4. februára 2019 v Abú Zabí spoločne podpísali Dokument o ľudskom bratstve. Náš drahý syn Mohamed Abdulsalam bol nielen očitým svedkom krokov, ktoré boli podniknuté, výziev a problémov, ktorým bolo treba čeliť, aby sa dosiahol tento cieľ, ale tiež sa na ňom s nadšením a obetavosťou podieľal".

“Sudca Mohamed Abdulsalam", pokračuje pápež František, "vedený úprimnou oddanosťou vrchnému imámovi a konceptu ľudského bratstva, dokázal mne i môjmu bratovi al-Tajíbovi, že je hoden dôvery, ktorá mu bola zverená. Cesta bratstva, ktorou sa môžeme uberať jedine spoločne, je dlhá a náročná, ale je záchranným lanom pre naše človečenstvo. Je to cesta, ktorá je možná vďaka všetkým ľuďom s dobrými úmyslami a všetkým, ktorí veria, že pravá viera nás vedie k láske ku všetkým bez rozdielu. Praví veriaci sú tí, ktorí chránia práva druhých rovnako silno ako svoje vlastné, pretože jediný extrémizmus, ktorý veriaci človek môže prijať, je láska. Preto sa nemáme obávať lásky ku všetkým ľuďom, dokonca aj nepriateľom, lebo v láske k Bohu a blížnemu spočíva pravý poklad veriaceho,” uzatvára Svätý Otec predslov k novej knihe, ktorú podpísal ako: František, pápež Katolíckej cirkvi.

Autor knihy, Mohamed Abdulsalam, je sudcom egyptskej Štátnej rady a viac ako deväť rokov pôsobil ako právny poradca Ahmeda Al Tajíba, vrchného imáma univerzity Al-Azhar, ktorá je považovaná za najvyššiu autoritu sunnitského islamu. Pápež František mu udelil Rád rytiera s hviezdou: je prvým moslimom a Arabom, ktorý toto vyznamenanie dostal. Abdulsalam je teraz ako generálny sekretár Výboru pre ľudské bratstvo poverený naplňovaním dokumentu, podpísaného v Abú Zabí.( TK KBS, RV cz, rp; pz ) 20211005028   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]