[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je piatok 21. 06. 2024   Meniny má Alojz      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  jún  >>
poutstštpisone
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Prečo je Terézia z Lisieux patrónkou misií? Čítajte Katolícke noviny
P:3, 29. 09. 2021 09:00, DOM

Bratislava 29. septembra (TK KBS) Vyšli nové Katolícke noviny (39/2021). Prinášame ich anotáciu, ktorú spracovala redaktorka Zuzana Artimová.

Katolícke noviny 39/2021

Najnovšie Katolícke noviny vysvetľujú, prečo je práve svätá Terézia z Lisieux patrónkou misií. Patronát svätej Terézie z Lisieux nad jednou zo základných úloh Cirkvi – misijným poslaním – odhaľuje podstatu, ako i možnosti účasti na nej pre mnohých členov Božieho ľudu, ktorí nevycestujú na misie k iným národom fyzicky.

Približujú život vo farnosti Zlaté Moravce, kde patrónom farského kostola je svätý Michal, archanjel. V Zlatých Moravciach nájdete dva kostoly. Farský, zasvätený svätému Michalovi, archanjelovi, a Kostol Božského Srdca Ježišovho, ktorý spravuje Kongregácia bratov tešiteľov. Okrem toho je tam aj Kaplnka Sedembolestnej Panny Márie v mestskej časti Chyzerovce. Viac Katolíckym novinám o farnosti Zlaté Moravce porozprával Peter Štálnik, ktorý je tam farárom už štvrtý rok.

Katolícke noviny prinášajú aj v tomto čísle zaujímavosti o apoštolskej návšteve pápeža Františka na Slovensku. Napríklad, že členovia Konfederácie politických väzňov Slovenska prostredníctvom prezidentky Slovenskej republiky Zuzany Čaputovej odovzdali 13. septembra symbolické dary pre pápeža Františka.

Pripomínajú si významné životné jubileum – sedemdesiat rokov slovenskej opernej legendy Petra Dvorského. Peter Dvorský vstúpil na pôdu Slovenského národného divadla v roku 1972 ešte ako študent. Pod vedením skladateľa Eugena Suchoňa vtedy študoval postavu Ondreja v opere Krútňava.

Katolícke noviny informujú o úžasnom míľniku, keďže charitatívne dielo Mary´s Meals (v preklade Máriine jedlá) pomáha už dvom miliónom detí z devätnástich najchudobnejších krajín sveta. Tieto deti sa ráno zobudia, vezmú si na chrbát školskú tašku a vydajú sa na cestu, na konci ktorej ich čaká jedlo, štúdium a najmä šanca na lepší život. To všetko vďaka programu školského stravovania medzinárodnej charitatívnej organizácie Mary’s Meals a činnosti miestnych komunít po celom svete, ktoré jedlo pre deti zabezpečujú a pripravujú.

Uverejňujú ďalšiu časť apoštolského listu pápeža Františka s názvom Candor lucis aeternae, ktorý napísal pri príležitosti sedemstého výročia smrti talianskeho básnika Danteho Alighieriho, autora Božskej komédie.

Predstavujú misionárske pôsobenie sestier z rehoľnej spoločnosti Congregatio Jesu na Ukrajine. Po páde železnej opony hľadal generálny vikár Zakarpatia rehoľné spoločenstvá, ktoré by sa venovali pastoračnej práci vo farnostiach. Sestry z Congregatio Jesu ako jedny z prvých dali pozitívnu odpoveď a hneď v roku 1990 sa prišli oboznámiť s „terénom“.

V seriáli Jesenné literárne itinerárium si môžete prečítať úryvok z diela Väznenie, vyslobodenie a putovanie Jána Simonidesa a jeho druha Tobiáša Masníka.

TK KBS informovala Zuzana Artimová( TK KBS, za, ml; pz ) 20210929015   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]