[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je streda 24. 04. 2024   Meniny má Juraj      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  apríl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930     

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Kardinál Hollerich pre E-kai: V Európe už nebudeme väčšinovou cirkvou
P:3, 24. 09. 2021 14:33, ZAH

Rím 24. septembra (TK KBS) Je potrebné, aby biskupi Európy na kontinentálnej úrovni dali spoločnú odpoveď na súčasné výzvy, hovorí v rozhovore pre E-kai luxemburský arcibiskup Jean-Claude Hollerich SJ, predseda Komisie biskupských konferencií Európskej únie (COMECE) a člen Rady európskych biskupských konferencií (CCEE), ktorej členovia sa zišli na pracovnom zasadnutí v Ríme pri príležitosti 50. výročia svojho vzniku. Arcibiskup Hollerich zdôrazňuje, že "počet praktizujúcich sa po pandémii zníži, čo umožňuje sústrediť sa na tých, ktorí skutočne veria, aby sme spolu s nimi začali túto novú etapu".

- Má podľa vás Cirkev v Európe šancu vrátiť sa k pastorácii, akú sme poznali pred pandémiou, alebo by sa mala vzdať myšlienky, že to bude "ako kedysi"?

Kardinál Jean-Claude Hollerich: Podľa môjho názoru, a je to aj názor mnohých biskupov, s ktorými som sa stretol počas Medzinárodného eucharistického kongresu v Budapešti, by sme mali začať niečo nové. Myslím si, že v Cirkvi bude menej veriacich. Aspoň u nás v Luxembursku to tak vyzerá. Máme kresťanov "zo zvyku" a títo kresťania si už zvykli nechodiť do kostola. Tejto skupine nebude prítomnosť chýbať, takže je nepravdepodobné, že by sa vrátili sami od seba. To nám na jednej strane umožňuje zamerať sa na tých kresťanov, ktorí skutočne veria, a začať túto novú etapu spolu s nimi.

- Mnohí dnes opakujú, ako sa zdá, prorocké slová Josepha Ratzingera, neskoršieho pápeža, o Cirkvi budúcnosti...

V Európe sme v menšine a v nasledujúcich rokoch budeme v ešte väčšej. Myslím, že Latinská Amerika má dnes viac kresťanov ako Európa, podobne Filipíny, v Afrike je veľa povolaní. V Afrike je veľa povolaní. Ľudia tam cestujú mnoho kilometrov pešo, aby sa zúčastnili na svätej omši, zatiaľ čo u nás je pre niektorých ťažké prejsť päť kilometrov do kostola. To je dôležité.

- Ako by sme mohli v kontexte týchto výziev zhrnúť činnosť Rady európskych biskupských konferencií za posledných päťdesiat rokov? Mohli biskupi starého kontinentu "predvídať" alebo dokonca "predvídať" situáciu, v ktorej sa Cirkev nachádza dnes?

Myslím si, že to bola a je škola, v ktorej sa učíme, čo znamená byť Cirkvou v Európe. Máme cirkev v Luxembursku, v Maďarsku a v ďalších krajinách. A teraz sa musíme stať aj spoločenstvom Cirkvi v Európe. Tento rok budeme prežívať aj otvorenie Biskupskej synody o synodalite. Aj v kontexte tohto synodálneho procesu je potrebné, aby biskupi Európy na kontinentálnej úrovni dali spoločnú odpoveď na súčasné výzvy.

- Otec kardinál v súvislosti s vašou skúsenosťou: cítite sa ako európski biskupi ako spoločenstvo bratov?

V mnohých krajinách v súčasnosti panuje rôzne napätie. Verím však, že jednota viery je vždy väčšia ako akékoľvek napätie, ktoré môže vzniknúť. Osobne si myslím, že nezáleží na tom, či sme progresívni alebo konzervatívni biskupi, ak naozaj udržiavame vieru.

-  Môže to byť aj posolstvo mladým ľuďom, ktorí v mnohých častiach Európy sledujú život Cirkvi buď prostredníctvom internetového vysielania, alebo ich odrádzajú škandály či falošné správy?

Mladým ľuďom pred počítačmi chcem predovšetkým povedať, že je krásne byť kresťanom. Že je zdrojom pokoja a hlbokej radosti. A že je to cesta, na ktorú sa môžu mladí ľudia zapojiť. Ja ako "dedko" vám môžem z pohľadu svojho života povedať, že to stojí za to. Ale vy, mladí ľudia, na to musíte reagovať osobnou skúsenosťou svojej viery. Zverujeme do vašich rúk Cirkev, v ktorej sú niektoré veci krásne a iné potrebujú obnovu. Túto rekonštrukciu však musíte uskutočniť vy, ako svätý František, pretože Cirkev zajtrajška je vaša Cirkev. (Zdroj: E-kai)



( TK KBS, ekai, ml; pz ) 20210924036   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]