Obišovce 24. septembra (TK KBS) V doznievajúcej radosti z návštevy Svätého Otca Františka na Slovensku a v Košiciach sú veriaci pozvaní na odpustovú slávnosť Ružencovej Panny Márie v Obišovciach, ktorá bude 2. a 3. októbra 2021. Informovala o tom Košická arcidiecéza.
Púť sa začne v sobotu fatimskou pobožnosťou a svätou omšou o 16:30, ktorú bude celebrovať košický pomocný biskup Mons. Marek Forgáč. V nedeľu sú záujemcovia pozvaní na fatimskú pobožnosť o 9:15 a následne na hlavnú odpustovú svätú omšu o 10:30. Jej hlavným celebrantom bude pražský arcibiskup, kardinál Dominik Duka.
Táto svätá omša bude naživo v TV LUX. Vysielanie z Obišoviec chystá Rádio LUMEN. Začne sa v nedeľu 3. októbra pred 10:30. Reportážny pohľad do Obišoviec ponúkne v piatok 1. októbra v relácii Pútnický víkend o 16:30.
Okrem plne zaočkovaných, ktorí budú mať vlastný vstup a sektor bez obmedzenia kapacity, sa na odpuste môžu zúčastniť aj neočkovaní s platným negatívnym testom (48-hodinový antigenový test, 72-hodinový PCR test, alebo potvrdenie o prekonaní Covid-19 nie staršie ako 180 dní). „Prosíme, rešpektujte platné protipandemické opatrenia (rúška, odstup, dezinfekcia) a pokyny usporiadateľov," prosí arcidiecéza.
Z histórie
V novodobých dejinách obišovského kostola sa vystriedalo niekoľko obrazov Panny Márie. Prvý milostivý obraz bol kópiou čenstochovskej Madony, ten nevydržal dlho, len do roku 1682.
Niekedy v roku 1730 uprázdnené miesto na oltári nahradili jemu veľmi podobným obrazom Magna Domina Hungarorum. Pamätníci prvého obrazu v tom období ešte žili, preto si dali záležať na tom, aby sa vizuálna náhrada čo najviac podobala prvému obrazu. Magna Domina bola ekvivalentom čenstochovskej Matky Božej. Tento obraz bol kvôli protestantom, ktorí v roku 1731 kostol znovu obsadili, dlhodobo zamykaný pred pozornosťou pútnikov a ako dôkaz katolíckeho pôvodu kostola, ho luteránsky kazateľ v roku 1752 radšej zničil, a to tak, že ho dal vyškrabať z pôvodných drevených dosák.
Terajší milostivý obraz je v poradí tretím významnejším výjavom Madony na bočnom oltári obišovského kostola. A hoci je pôvodnou kópiou trnavskej Panny Márie, jeho približne 250-ročná prítomnosť v Obišovciach pomaly, ale isto dotvorila súčasnú podobu Panny Márie s autentickým prívlastkom „Obišovská“.
Zdroje: Košická arcidiecéza / Rádio LUMEN