[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je štvrtok 01. 06. 2023   Meniny má MDD, Žaneta      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Mastodon][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  jún  >>
poutstštpisone
   1234
567891011
12131415161718
19202122232425
2627282930  

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

V Ríme zarezonovala slovenská 15. národná púť Ordinariátu OS a OZ
P:3, 26. 09. 2021 19:50, ZAH

Vatikán 26. septembra (RV) Večné mesto žilo v týždni od 19. do 25. septembra prítomnosťou slovenských pútnikov. Účastníci 15. národnej púte Ordinariátu ozbrojených síl a ozbrojených zborov SR navštívili posvätné miesta kresťanstva a stretli sa s pápežom Františkom, ktorému priniesli ako dar starobylý zvon z Bojnej z doby Veľkej Moravy.

K výnimočnosti tohtoročnej púte prispela aj skutočnosť, že sa konala len niekoľko dní po návšteve pápeža Františka na Slovensku. V tejto súvislosti sa jej dostala aj pozornosť zahraničných médií. 

Skupina 150 slovenských pútnikov po ceste do Ríma navštívila Assisi, v utorok ráno už v Ríme spoločne slávili svätú omšu v Bazilike sv. Petra. V stredu sa príslušníci Ozbrojených síl, Policajného zboru, Zboru väzenskej a justičnej stráže a Hasičského a záchranného zboru spolu s členmi ich rodín zúčastnili na generálnej audiencii v Aule Pavla VI., kde im Svätý Otec venoval osobitný pozdrav:

„Zo srdca vítam slovenských veriacich. Osobitne pozdravujem účastníkov 15. púte Ordinariátu ozbrojených síl a ozbrojených zborov Slovenskej republiky.”

V aule zaplnenej pútnikmi z celého sveta sa pápež vrátil k svojej nedávnej apoštolskej ceste týmito slovami:

Drahí bratia a sestry, pred týždňom som ukončil Apoštolskú cestu do Budapešti a na Slovensko. Bola to púť modlitby, púť ku koreňom viery a púť nádeje pre všetkých. Po tejto ceste je v mojom srdci veľké „ďakujem“. Vďaka biskupom a občianskym autoritám, vďaka všetkým spolupracovníkom pri organizácii, vďaka všetkým, ktorí sa modlili. S dovolením, pridajte ešte jednu modlitbu, aby semiačka zasiate počas tejto cesty priniesli hojné ovocie. Ďakujem!“

Pútnici z vojenského ordinariátu pod vedením generálneho vikára Mons. Jozefa Michalova, za prítomnosti veľvyslanca SR pri Svätej stolici Mareka Lisánskeho a veľvyslankyne SR v Taliansku Karly Wursterovej venovali v závere audiencie Svätému Otcovi repliku bronzového zvona z 9. storočia, pochádzajúceho zo slovanského hradiska Bojná – Valy v okrese Topoľčany. Dar pápežovi odovzdal starosta obce Bojná  Jozef Stankovský. Svätý Otec obklopený slovenskými pútnikmi zvon rozozvučal v priestrannej aule.

Ordinariát OS a OZ SR organizuje národná púť pravidelne každý rok. Výnimkou bol rok 2020, ovplyvnený pandémiou. Na tohtoročnej 15. púti sprevádzali pútnikov šiesti kňazi. Samotný ordinár Mons. František Rábek sa z dôvodu zdravotnej karantény napokon nemohol na putovaní zúčastniť.

Program týždňa prežitého v Ríme bol už tradične veľmi bohatý. Pútnici mali príležitosť prehliadnuť si expozície Vatikánskych múzeí, prejsť sa po Vatikánskych záhradách a pomodliť sa pri hrobe sv. Jána Pavla II. Vo štvrtok spoločne slávili svätú omšu v Hlavnej mariánskej bazilike Santa Maria Maggiore a v piatok podobne v Bazilike sv. Klementa. Počas týždňa si prezreli monumenty antického Ríma a navštívili ďalšie pútnické miesta: Laterán, Sväté schody, baziliky sv. Pavla, sv. Vavrinca, sv. Šebastiána a sv. Praxedy. V sobotu sa tri autobusy vydali na spiatočnú cestu, so zastávkou v kasárňach v rakúskom Klagenfurte.( TK KBS, RV, jb; rp ) 20210926002   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]