[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je nedeľa 17. 10. 2021   Meniny má Hedviga       Pošlite tip TK KBS Správy cez: RSS | Email | Mobile | Twitter | Instagram | Facebook | Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  október  >>
poutstštpisone
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

  COVID-19
Koronavírus [dossier]
Covid-19 automat
Rady pri ochorení

  Top témy
Všetky
Pápež František na Slovensku
SDM 2023 Lisabon
Synoda 2021-23
Rok Amoris Laetitia
Rok sv. Jozefa
Koronavírus

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Pôstna polievka
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Anjel Pána vo Svetový deň migrantov: Nazavrime dvere ich nádeji
P:3, 26. 09. 2021 19:59, ZAHFoto: SpC-Vatican


Vatikán 26. septembra (RV) Na poludňajšiu modlitbu Anjel Pána so Svätým Otcom v nedeľu 26. septembra prišli veriaci v hojnom počte. Vychádzajúc z Markovho evanjelia pápež František zdôraznil Ježišovo varovanie pred pokušením mentality uzavretého „hniezda“ a tiež jeho ráznu výzvu „odťať“ to, čo bráni nášmu rastu v láske. Pri príležitosti 107. svetového dňa migrantov a utečencov pápež František pripomenul jeho tohtoročnú tému „Na ceste k čoraz širšiemu my“.

„Je nevyhnutné kráčať spoločne, bez predsudkov a bez strachov, stáť pri tých, čo sú zraniteľnejší: migranti, utečenci, vysídlenci, obete obchodovania a opustení. Sme povolaní budovať svet, ktorý bude stále inkluzívnejší, ktorý nebude nikoho vylučovať.“

Po týchto slovách pápež z okna pápežského domu pozdravil na námestí zástupcov združení angažujúcich sa v pomoci migrantom: projekt Talianskej katolíckej charity „APRI“, oddelenie Rímskej diecézy „Migrantes“ a dielo jezuitov „Centrum Astalli“: „Ďakujem všetkým za vaše veľkodušné úsilie!“

Svätý Otec pozdravil aj príslušníkov rozličných etník, ktorí prišli s vlajkami. Dal tiež do pozornosti aj súsošie na Vatikánskom námestí s názvom „Nebadaní anjeli“, ktoré zobrazuje migrantov na člne. „Nazavrime dvere ich nádeji,“dodal pápež.

Solidaritu pri tejto príležitosti vyslovil pápež František obyvateľom ostrova La Palma v Kanárskom súostroví, zasiahnutým sopečnou erupciou. Pripomenul aj dnešné blahorečenie talianskeho kňaza Giovanniho Fornasiniho, zabitého v roku 1944 v Bologni za jeho pomoc ľuďom prenasledovaným nacizmom.

Príhovor pred modlitbou Anjel Pána

 

26. nedeľa cez rok - cyklus B, 26. septembra 2021

Drahí bratia a sestry, dobrý deň!

Evanjelium dnešnej liturgie nám rozpráva o krátkom dialógu medzi Ježišom a apoštolom Jánom, ktorý hovorí v mene celej skupiny učeníkov. Tí videli istého muža ako vyháňa zlých duchov v Pánovom mene, no bránili mu v tom, lebo nepatril do ich skupinky. Ježiš ho v tejto súvislosti vyzýva, aby nevytváral prekážky tomu, kto činí dobro, lebo spolupracuje na uskutočňovaní Božieho plánu (porov. Mk 9,38-41). Potom ho napomína: namiesto rozdeľovania ľudí na dobrých a zlých, sme všetci povolaní k tomu, aby sme dávali pozor na svoje srdce, aby sa nám nestalo, že podľahneme zlu a dáme pohoršenie ostatným (porov. v. 42-45.47-48).

Ježišove slová skrátka odhaľujú isté pokušenie a ponúkajú výzvu. Tým pokušením je uzavretosť. Učeníci chceli zabrániť konaniu dobra len preto, že ten, kto ho činil, nepatril do ich skupinky. Mysleli si, že majú „výhradné právo na Ježiša“ a že sú tí jediní oprávnení pracovať pre Božie kráľovstvo. Avšak takto prichádzajú k pocitu, že sú uprednostnení, a považujú ostatných za cudzích, a to až tak, že sa voči nim správajú nepriateľsky. Bratia a sestry, každá uzavretosť totiž vytvára odstup od toho, kto nezmýšľa tak ako my, a to – ako vieme – je koreňom mnohého zla v dejinách: absolutizmu, ktorý často vytváral diktatúry a veľa násilia voči tomu, kto bol odlišný.

Tiež je ale treba dávať pozor na uzavretosť v Cirkvi. Lebo diabol, ktorý je ten, čo rozdeľuje – to totiž znamená slovo „diabol“, ten ktorý rozdeľuje – vždy vyvoláva podozrenia, aby ľudí rozdeľoval a vyčleňoval. Prefíkane pokúša a môže sa stať to, čo sa prihodilo učeníkom, ktorí dospeli až k tomu, že nakoniec vylúčili spomedzi seba toho, kto vyháňal samotného diabla!

Niekedy aj my, namiesto toho, aby sme boli spoločenstvami pokorných a otvorených ľudí, môžeme vytvárať dojem, že sme „prvotriedni“ a držíme si odstup od ostatných; namiesto toho, aby sme sa usilovali kráčať so všetkými, možno ukazujeme náš „preukaz veriacich“: „ja som veriaci“, „ja som katolík“, „ja som katolíčka“, „ja patrím do toho či onoho združenia“; a tí ostatní chudáci nie. Toto je hriech. Ukazovať sa s „preukazom veriaceho“, aby sme súdili a vyraďovali.

Prosme o milosť prekonávať pokušenie súdiť a škatuľkovať druhých, a aby nás Boh uchránil pre mentalitou „hniezda“, ktorou sa žiarlivo uzatvárame do chránenej skupinky tých, ktorí sa považujú za dobrých: kňaz so svojimi najvernejšími; pastorační pracovníci uzavretí v kruhu, aby doň nik iný nevnikol; hnutia a združenia vo vlastnej osobitej charizme, a tak ďalej. Uzavretí. Toto všetko je rizikom, že sa z kresťanských komunít stanú miesta rozdelenia a nie spoločenstva. Duch Svätý nechce uzavretosť; chce otvorenosť, pohostinné spoločenstvá, kde bude miesto pre všetkých.

Potom je v Evanjeliu ešte aj Ježišova výzva: namiesto súdenia všetkého a všetkých, dávajme si pozor na nás samých! Je tu totiž riziko, že budeme neúprosní k iným, no až príliš zhovievaví k sebe samým! Ježiš nás vyzýva, aby sme nerobili kompromisy so zlom, a používa úderné obrazy: „Ak je niečo v tebe príčinou pohoršenia [Ak ťa niečo zvádza na hriech], odtni to!“ (porov. v. 43-48).

Ak ti niečo škodí, odtni to! Nehovorí: „Ak ťa niečo zvádza na hriech, postoj, pouvažuj nad tým, polepši sa trochu...“ Nie: „Odtni to! Ihneď!“. Ježiš je v tomto radikálny, náročný, ale pre naše dobro, ako dobrý lekár. Každý rez, každé orezanie je na lepší rast a prinášanie ovocia v láske. Pýtajme sa teda: čo je vo mne v protiklade s Evanjeliom? Čo konkrétne Ježiš chce, aby som ja odťal v mojom živote?

Prosme Nepoškvrnenú Pannu Máriu, aby nám pomáhala byť prívetivými voči ostatným a ostražití voči sebe samým.

(Preklad: Slovenská redakcia VR)( TK KBS, RV, mk, jb; rp ) 20210926004   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]