[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je piatok 14. 06. 2024   Meniny má Vasil      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  jún  >>
poutstštpisone
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

S. Brečka: Kňazi potrebujú našu modlitbu, lebo sú v prvej línii duchovného boja
P:3, 27. 09. 2021 09:25, DOM

Bratislava 27. septembra (TK KBS) V deň návštevy pápeža Františka v Šaštíne sa začala reťaz modlitieb a pôstu za kňazov. Na Slovensku ju už po deviatykrát organizuje hnutie Modlitby za kňazov. Štyridsaťdňová reťaz vyvrcholí na celonárodnej púti za kňazov v Šaštíne, ktorá bude v sobotu 23. októbra 2021. Rozhovor pre TK KBS poskytol Samuel Brečka z hnutia, ktoré reťaz organizuje.

Kde a kedy a ako vznikla myšlienka modliť sa a postiť za kňazov?

Vzhľadom k tomu, že som obrátenec, teda, že som dal Bohu priestor vo svojom srdci až ako 24 ročný, vnímal som všetkých kňazov cez otca Augustína Dršku z bratislavskej Vrakune. Prostredníctvom kňaza, ktorý ma priviedol k viere. Bol to vtedy veľmi subjektívny a zidealizovaný pohľad. A cez tento pohľad som pozeral aj na všetkých ostatných kňazov. Vnímal som ich problémy. Kritiku, či frflanie na ich adresu zo strany niektorých ľudí som ako „čerstvý“ obrátenec nevedel pochopiť.

Kedy táto osobná túžba modliť sa za kňazov prerástla až do formy spoločenstva?

O 16 rokov neskôr, v roku 2008, som oslovil chlapov zo spoločenstva Modlitby otcov, kde som vtedy chodil. Ponúkol som im, aby sa pridali a spolu so mnou pravidelne modlili za kňazov. Začali sme sa stretávať na modlitbách za kňazov v našich rodinách raz za dva týždne a o rok neskôr už aj na otvorených stretnutiach v bazilike Sedembolestnej Panny Márie v Šaštíne. V roku 2009 Sv. Otec Benedikt XVI. vyhlásil Rok kňazov, čo nás len utvrdilo v tom, že sme na správnej ceste. Stále sme sa viac rozširovali s cieľom zakladať malé spoločenstvá pri farnostiach.

...a nápad zorganizovať 40-dňovú reťaz pôstu a modlitieb za kňazov?

V roku 2012 ma kontaktovala pani z Košíc, Sonička Vancáková, ktorá lokálne organizovala 40 dňový pôst a modlitby a chcela, aby si to niekto zobral pod svoje krídla. Keďže to bolo presne to, čo som chcel v duchovnom boji za kňazov už nejaký čas podnikať, samozrejme som súhlasil. V roku 2013 spoločenstvo MZK prvýkrát zorganizovalo túto akciu na celom Slovensku.

Existuje niečo podobné v zahraničí?

To netuším. Ak niekto o niečom podobnom vie, budem vďačný, ak mi to dá vedieť. Ale ak sa pýtate na zahraničie, tak existuje veľká skupina MZK v Zurichu, vo Švajčiarsku. O zapojenie sa do hnutia tam prejavili záujem naši krajania. Oni sa pravidelne každý rok zapájajú do tejto našej akcie. Posielal som im tam väčšie množstvo modlitebníkov. A viem, že sú viacerí jednotlivci aj v Českej republike, ale s nimi nie som v takom úzkom kontakte.

Potrebujú naši kňazi modlitbu a pôst?

Samozrejme. Všetci sme hriešni, všetci sa navzájom potrebujeme. Kňazi potrebujú modlitbu o to viac, že sú v prvej línii duchovného boja. Platí to biblické – udri pastiera a stádo sa rozpŕchne. Diabol vie, že keď oklame pastiera, tak má väčšiu šancu získať mnohých. Opačne to robil svätý kňaz don Bosco. Získal si vodcu chlapčenskej skupiny a okamžite mal vplyv na celú skupinu...

Ide o reťaz modlitieb. To znamená, že jednotlivec bude reťaziť dni, alebo ľudia takouto reťazou vytvoria spoločenstvo?

V každom prípade ide o vytváranie spoločenstva. Tvorí sa už tým, že v rovnaký čas sa ľudia na Slovensku budú modliť a postiť za kňazov (od 15.9. do 24.10.). Ale iste aj tým, že vo farnosti, alebo v nejakom inom spoločenstve si urobia zoznam, do ktorého sa zapíšu na niektorý deň. Alebo si do tabuľky zapíšu na každý deň nejakého kňaza. Tých možností, ako sa zjednotiť v tomto úmysle je veľa.

Môžu sa zapojiť aj samotní kňazi?

Samozrejme. Oni najlepšie vedia čo obnáša toto Božie povolanie, keďže ho sami žijú. Na našom webe máme aj prosbu smerom ku kňazom, aby v čase akcie odslúžili svätú omšu na tento úmysel.

Čo sa majú ľudia modliť?

Nemusia vymýšľať nič nové. Nech sa modlia modlitby, na ktoré sú zvyknutí. S tým, že pridajú úmysel za kňazov. Ale, ako sa hovorí, medze sa nekladú. Ľudia sú veľmi vynaliezaví a ochotní.

Akým spôsobom sa postiť?

Odporúčame pôst, na aký sme zvyknutí počas popolcovej stredy, resp. veľkého piatku. ALE! Niekedy je ľahšie ako si odoprieť mäso, odoprieť si kávu, alebo internet či televíziu. Každý sám najlepšie vie, čo môže obetovať, čo aj naozaj pocíti. Ak to podstúpi z lásky ku kňazom, tak to určite prinesie ovocie.

Zavŕšením reťaze bude púť za kňazov do Šaštína, ako bude prebiehať?

Uskutoční sa 23. októbra. Začíname 9:30 vystavením relikvie blahoslavenej Alfonzy Márie Eppingerovej, nasledovať bude krížová cesta za kňazov, ktorú povedú sestry z kongregácie Božského Vykupiteľa. Sestra Katarína Krištofová SDR predstaví bl. Alfonzu Máriu a jej veľkú úctu voči kňazom. Súčasťou budú aj svedectvá kňazov a piesne kapely MZK band. O 15:00 začína svätá omša, ktorej hlavným celebrantom bude otec biskup Jozef Haľko. Počas púte bude možnosť spovede a v kaplnke pri sakristii bude po celý čas vystavený Pán Ježiš k poklone s úmyslom za posvätenie kňazov.

Tento rok začala reťaz práve v deň, keď v Šaštíne slúžil svätú omšu Svätý Otec, ako to vnímaš?

Šaštín je centrum nášho hnutia. Rodiny, ktoré tvoria naše zakladajúce malé spoločenstvo, bývajú v šaštínskom dekanáte. V Šaštíne mávame pravidelne raz za mesiac modlitbové stretnutie pri Eucharistickom Ježišovi. Tu bude aj vyvrcholenie pôstu a modlitieb – na Púti za kňazov 23.10. Už to, že Sv. Otec symbolicky svojou prítomnosťou v Šaštíne odštartoval túto akciu je veľkým požehnaním. Šťastnejší som o to viac, že mi bolo umožnené o pôstnej akcii a aj o Púti za kňazov informovať Svätého Otca osobne. Pápež František to prijal s nadšením a na záver udelil tejto iniciatíve svoje požehnanie.

Myslíš, že pre kňazov bude návšteva pápeža novým podnetom na prežívanie svojho povolania?

Určite. Som presvedčený o tom, že v jeho príhovoroch objavili množstvo podnetov. A nie len pre tzv. aktívnych kňazov, ale aj pre starých a chorých, ktorých často povzbudzuje.

Môže byť ovocím návštevy aj rast duchovných povolaní?

Áno, aj o tomto som presvedčený. Tak ako bola impulzom pre povolanie do kňazstva návšteva pápeža Jána Pavla II. napríklad pre otca Jozefa Kováčika alebo otca Jána Buca, či otca Jaroslava Máčovského, ktorý bol pri prvej návšteve Jána Pavla II. v službe ešte ako kukláč. Ale takých kňazov je na Slovensku oveľa viac. Preto si myslím, že to tak bude aj teraz.

Koľko ľudí je dnes v spoločenstve?

Sme hnutie. To znamená, že členov neregistrujeme. Ale uvediem aspoň pre orientáciu niekoľko čísiel. Napríklad na sociálnej sieti facebook v skupine MZK evidujeme bezmála 3 tisíc členov. Máme približne 300 modlitebníkov v takzvanej emailovej skupine MZK, kde asi raz za mesiac, alebo aj častejšie podľa potreby, rozposielam konkrétne modlitbové úmysly. Za konkrétnych kňazov. Podľa počtu rozdaných modlitebníkov (božúrok) hnutia MZK odhadujem asi 4 tisíc členov.

Ako spoločenstvo funguje?

V modlitbách za kňazov sa zjednocujeme viacerými spôsobmi. Raz do mesiaca sa stretávame v bazilike v Šaštíne, v modlitbách za úmysly rozposielané emailom, vo farnostiach v malých skupinkách MZK, ale napríklad aj cez rádio Mária, kde sa pravidelne modlíme z nášho modlitebníka.

Dá sa do neho zapojiť?

Na adrese mzk(zavináč)mzk.sk je možné požiadať o zaradenie do skupiny, a tiež si vypýtať modlitebník. Vo farnosti je možné osloviť, pozvať aj ďalších a vytvoriť malú skupinku MZK. Takéto malé spoločenstvá Modlitby za kňazov (MZK) fungujú podobne ako napríklad v hnutí Modlitby matiek.

Čo je cieľom tohto spoločenstva?

Šíriť úctu ku kňazstvu, vyprosovať u Boha milosti pre kňazov, vyprosovať nové povolania, povzbudzovať starých a chorých kňazov...

Ide len o modlitbu, alebo aj konkrétnu pomoc kňazom?

Bez Božej pomoci, márne naše namáhania. Ide najmä o modlitbu, ale tá nás samozrejme nenecháva ľahostajnými a pobáda nás aj ku konkrétnej pomoci. V našom zakladajúcom malom spoločenstve vždy v advente navštevujeme starých resp. chorých kňazov v zariadeniach pre nich vyčlenených, alebo v domácnostiach. Snažíme sa ich povzbudiť, potešiť. Členovia malých spoločenstiev MZK vo farnostiach pomáhajú pánom farárom podľa potrieb farnosti.

Ako vnímajú samotní kňazi túto aktivitu?

Veľakrát ani nevedia, že sa za nich modlíme. Ak napríklad dostaneme informáciu, že niektorý kňaz je vážne chorý, ideme do modlitby. On o tom ani nemusí vedieť. Ale keď vie, tak veľakrát vyjadrí svoju vďačnosť. O 40 dňovej reťazi už mnohí vedia a povzbudzujú svojich farníkov zapojiť sa. Svoje požehnanie dal tejto iniciatíve arcibiskup Stanislav Zvolenský, ale aj arcibiskup Ján Babjak za gréckokatolícku cirkev. A ako som už spomínal, 15.9. sme dostali požehnanie od Svätého Otca Františka.

Na ktorých kňazov si v živote spomínaš?

Najmä na už spomínaného o. Augustína Dršku. Vyhovoval mi ako človek, ale v srdci ho nosím najmä preto, že mi sprostredkoval najväčší dar, aký som mohol v živote dostať – vieru. Dal mi základy, z ktorých aj po mnohých rokoch žijem.

Čo podľa Teba kňazov najviac trápi?

Náš nezáujem. Predovšetkým nezáujem o veci Božie, ale aj nezáujem o blížneho. Aj určite aj nezáujem o život kňaza. Prestavte si diecéznych kňazov, ktorí žijú sami na farách... Rehoľní to majú v tomto trochu ľahšie. Keď spolubrat chodí po kláštore zachmúrený, jeho bratia si to môžu všimnúť, zaujímať sa o to, čo ho trápi. Porozprávať sa, pomodliť sa s ním.

Ako môžeme našim kňazom pomôcť?

Osobnou zaangažovanosťou, zaujímaním sa o neho, ponukou pomoci... Ak ale on sám pomoc odmieta, je najúčinnejšie obrátiť sa na nášho dobrého Boha. On už nájde možnosti, ako vstúpiť do srdca kňaza, ako ho vyviesť z beznádeje, ako mu pomôcť.

Kde vás možno kontaktovať?

Najmä na emailovej adrese mzk(zavináč)mzk.sk. O 40-dňovej reťazi pôstu a modlitieb za kňazov je možné získať viac informácií na www.postaputzaknazov.sk.( TK KBS, rp; pz ) 20210927025   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]