[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je piatok 22. 10. 2021   Meniny má Sergej       Pošlite tip TK KBS Správy cez: RSS | Email | Mobile | Twitter | Instagram | Facebook | Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  október  >>
poutstštpisone
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

  COVID-19
Koronavírus [dossier]
Covid-19 automat
Rady pri ochorení

  Top témy
Všetky
Pápež František na Slovensku
SDM 2023 Lisabon
Synoda 2021-23
Rok Amoris Laetitia
Rok sv. Jozefa
Koronavírus

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast
[apple]

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Pôstna polievka
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Pápež novému patriarchovi pripomína utrpenie Sýrčanov a Libanončanov
P:3, 24. 09. 2021 16:10, ZAHFoto: SpC-Vatican


Vatikán 24. septembra (RV) Pápež František schválil voľbu nového patriarchu Arménskej katolíckej cirkvi, ktorým sa stal Rafael Bedros XXI. Minassian. Adresoval mu list, v ktorom ho vyzval, aby viedol Cirkev cestou bratstva a ekumenického dialógu, a dnes ráno ho prijal na súkromnej audiencii s účastníkmi Biskupskej synody.

Arménsky katolícky ľud čakal na svojho nového pastiera, ktorý ho spozná, osloví ho menom a povedie ho silným a láskavým slovom evanjelia, píše František a poukazuje na utrpenie v Sýrii a Libanone, kde pôsobí Arménska cirkev, ale aj na pandémiu, ktorá naďalej ovplyvňuje život v rôznych častiach sveta.

„Všetci ľudia dobrej vôle, najmä kresťania, sú povolaní byť susedmi a bratmi a prekonávať ľahostajnosť a osamelosť. Aj v záplavách dejín a v púšti nášho veku môžeme a musíme kráčať k Ukrižovanému, ktorý vstal z mŕtvych."

Pápež František nezabúda na bohatstvo a bolesť arménskeho národa, "šampióna utrpenia", ktorý počas sedemnástich storočí svojej kresťanskej histórie prešiel mnohými skúškami. Tento národ však neustále prekvital a prinášal ovocie "vďaka svätosti a múdrosti svojich svätcov a mučeníkov, kultúre svojich lekárov a mysliteľov, umeniu, ktoré vie vytesať do skaly znak kríža ako strom života, svedectvo víťazstva viery nad každou nepriaznivou silou vo svete".

Pápež František v závere vyzýva k zachovávaniu tejto tradície a pamäti, pričom sa odvoláva na príklad svätých a najmä svätého Gregora z Nareku, ktorého sám vyhlásil za učiteľa Cirkvi. "Predovšetkým nech nám ukážu cestu autentického bratstva a ekumenického dialógu s bratmi Arménskej apoštolskej cirkvi."( TK KBS, rv cz, ml; pz ) 20210924041   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]