[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je štvrtok 20. 06. 2024   Meniny má Valéria      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  jún  >>
poutstštpisone
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Varšavská konferencia otvorila nové možnosti budúcej spolupráce
P:3, 24. 09. 2021 14:10, ZAH

Varšava 24. septembra (RV) Vo Varšave sa skončila medzinárodná konferencia o ochrane maloletých. Podľa jedného z členov organizačného výboru P. Żaka SJ konferencia prekonala všetky očakávania. Ukázala reálnu nádej na spoluprácu medzi stredoeurópskymi a východoeurópskymi cirkvami v boji proti sexuálnemu zneužívaniu maloletých duchovnými. Konferenciu zorganizovala Pápežská komisia pre ochranu maloletých v spolupráci s Konferenciou biskupov Poľska a s podporou poľskej Nadácie sv. Jozefa.

V posledný deň stretnutia sa účastníci podelili o svoje dojmy. Podľa profesorky Hanny Suchockej, členky Pápežskej komisie pre ochranu maloletých, má varšavská konferencia veľký význam pre Cirkev v celom regióne.

Prof. Suchocka: Máme čo robiť, aby sme zabezpečili transparentnosť právnych postupov

V rozhovore pre Vatikánsky rozhlas Suchocká uviedla, že hlavným cieľom konferencie bolo zhromaždiť skúsenosti a zistiť, v akom štádiu sa nachádza boj krajín proti fenoménu pedofílie. To poslúži Komisii pri vypracovaní ďalších riešení pre budúcnosť, ktoré budú navrhnuté pápežovi.

„Môžeme povedať, že Poľsko už urobilo určité kroky v porovnaní s inými krajinami. Predovšetkým už existuje spoločenské povedomie o rozsahu pedofílie, o tom, že nejde len o jednotlivé prípady, že ide o oveľa hlbší fenomén, než sa na prvý pohľad zdá, a preto sa už podnikli určité kroky v súvislosti so zodpovednosťou týchto ľudí, ktorí možno sami neboli páchateľmi pedofílie, ale tieto javy skrývali.

Skúsenosti, ktoré sme si tu mohli vymeniť s inými krajinami, ukazujú, že tieto krajiny sú ešte stále na začiatku cesty, že tento fenomén stále skrývajú, že sa nedostáva do kolektívneho vedomia. Význam tejto konferencie preto spočíval v tom, že sa v tejto chvíli musíme pozerať dopredu. To, čo chceme vypracovať a navrhnúť pápežovi, by sa malo týkať všetkých krajín a Poľska.

V súčasnosti ide predovšetkým o právne otázky, pretože je tu otázka nejasnosti právnych postupov, dĺžky čakania na rozhodnutie, vrátane "vatikánskeho" rozhodnutia. Ako sme sa dozvedeli z výpovedí obetí, na rozhodnutie čakajú už roky a zatiaľ sa ho nedočkali. Preto je naším záujmom, aby bol celý proces transparentný a aby bolo možné jasne stanoviť zodpovednosť.

To je záležitosť Poľska a ďalších krajín. Z tohto hľadiska bola táto konferencia dôležitá ako zbierka skúseností a pokus o prípravu riešení pre budúcnosť,“ hovorí profesorka Suchocka, členka Pápežskej komisie pre ochranu maloletých.

P. Żak SJ: Konferencia prekonala očakávania

Riaditeľ poľského Centra pre ochranu detí P. Adam Żak SJ poznamenal, že konferencia nebola len vedeckou konferenciou, ale aj stretnutím. Zdôraznil, že je dôležité vytvoriť osobné väzby medzi ľuďmi zapojenými do boja proti sexuálnemu zneužívaniu maloletých.

„Veľmi na mňa zapôsobila úprimnosť vôle pracovať nielen na prekonaní krízy, ale aj na tom, aby celá táto skúsenosť priniesla ovocie v miestnych cirkvách. Stretnutie vyvolalo veľké očakávania do budúcnosti. Nachádzame sa v rôznych fázach práce, s rôznym stupňom uvedomenia. Potrebujeme túto výmenu a vzájomnú podporu. Považujem to za veľmi dobré ovocie, ktoré v mojom ponímaní prekonalo všetky očakávania," povedal otec Żak.

Účastníci konferencie sú presvedčení, že ich hlas bude mať veľký význam aj z hľadiska prípravy synody biskupov o synodalite.( TK KBS, rv cz, job, ml; pz ) 20210924035   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]