[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je štvrtok 20. 06. 2024   Meniny má Valéria      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  jún  >>
poutstštpisone
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Kuba ocenila gesto solidarity slovenských veriacich po návšteve pápeža
P:3, 29. 09. 2021 17:15, DOM

Bratislava 29. septembra (TK KBS) Kuba ocenila gesto solidarity slovenských veriacich po návšteve pápeža Františka na Slovensku. Reagovala tým na zbierku, ktorú ohlásili biskupi Slovenska. Vďačnosť za ňu dnes vyjadrila veľvyslankyňa Kuby Yamila Sonia Pitová Montesová, ktorú prijal predseda Konferencie biskupov Slovenska Mons. Stanislav Zvolenský a výkonný sekretár KBS Ivan Ružička. Prinášame komuniké zo stretnutia.

-

Predseda Konferencie biskupov Slovenska, arcibiskup Stanislav Zvolenský, a tajomník Konferencie biskupov Slovenska, pán Ivan Ružička, sa zúčastnili srdečného a bratského stretnutia s veľvyslankyňou Kuby, Yamilou Soniou Pitovou Montesovou.

Na tomto stretnutí obe strany potvrdili existenciu dobrých vzťahov s cirkevnými hodnostármi na Kube. Veľvyslankyňa poďakovala za možnosť uskutočniť toto stretnutie a zároveň vyjadrila vďačnosť za prejavy solidarity a spolupráce slovenských biskupov s kubánskym ľudom.

Pán arcibiskup Zvolenský zase vyjadril svoju spokojnosť s týmto stretnutím a s vďačnosťou pripomenul, ako kubánski lekári pomáhali v Taliansku v najťažších momentoch pandémie vírusu Covid-19.

Zároveň vyjadril svoju úctu k úsiliu, ktoré sme vynaložili pre dobro nášho ľudu, a to aj napriek ťažkej situácii, v ktorej sa nachádzame, a potvrdil, že Kuba je krajina s perspektívami do budúcna.

Kubánske veľvyslanectvo veľmi ďakuje pánovi arcibiskupovi Zvolenskému za toto prijatie.

-

Zároveň prinášame vyjadrenie veľvyslankyne Kuby Yamily Sonie Pitovej Montesovej 

„Je už tradíciou, že katolícka cirkev na Kube prijíma dary z cirkevných organizácií ostatných krajín a od sesterských inštitúcií. Tieto dary sú pravdaže prijímané s veľkou vďakou a rešpektom. 

Pri prijímaní týchto darov určených predovšetkým ľuďom, ktorí sú z rôznych príčin považovaní za tých najzraniteľnejších, sa prísne dodržiavajú stanovené opatrenia.

Toto je tiež súčasťou náboženskej slobody, ktorú požívajú veriaci na Kube. Tieto dary obyčajne na Kube prijíma Konferencia biskupov Kuby a charitatívna organizácia Caritas Cuba. Práve tieto inštitúcie majú skúsenosti s prijímaním a distribúciou takýchto darov.

Na našom stretnutí s Mons. Stanislavom Zvolenským, predsedom Konferencie biskupov Slovenska sme vyjadrili našu vďaku za vypísanie zbierky pre Kubu a zároveň sme vysvetlili, čo všetko robí naša vláda pre boj s pandémiou vírusu COVID-19. Spomenuli sme okrem iného aj vakcíny vyvinuté kubánskym biotechnologickým sektorom.

Pán arcibiskup nám vysvetlil, že po dôkladnej úvahe biskupi Slovenska už pred návštevou Jeho Svätosti mysleli na Kubu, keďže ide o latinskoamerickú krajinu, ktorú si Jeho Svätosť cení. Navyše, ako je dobre známe, Kubu navštívili traja pápeži. Ďalším dôvodom bolo, že kubánsky ľud bol vždy veľmi solidárny a ľudský, tak ako sa to prejavilo počas najťažších momentov pandémie, keď naši lekári pomáhali v Taliansku. 

Dnes si Kuba, tak ako i ostatné krajiny, prechádza ťažkou situáciou, no ako povedal pán arcibiskup Zvolenský, sme krajina, ktorá určite má budúcnosť.

Ešte raz veľmi pekne ďakujem.“

Zbierka pre Kubu sa dá podporiť do konca kalendárneho roka 2021( TK KBS, ml; ml ) 20210929044   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]