[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je nedeľa 23. 06. 2024   Meniny má Sidónia      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  jún  >>
poutstštpisone
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Vo Vatikáne bola prezentácia X. svetového stretnutia rodín
P:3, 30. 09. 2021 15:21, ZAH

Vatikán 30. septembra (TK KBS) V tlačovom stredisku Svätej stolice bolo predstavené X. svetové stretnutie rodín, ktoré sa uskutoční v Ríme v prvých letných dňoch na budúci rok (22. - 26. júna 2022). Sláviť sa bude tentoraz novou formou, s väčším dôrazom na život rodín v miestnych cirkvách.

Svetové stretnutie rodín nebude sústredené výlučne do Ríma, ale bude prebiehať paralelne v diecézach na celom svete. Pápež František sa stretne iba s delegátmi biskupských konferencií, cirkevných hnutí a rodinných združení. Ako zdôraznil prefekt vatikánskeho Úradu pre laikov, rodinu a život kardinál Kevin Farrell, "budeme všetci spoločne v duchovnom spoločenstve, nie však na rovnakom mieste". Nový spôsob slávenia má zdôrazniť význam miestnych komunít zhromaždených okolo svojho biskupa a zároveň umožniť účasť taktiež rodinám, ktoré si z ekonomických dôvodov nemôžu dovoliť cestu do zahraničia. Bude to príležitosť reálne a dôveryhodne dosvedčiť pred svetom krásu rodinnej lásky, dodal kardinál Farrell.

Pápežova prítomnosť na stretnutí rodín

Podsekretárka Úradu pre laikov, rodinu a život, Gabriella Gambino, pripojila niektoré praktické informácie. Pastoračný kongres a festival budú prebiehať v Aule Pavla VI. a príde naň približne 2000 delegátov. Pápež František sa zúčastní na prvom dni festivalu, kde zaznie svedectvo rodín, a v sobotu 25. júna popoludní bude slúžiť na námestí sv. Petra záverečnú bohoslužbu. Načasovanie bolo zvolené tak, aby všetky rodiny mohli sledovať pápežskú omšu v televíznych prenosoch a druhý deň, v nedeľu, sa mohli zúčastniť Eucharistie vo svojej diecéze.

Vatikánsky úrad rozošle do diecéz pastoračné inštrukcie a sedem katechéz pre prípravnú fázu Svetového stretnutia rodín, spracovaných rímskou diecézou, ktoré budú onedlho k dispozícii v piatich jazykových mutáciách.

Obraz a hymna

Predstavitelia rímskej diecézy predstavili na tlačovej konferencii tiež obraz, ktorý bude symbolom stretnutia. Jeho autorom je kňaz Marko Ivan Rupnik, jezuita, umelec a teológ, riaditeľ Ateliéru umenia a architektúry Centra Aletti. Sprevádza ho motto: "Toto tajomstvo je veľké" a zachytáva svadbu v Káne Galilejskej (Jn 2, 1-11), kde Ježiš urobil svoj prvý zázrak, keď premenil vodu na víno. Na ľavej strane sú nevesta a ženích zahalení závojom, zatiaľ čo tvár sluhu nalievajúceho víno má podľa ranokresťanskej ikonografie rysy svätého Pavla, apoštola národov. Práve sv. Pavol vo svetle Zjavenia odhŕňa závoj a v liste Efezanom hovorí: "Toto tajomstvo je veľké, mám na mysli vzťah Krista a Cirkvi". (Ef 5,32).

X. svetové stretnutie rodín bude mať tiež svoju hymnu. Pod titulom "Veríme v lásku" ju skomponoval mons. Marco Frisina. Pieseň nadväzuje na tému rodinnej lásky, ktorá je ústrednou témou stretnutia, a zdôrazňuje veľké tajomstvo večnej svadby Krista Ženícha a jeho Cirkvi. Rodina, akokoľvek má svoje ťažkosti, dokáže pohnúť každým, keď svedčí o kríži ako o spáse. Úlohou rodiny je zjavovať svetu tvár Stvoriteľa, zdôraznili vo svojom príspevku členovia rodiny Scifoni, zastupujúci na tlačovej konferencii rímsku diecézu.

Kompletné texty príhovorov z tlačovej konferencie a aktuálne informácie je možné nájsť na www.rodina.kbs.sk.( TK KBS, RV cz, rp; pz ) 20210930033   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]