[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je utorok 26. 10. 2021   Meniny má Demeter       Pošlite tip TK KBS Správy cez: RSS | Email | Mobile | Twitter | Instagram | Facebook | Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  október  >>
poutstštpisone
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

  COVID-19
Koronavírus [dossier]
Covid-19 automat
Rady pri ochorení

  Top témy
Všetky
Synoda 2021-23
Pápež František na Slovensku
SDM 2023 Lisabon
Rok Amoris Laetitia
Rok sv. Jozefa
Koronavírus

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Pôstna polievka
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Teológ Coda novým tajomníkom Medzinárodnej teologickej komisie
P:3, 29. 09. 2021 14:50, ZAHFoto: SpC-Vatican


Rím 29. septembra (RV) Novým generálnym sekretárom Medzinárodnej teologickej komisie sa stal Mons. Piero Coda, teológ a filozof, v súčasnosti profesor systematickej teológie na Univerzitnom inštitúte "Sophia" v Loppiane. Jeho vymenovanie dnes oznámilo Tlačové stredisko Svätej stolice.

Mons. Coda, ktorý získal doktorát z filozofie na Turínskej univerzite a doktorát z teológie na Lateránskej univerzite, kde v rokoch 1985-2008 aj vyučoval, nahradí vo funkcii generálneho sekretára dominikána Serge-Thomasa Bonina, ktorý túto funkciu zastával tri funkčné obdobia. Okrem otca Bonina je súčasným asistentom sekretára mons. Riccardo Bollati. Jeho nástupcom bude Mons. Maurizio Barba, kuriálny úradník z Kongregácie pre náuku viery.

Nový predseda Medzinárodnej teologickej komisie Mons. Coda, v súčasnosti koordinuje Katedru teológie, filozofie a humanitných vied na Inštitúte "Sophia" v Loppiane, ktorý založila Chiara Lubichová. V rokoch 2008 až 2020 bol riaditeľom toho istého inštitútu. Je bývalým členom Teologickej komisie, Talianskej teologickej asociácie (v rokoch 2003 až 2011 bol jej predsedom) a Pápežskej teologickej akadémie a pôsobí v mnohých výskumných skupinách v rôznych krajinách, napríklad v Rade biskupských konferencií Latinskej Ameriky (Trinitárna antropológia v Latinskej Amerike).

Má bohaté skúsenosti s dialógom so šiitským islamom, je poradcom Pápežskej rady pre jednotu kresťanov a členom Medzinárodnej zmiešanej komisie pre teologický dialóg medzi katolíckou a pravoslávnou cirkvou. Je autorom mnohých teologických publikácií, z ktorých väčšina bola preložená do viacerých jazykov, a jeho medzinárodná angažovanosť v interdisciplinárnom a medzináboženskom dialógu je dobre známa. Prispieva aj do viacerých vedeckých a kultúrnych časopisov.

Okrem generálneho sekretára pápež František vymenoval dvanásť nových členov Medzinárodnej teologickej komisie, teológov a odborníkov z rôznych škôl, národov (najmä z Európy), "životných stavov a náboženských chariziem". Posilnilo sa aj zastúpenie žien, čo je "znakom rastúcej angažovanosti žien v teologických vedách", a to vymenovaním troch teologičiek. Medzi novými členmi je aj laický teológ.( TK KBS, rv cz, ml; pz ) 20210929038   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]