[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je piatok 22. 10. 2021   Meniny má Sergej       Pošlite tip TK KBS Správy cez: RSS | Email | Mobile | Twitter | Instagram | Facebook | Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  október  >>
poutstštpisone
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

  COVID-19
Koronavírus [dossier]
Covid-19 automat
Rady pri ochorení

  Top témy
Všetky
Pápež František na Slovensku
SDM 2023 Lisabon
Synoda 2021-23
Rok Amoris Laetitia
Rok sv. Jozefa
Koronavírus

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast
[apple]

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Pôstna polievka
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

V sobotu, po dvoch rokoch, bola púť maďarského protopresbyterátu do Máriapócse
P:3, 27. 09. 2021 08:40, DOMV sobotu 25. septembra sa uskutočnila každoročná púť veriacich maďarského protopresbyterátu do Máriapócse.

Foto: Eniko Vaszily, Diana Puskar


Maďarsko 27. septembra (TK KBS) V sobotu 25. septembra sa uskutočnila každoročná púť veriacich maďarského protopresbyterátu do Máriapócse. Zúčastnilo sa jej približne 200 veriacich a 15 kňazov. Kvôli pandemickej situácii skrátený liturgický program začínal liturgiou o 10:30, po ktorej nasledovala modlitba paraklisu pred ikonou presvätej Bohorodičky. Pred liturgiou kňazi vysluhovali sviatosť zmierenia vo vonkajších priestoroch okolo baziliky.

Na úvod veriacich privítal Vojtech Boháč, synkel pre maďarských veriacich. Vyjadril radosť nad tým, že po dlhých dvoch rokoch sa veriaci opäť mohli stretnúť na jednom z najobľúbenejších pútnických miest a spoločne sa modliť k nebeskej Matke, aj keď síce v obmedzenom počte, ale s o to väčšou dôverou.

Vladyka Cyril Vasiľ, košický eparchiálny biskup, vo svojom príhovore vyzdvihol Máriinu pokoru a poníženosť, ktoré boli dôvodom toho, že Boh si ju vybral za nástroj Vtelenia svojho Syna. A sú aj dôvodom toho, že Mária sa vo svojich zjaveniach prihovára svetu väčšinou cez omilostené osoby nízkeho spoločenského postavenia, často cez deti, v chudobnom prostredí. Aj dejiskom zázračného slzenia v Máriapócsi bol pôvodný chudobný drevený dedinský chrám. Všetky tieto okolnosti poníženej chudoby a jednoduchosti si Boh vyberá na prejavenie svojej lásky a blízkosti k človeku. Máriapócsska ikona nie je dielom veľkých majstrov a nie je určená pre slávne galérie. Vo svojej jednoduchosti nám pripomína Máriine čnosti, skrze ktoré sa stala veľkou v Božích očiach. Preto ju blahoslavia všetky pokolenia – aj to naše, lebo veľké veci jej urobil ten, ktorý je mocný.

Na záver sa Jozef Vaszily, dekan maďarského protopresbyterátu, poďakoval všetkým prítomným za účasť a vyjadril nádej, že v blízkej budúcnosti sa už opäť budú môcť konať tradičné púte bez obmedzení programu aj počtu veriacich.( TK KBS, ts ke, rp; pz ) 20210927024   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]