[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je piatok 19. 07. 2024   Meniny má Dušana      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  júl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Rožňavský biskup Stolárik píše nové slovo pastiera deťom a mládeži
P:3, 28. 09. 2021 08:55, DOM

Rožňava 28. septembra (TK KBS) Deti a mládež v októbri s ružencom. To je názov najnovšieho slova pastiera. Pre veriacich ho napísal rožňavský biskup Mons. Stanislav Stolárik. Prinášame ho v plnom znení.

Drahé deti, milí mladí,
dnes sa chcem prihovoriť opäť všetkým, ale najmä deťom a mladým ľuďom.

Už mesiac „beží“ nový školský rok – v škôlkach, v školách všetkých typov a dúfame, že choroba Covid 19 už neobmedzí školské vyučovanie tak, ako posledné dva roky. Veľmi vám prajem, aby ste sa mohli v pokoji učiť, vzdelávať, stretávať s kamarátmi a kamarátkami, priateľmi v škole a tiež na iných pekných podujatiach.

Nech sme kdekoľvek, hoci nám je dobre, nikdy nezabúdame na osoby, ktoré sú nám blízke, na tých najbližších. Netreba sa ani pýtať, poznám vašu odpoveď – sú to otec a mama, súrodenci – naša rodina. Občas sú okolnosti, ktoré nám bránia aby sme boli s našimi najbližšími, milovanými osobami.

Chcem vám niektorým len pripomenúť, alebo prezradiť, že existuje jedna RODINA, ktorá je ochotná byť rovnako blízka všetkým a na ktorú sa môže obrátiť ktokoľvek a kedykoľvek, či ju už chce len pozdraviť alebo poprosiť o pomoc, ochranu. Túto RODINU tvoria: Ježiš, Mária a Jozef. Dnes vám chcem viac povedať o Mame v tejto rodine – o Panne Márii. Keď máme radosť, zvlášť tí najmenší alebo nás niečo bolí, trápi, keď si nevieme rady, často v srdci alebo aj navonok voláme na mamu. Panna Mária je Mama nás všetkých. Tak to chcel Ježiš, ktorý si svoju Mamu nenechal len pre seba, ale dal ju nám všetkým a ona nás prijíma za svoje deti a správa sa k nám ako najlepšia mama.

Ja vám prajem, aby ste vo svojom živote stretli mamu Máriu a aby ste ju stretli už tento mesiac – október, ktorý je jej mesiacom. Šťastné je dieťa, šťastný je každý, kto má mamu, ktorá ho počúva, chráni, pomáha, miluje. Panna Mária je takouto Mamou. Chcete sa s ňou rozprávať? Dá sa to. Veľmi milá jej je modlitba, ktorou sa obraciame na ňu – modlitba Zdravas Mária. Mnohí ju už viete, tí najmenší sa ju môžu tento mesiac naučiť. A ako svojej mame chceme, môžeme tisíckrát opakovať tie isté slová, že ju máme radi, že od nej niečo potrebujeme, že jej ďakujeme..., tak môžeme aj Panne Márii opakovať túto modlitbu, dokonca z nej akoby „uviť venček“ – ako keď sa vije veniec z ruží. Táto modlitba sa volá ruženec. V októbri sa zvlášť modlievame ruženec. Veľmi si prajem, aby rodičia, kňazi, katechéti, katechétky vysvetlili zvlášť tým z vás, ktorí túto modlitbu ešte nepoznáte, ako sa ju modliť a o čom pri nej rozmýšľať. A bude veľmi pekné, ak sa od 16. do 24. v tomto mesiaci všetci spoločne zapojíte aj do Novény k Rožňavskej Panne Márii.

Pannu Máriu osobne stretli viaceré deti. Ona prišla k nim, ukázala sa im. Cítili veľkú láskou, ktorou ich miluje. Ale Mária prišla tieto deti aj poprosiť o pomoc. Prišla ich poprosiť, aby sa modlili a zvlášť ruženec a takto aby pomáhali k tomu, aby bol svet lepší, aby touto modlitbou vyprosovali pre ľudí pokoj, zdravie, mier, lásku pre svet, aby ľudia žili tak, aby mohli raz prísť do neba.

Milí moji, aj ja vás prosím, lebo o to prosila Panna Mária, modlite sa - za seba, za svojich drahých, za rodiny, spolužiakov, za Svätého Otca, za kňazov, i za mňa, za našu diecézu, za Slovensko a ako to vedia povedať aj malé deti, ktoré majú veľmi otvorené srdcia – povedia často, že sa chcú “modliť za celý svet“. Modlite sa ruženec zvlášť 18. októbra, kedy sa Milión detí modlí ruženec.

Možno začnete modlitbu k Panne Márii jedným Zdravasom, potom k nemu pridáte ďalšie, napokon si obľúbite modlitbu ruženca. Blahoslavený 15-ročný chlapec Carlo Acutis pochopil, čo je modlitba ruženca a povedal: „Ruženec je najkratší rebrík, ktorým sa možno dostať do neba“. A pochopil, čo je to žiť s Ježišom, preto sa riadil tiež pravdou, ktorú vyjadril takto: „Eucharistia je mojou diaľnicou do neba.“ Na záver ešte heslo ďalšieho svätého chlapca – Dominika Sávia, ktorý si zvolil svojich životných spoločníkov, keď si predsavzal: „Mojimi priateľmi budú Ježiš a Mária“. Ak sa aj my všetci budeme riadiť týmito zásadami týchto mladých svätých, dostaneme sa aj my tam, kde sú oni – do neba.

Všetkým vám, vašim rodičom, starým a krstným rodičom, kamarátom, spolužiakom i všetkým blízkym žehnám

Mons. Stanislav Stolárik
rožňavský biskup

-( TK KBS, sst, ml; pz ) 20210928011   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]