Varšava 24. septembra (RV) V istom okamihu som si uvedomil, že pre mňa ako biskupa nie je nič dôležitejšie, ako riešenie týchto ťažkých otázok zneužívania maloletých. Samozrejme, radšej by som hlásal evanjelium alebo robil misijnú prácu, ale ľudia neuveria evanjeliu, ak budú mať pocit, že sa nestaráme o ich deti, povedal kardinál Seán Patrick O’Malley pre Vatikánsky rozhlas na záver medzinárodnej konferencie o ochrane maloletých v cirkvách strednej a východnej Európy.
Bostonský metropolita je jedným z biskupov s najväčšími skúsenosťami v tejto oblasti. Počas svojej 40 ročnej pastoračnej služby bol trikrát preložený do iných diecéz, aby riešil krízové situácie. Spomína si, že na začiatku nevedel, ako to má riešiť, pretože neboli vypracované žiadne postupy.
Podľa amerického kardinála ani cirkvi v strednej a východnej Európe zatiaľ nemajú v tejto oblasti veľké skúsenosti. Práve s tým im mala pomôcť Varšavská konferencia:
"Keby sa s nami niekto pred 40 rokmi, keď sme boli vymenovaní za biskupov, rozprával o tom, ako riešiť tieto problémy, keby sme počúvali obete, dejiny našej Cirkvi by boli iné. Vždy povzbudzujem hlavy Cirkvi, aby hľadali príležitosti na vypočutie obetí. Myslím si, že sa stalo veľa zlých vecí, zlé rozhodnutia biskupov, zatajovanie...
Veľa z toho sa stalo preto, lebo netušili, ako veľmi ubližujú obetiam. Keby mohli predvídať množstvo bolesti, utrpenia a škôd, nikdy by takýchto kňazov nepresúvali z miesta na miesto a nevystavovali deti riziku. Preto je to také dôležité. Mal som tú česť požiadať Benedikta XVI. o stretnutie s obeťami. Potom som požiadal pápeža Františka, aby urobil to isté. Pre oboch to bol veľmi hlboký zážitok, ktorý sa im vryl do pamäti."
Kardinál O’Malley priznáva, že mnohí biskupi sa stále zdráhajú stretnúť s obeťami kvôli hnevu, ktorý v nich často drieme. Predseda pápežskej komisie však zdôrazňuje, že tento hnev je oprávnený. Niektorí z nich tiež stratili vieru a našou úlohou je priviesť ich späť do Cirkvi, dodáva bostonský metropolita.