[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je štvrtok 28. 09. 2023   Meniny má Václav      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Mastodon][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  september  >>
poutstštpisone
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
252627282930 

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Začína sa misijný mesiac, misijné diela upriamia pozornosť na Keňu
P:3, 01. 10. 2021 09:10, DOM

Bratislava 1. októbra (TK KBS) Prvým októbrom sa začína misijný mesiac. Katolícka cirkev oslávi v nedeľu 24. októbra Svetový deň modlitieb za misie. Po prvýkrát sa slávil v rámci cirkvi na svete v roku 1926. Tohto roku budeme sláviť tento deň po 96-krát. Na Slovensku je známy pod názvom Misijná nedeľa.

Slávi sa v každej katolíckej farnosti vo svete, ako deň modlitieb. Tradične je tento deň spojený s finančnou zbierkou na podporu misií, z ktorého sú financované projekty na pomoc núdznym a ohlasovanie evanjelia na všetkých kontinentoch. Organizujú ju Pápežské misijné diela na Slovensku. Tento rok sa budú v tento deň modliť a finančne podporovať misie v Keni.

„Každý z nás sa môže stať misionárom a to je aj posolstvo misijného mesiaca október, ktorý cirkev spoločne prežíva na celom svete a jeho vyvrcholením bude slávenie misijnej nedele 24. októbra 2021,“ hovorí TK KBS Ivan Kňaze, národný riaditeľ Pápežských misijných diel na Slovensku. „Cirkev je viac ako náš kostol, do ktorého pravidelne chodíme. Cirkev je celosvetové spoločenstvo.“

„Misijnú nedeľu slávia farnosti celého sveta, aj tie najchudobnejšie. Je to najstaršia a najväčšia akcia solidarity na celom svete. Lebo my nemôžeme nehovoriť o tom, čo sme videli a počuli. (Sk 4,20) To je motto tohtoročnej Misijnej nedele, ktorá pozýva všetkých kresťanov, aby sa navzájom učili vzájomne zdieľať bohatstvo viery. Na Slovensku sa tento rok upriamujeme na Keňu,“ dodal Kňaze.

Komu vďačíme za to, že sa tento deň slávi v Cirkvi?

V roku 1926 Najvyššia rada Pápežských misijných diel predložila vtedajšiemu pápežovi Piovi XI. návrh sláviť v celej cirkvi každý rok predposlednú októbrovú nedeľu ako deň misií, počas ktorého si kresťania pripomenú a oživia misijný záväzok vyplývajúci z krstu a podporia aj finančným darom rozvoj misijnej činnosti vo svete.

Pápež bol týmto návrhom nadšený: „Táto myšlienka je dar z neba“. Október okrem toho, že je známy aj ako misijný mesiac je charakteristický aj ako mesiac modlitby ruženca. Pápežské misijné diela zároveň ponúkli možnosť objednať si októbrovú pobožnosť s ikonou Matky Eucharistie. „Modlitba pred ikonou vám prinesie posilu v nesení vašich krížov," hovorí Kňaze (Registrovať sa). Na internetovej stránke www.misijnediela.sk môžu záujemcovia nájsť aj ďalšie materiály, ktoré si môžu zároveň aj stiahnuť.

Zdroj: misijnediela.sk( TK KBS, mis, ml; pz ) 20211001016   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]