[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je streda 07. 06. 2023   Meniny má Róbert      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Mastodon][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  jún  >>
poutstštpisone
   1234
567891011
12131415161718
19202122232425
2627282930  

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Kanadskí biskupi sa ospravedlnili indiánom, pápež ich prijme v decembri
P:3, 25. 09. 2021 18:54, ZAH

Vatikán 25. septembra (RV) Biskupi Kanady sa ospravedlnili indiánskym obyvateľom tejto krajiny za utrpenie, ktorému boli na prelome 19. a 20. storočia vystavení v internátnych školách v rámci štátneho programu na asimiláciu domorodého obyvateľstva.

Biskupi zhromaždení na plenárnom zasadnutí Kanadskej biskupskej konferencie sa v spoločnom vyhlásení vydanom v piatok 24. septembra zaviazali podporovať proces uzdravovania rán a zmierenia. Keďže zástupcovia pôvodného obyvateľstva Kanady prejavili záujem stretnúť sa s pápežom Františkom, biskupi oznámili, že stretnutie je naplánované na december v Ríme. Uvažujú pozvať Svätého Otca aj na návštevu Kanady, ktorá by bola ďalšou príležitosťou na posilnenie ozdravného procesu.

Vo svojom vyhlásení kanadskí biskupi okrem iného píšu:

„Mnohé katolícke rehoľné komunity a diecézy sa podieľali na tomto systéme, ktorý viedol k potláčaniu domorodých jazykov, kultúry a spirituality, nerešpektujúc bohatú históriu, tradície a múdrosť pôvodných obyvateľov. Uznávame vážne zneužívanie, ktorého sa dopustili niektorí členovia našej katolíckej komunity; fyzické, psychické, emocionálne, duchovné, kultúrne a sexuálne.

So zármutkom si tiež uvedomujeme historickú a pretrvávajúcu traumu a dedičstvo utrpenia a problémov, ktorým čelia pôvodní obyvatelia, čo pretrváva dodnes.  Spolu s tými katolíckymi subjektmi, ktoré boli priamo zapojené do prevádzky škôl a ktoré už ponúkli vlastné úprimné ospravedlnenie, my, katolícki biskupi Kanady, vyjadrujeme hlbokú ľútosť a jednohlasne sa ospravedlňujeme.

Plne sa angažujeme v procese uzdravenia a zmierenia. Spolu s mnohými pastoračnými iniciatívami, ktoré už prebiehajú v diecézach po celej krajine, ako ďalší hmatateľný prejav tohto trvalého úsilia sa zaväzujeme uskutočniť v každom regióne krajiny zbierku finančných prostriedkov na podporu iniciatív na miestnej úrovni s domorodými partnermi.“

Biskupi sa zaväzujú k práci na tomto poli aj do budúcnosti, keď píšu:

„Zaväzujeme sa pokračovať v práci na poskytovaní dokumentácie alebo záznamov, ktoré pomôžu uchovať v pamäti tých, ktorí sú pochovaní v neoznačených hroboch.

Po vypočutí žiadostí o zapojenie pápeža Františka do tohto procesu zmierenia sa delegácia pozostalých domorodcov, ich starších a uchovávateľov pamäti ako aj mládeže stretne so Svätým Otcom v decembri 2021 v Ríme.

Pápež František sa stretne s domorodými účastníkmi a bude ich počúvať, aby rozpoznal, ako môže podporiť našu spoločnú túžbu obnoviť vzťahy a spoločne kráčať po ceste nádeje v nasledujúcich rokoch.

Zaväzujeme sa, že budeme spolupracovať so Svätou stolicou a našimi domorodými partnermi na možnosti pastoračnej návštevy pápeža v Kanade v rámci tejto ozdravnej cesty.“( TK KBS, RV, mh, jb; rp ) 20210925007   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]