[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je streda 07. 06. 2023   Meniny má Róbert      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Mastodon][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  jún  >>
poutstštpisone
   1234
567891011
12131415161718
19202122232425
2627282930  

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Svätá stolica v OSN: Ľudstvo túži po svete bez jadrových zbraní
P:3, 30. 09. 2021 14:16, ZAH

Vatikán/New York 30. septembra (TK KBS) Sekretár Svätej stolice pre vzťahy so štátmi, arcibiskup Paul Richard Gallagher, v poslednej dobe trikrát vystúpil na pôde OSN. Predniesol okrem iného stanovisko Svätej stolice týkajúce sa jadrového odzbrojovania.

Ľudstvo naliehavo volá po zrušení jadrových zbraní a medzinárodné spoločenstvo musí pokračovať v úsilí o oslobodenie sveta od hrozby atómovej vojny a obrátiť sa najmä na vodcov tých krajín, ktoré vlastnia jadrový arzenál, zdôraznil Mons. Gallagher pri príležitosti Medzinárodného dňa za odstránenie jadrových zbraní, ktorý pripadol na 26. septembra, v prejave na zasadnutí Valného zhromaždenia OSN.

Podľa Svätej stolice existujú dva faktory, ktoré prispievajú k zachovaniu súčasného stavu jadrového vyzbrojovania. Na jednej strane je tu politika zastrašovania, "ktorá vedie k pretekom v zbrojení a vytvára dehumanizujúcu technológiu, ktorá udržuje a prehlbuje nedôveru medzi národmi". Ako napísal pápež Ján XXIII. v Pacem in terris, mier v skutočnosti nespočíva v spravodlivom rozdelení zbraní, ale iba vo vzájomnej dôvere.

Na druhej strane stoja premrštené výdavky niekoľkých štátov na vývoj a výrobu jadrového arzenálu, "ktoré sú zdrojom rastúcej nerovnosti ako vo vnútri týchto štátov, tak medzi nimi navzájom". "Vzhľadom k tomu, že čelíme globálnej pandémii neistej povahy a dopady globálnej zmeny klímy sa zhoršujú", vyhlásil arcibiskup Gallagher, "mali by štáty znížiť svoje vojenské výdavky v záujme uspokojenia humanitárnych potrieb a požiadaviek nášho spoločného domova." Ako pripomenul pápež František v encyklike Fratelli tutti, cieľom by malo byť vytvorenie celosvetového fondu na podporu rozvoja v najchudobnejších krajinách, do ktorého by plynuli zdroje ušetrené obmedzením zbrojných výdavkov.

Svätá stolica vyslovila blahoželanie 122 členským štátom OSN, ktoré pred štyrmi rokmi odhlasovali prijatie Zmluvy o zákaze jadrových zbraní, ktorá vstúpila do platnosti vlani v januári. Štáty vlastniace jadrové zbrane vatikánsky diplomat vyzval, aby podporili úsilie o odzbrojenie na základe Zmluvy o nešírení jadrových zbraní.( TK KBS, RV cz, rp; pz ) 20210930029   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]