[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je utorok 18. 06. 2024   Meniny má Vratislav, Vratislava      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  jún  >>
poutstštpisone
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Online konferencia projektu Svätomariánska púť Svetlo z východu
P:3, 27. 09. 2021 18:05, DOM

Prešov 27. septembra (TK KBS) V utorok 28. septembra 2021 sa uskutoční záverečná online konferencia realizátorov cezhraničného projektu Svätomariánska púť – Svetlo z východu. Konferenciu otvorí prešovský župan Milan Majerský spoločne s košickýkm arcibiskupom metropolitom Mons. Bernardom Boberom a spišským diecéznym administrátorom Mons. Jánom Kubošom.

V štyroch tematických paneloch tejto online konferencie vystúpia rôzni odborníci venujúci sa konkrétnym cezhraničným projektom a religióznemu turizmu. Celú konferenciu môžu záujemcovia sledovať na tomto odkaze.

Presov, Svetlo z vychodu

Cezhraničný projekt Interreg bol zameraný na rozvoj religiózneho turizmu, ktorý sa  nachádza vo svojej záverečnej fáze a jednotliví projektoví partneri ukončia procesy súvisiace s investíciami.  V Levoči sa realizovalo vybudovanie oddychovej zóny s krížovou cestou, spevnené vjazdy k oddychovým zónam a modernizáciu dámskych hygienických zariadení na Mariánskej hore.

V Litmanovej prebehla výstavba Pútnicko-informačného centra. Cieľom tejto investície bolo vybudovanie dvoch objektov v rámci Areálu pútnicko-informačného centra, ktoré bolo doplnením chýbajúcej turistickej infraštruktúry na tomto pútnickom mieste. Objekt Altánku pre pútnikov s ohniskom dotvorilo okolie centra a tiež oddychovú zónu s priestorom na relax pre starších i najmenších pútnikov.

V Ľutine investícia zahŕňala vybudovanie niekoľkých drobných stavieb v areáli pútnického miesta pre skvalitnenie infraštruktúry pre turistov a pútnikov. Šlo o rekonštrukciu spevnenej plochy (námestia) v areáli Baziliky minor v Ľutine, dobudovania oddychovej zóny (zeleň, lavičky, odpadkové koše), detské ihrisko a rekonštrukciu turistického prístrešku.

V Gaboltove realizovali viacero menších úprav a stavieb. Opravili sa hygienické zariadenia, prístrešok na podporu pútnického turizmu, prameň sv. Vojtecha aj chodníky v pútnickom areáli. Vybudované bolo vonkajšie osvetlenie, ale i ozvučenie, dobudovanie pitných fontán či informačného systému.

Koordinátorom celého projektu bol Prešovský samosprávny kraj, ďalej štyri farností na slovenskej strane, Inovačné partnerské centrum a Krajská organizácia cestovného ruchu Severovýchod Slovenska.

TK KBS informoval Radoslav Babjarčík( TK KBS, rba; ml ) 20210927045   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]