Irak 5. októbra (TK KBS) Odkedy sa v Afganistane vrátilo k moci hnutie Taliban, aj v Iraku sa zvýšila hrozba ISIS a iných extrémistických skupín. Pre pápežskú nadáciu ACN – Pomoc trpiacej Cirkvi aktuálnu situáciu vysvetlil Bašar Warda, chaldejský katolícky arcibiskup z Erbilu, ktorý varoval, že príslušníci ISIS sú v Iraku stále aktívni. „Neopustili krajinu, naďalej existujú v podzemí a sú stále schopní spôsobovať škody. Ešte závažnejšie však je, že mentalita, ktorá ISIS vyniesla k moci, je v Iraku a Sýrii stále prítomná,“ hovorí arcibiskup.
Do Iraku sa vracia neistota
Americký prezident Joe Biden v júli 2021 uviedol, že USA sa z Iraku stiahne do konca roka. Podľa Wardu „v časoch nestability a konfliktu ako prvé trpia menšiny. Ak sa po zmene nasadenia USA v Iraku zvýši nestabilita, obávame sa, že to celkom samozrejme povedie k ďalšiemu prenasledovaniu náboženských menšín.“
Kresťanstvo je pre krajinu nádejou
V marci 2021 Irak navštívil pápež František. Bola to pozitívna skúsenosť, ktorá povzbudila nielen kresťanské spoločenstvo, ale aj celú krajinu. „Rovnako bolo vidieť, aký pozitívny vplyv môže mať kresťanské spoločenstvo na skutočnosť, ako našu krajinu vidí svet. Naďalej budeme robiť všetko, čo je v našich silách, aby sme na tom stavali.“
Situácia v Afganistane je však pre extrémizmus v krajine silným povzbudením a po odchode americkej bojovej misie bude stabilita v Iraku vážne ohrozená. Pre pápežskú nadáciu ACN – Pomoc trpiacej Cirkvi je Irak jednou z prioritných krajín: poskytuje mu núdzovú pomoc, podporu pri rekonštrukčných prácach cirkevných budov, lekársku pomoc v období pandémie, ako i pomoc pri vzdelávaní študentov prostredníctvom štipendií.