[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je štvrtok 25. 07. 2024   Meniny má Jakub      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  júl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Na Nitrianskom hrade opäť birmovná slávnosť v historickej atmosfére
P:3, 24. 09. 2021 14:45, DOM

Nitra 24. septembra (TK KBS) Farnosť sv. Urbana v Nitre na Zobore v poslednej chvíli nečakane zmenila miesto birmovnej slávnosti, a birmovanci sa tak nezhromaždili vo svojom farskom Kostole sv. Urbana, ale na Nitrianskom hrade v jeho historickej Gotickej priekope medzi starobylými hradnými múrmi.

Tridsaťjeden mladých chlapcov a dievčat, ktorí sa na prijatie sviatosti kresťanskej dospelosti pripravovali v ťažkom období pandémie pod vedením zoborského farára len online spôsobom, tak dostali možnosť spolu so svojimi najbližšími a birmovnými rodičmi pocítiť vanutie Ducha Svätého a vyliatie jeho darov na mieste, ktoré je spojené s najstaršími dejinami kresťanstva na Slovensku.

Birmovancov na to upozornil aj hlavný celebrant slávnostnej svätej omše nitriansky diecézny biskup Mons. Viliam Judák, ktorú ju celebroval spolu s nitrianskym dekanom Mons. Pavlom Zahatlanom a zoborským farárom Milanom Polákom. V príhovore birmovancom Mons. Judák uvažoval aj o zmysle života človeka, význame sviatosti birmovania v živote kresťanov, ale aj o dozrievaní vo viere s pomocou darov Ducha Svätého a záväzku a z toho plynúceho pre aktívny kresťanský život a svedectvo viery v živote každého z nich.

Povzbudil ich preto k radostnému, ale aj zodpovednému užívaniu života v modernej dobe a aktívnej spolupráci s Duchom Svätým a nakladaním s jeho darmi. Zoborská mládež sa v závere slávnosti poďakovala biskupovi Judákovi aj farárovi Polákovi za prípravu aj vyslúženie sviatosti birmovania a vyjadrila ochotu a záujem žiť autentickým kresťanským životom.

Históriou presiaknutá atmosféra Nitrianskeho hradu, ako aj príjemné počasie boli ďalšími nečakanými darmi, ktorých sa birmovancom zo Zobora dostalo, a prispeli k duchovnému zážitku z celej slávnosti. Za posledné dva roky to bola už v poradí tretia birmovná slávnosť, ktorá sa takto v exteriéri v historickej atmosfére Nitrianskeho hradu vzhľadom na  protipandemické opatrenia uskutočnila.

Ako sa však ukázalo, bolo to riešenie, ktoré umožnilo bez výrazných obmedzení všetkým zúčastneným z farnosti Nitra – Chrenová, Nitra – Zobor, či dospelým birmovancom z celej diecézy prežiť jeden z významných momentov v živote kresťana na netradičnom mieste veľkého duchovného významu, informoval TK KBS Tibor Ujlacký, hovorca Nitrianskeho biskupstva.( TK KBS, tu, ml; pz ) 20210924037   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]