[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je streda 24. 07. 2024   Meniny má Vladimír      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  júl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Kardinál Parolin o populistoch v EÚ: "Kresťanstvo nie je supermarket"
P:3, 27. 09. 2021 10:47, ZAH

Vatikán 27. septembra (TK KBS) Vatikánsky štátny sekretár kardinál Pietro Parolin odmieta pokusy populistických politikov zmocniť sa kresťanských hodnôt a symbolov pre svoje vlastné ciele. "Kresťanstvo nie je supermarket", vyhlásil druhý muž Svätej stolice pri príležitosti zasadnutia Európskej ľudovej strany v Ríme.

Kresťanstvo zahŕňa nielen ochranu života, ale tiež pozornosť voči migrantom

Na námietku mediálnych odborníkov, že sa členovia pravicovo populistických strán odvolávajú tiež na kresťanské zásady, Parolin povedal, že je dôležité urobiť zásadnú voľbu: "V kresťanstve si nevyberáte, čo sa vám páči alebo čo je najpohodlnejšie, v kresťanstve musíte prijať všetko. Preto kresťanstvo zahŕňa nielen ochranu života - vo všetkých jeho fázach od počiatku, teda prirodzeného počatia, až po prirodzenú smrť, ale aj charitu, ktorá sa napríklad prejavuje pozornosťou k fenoménu migrácie". Kardinál Parolin pripomenul štyri slovesá, ktoré pápež František predložil politikom a veriacim pri vzťahu k migrantom: prijať, chrániť, podporovať a integrovať. "V principiálnej rovine je to úplne jasné, kresťanstvo je toto všetko, nemôžete ísť do supermarketu a vybrať si ľubovoľný tovar ... Samozrejme vždy hrozí, že s kresťanstvom, rovnako ako s ostatnými náboženstvami, bude manipulované pre politické ciele".

Štátny sekretár potom vysvetlil pohľad Svätej stolice na kresťanstvo v rámci európskeho kontinentu: "Európa je založená na štyroch základných hodnotách, na štyroch pilieroch, ktoré vždy presadzovali aj jej otcovia zakladatelia". “Ústredné postavenie človeka vo všetkých jeho dimenziách, vrátane transcendentnej, teda otvorenosti voči Bohu. Ďalej spoločenstvo, pretože ľudia sú navzájom prepojení množstvom väzieb. A konečne subsidiarita a solidarita. To sú hlavné body vízie Svätej stolice o Európe", zhrnul kardinál Parolin.



( TK KBS, RV cz, rp; pz ) 20210927027   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]