[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je utorok 23. 07. 2024   Meniny má Oľga      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  júl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Svätá stolica pranieruje rasizmus proti migrantom a utečencom
P:3, 23. 09. 2021 15:11, ZAH

Vatikán 23. septembra (TK KBS) Vo videoposolstve vatikánsky sekretár pre vzťahy so štátmi arcibiskup Mons. Paul Richard Gallagher upozornil na rozšírené nepriateľstvo a diskrimináciu ľudí afrického pôvodu, ktorému ako migranti alebo utečenci "čelia v cieľových krajinách rasizmu a xenofóbii, diskriminácii a neznášanlivosti, namiesto toho, aby sa im dostalo potrebnej podpory".

Spravodlivosť a podpora obetí rasizmu

V OSN existuje pracovná skupina pre osoby afrického pôvodu, ktorá vydáva odporúčania na prekonanie tohto zneužívania a vypracováva správy o jednotlivých krajinách. Arcibiskup Gallagher vyjadril nádej, že toto fórum prispeje k spravodlivosti a podpore obetí rasizmu na celom svete. Vatikánsky "minister zahraničia" zároveň varoval, aby v boji proti rasizmu neboli ohrozené ďalšie ľudské práva, ako je sloboda prejavu, myslenia, náboženského vyznania a svedomia. Zákony proti rasizmu musia rešpektovať aj tieto práva, povedal a dodal, že boj proti diskriminácii sa nesmie stať zámienkou na utláčanie iných skupín v spoločnosti: "Sledovanie, vyšetrovanie a stíhanie prípadov rasizmu, rasovej diskriminácie, xenofóbie a súvisiacej neznášanlivosti sa nikdy nesmie stať pre štáty ospravedlnením porušovania ľudských práv menšín alebo cenzúry menšinových názorov".

Netolerancia a náboženské prenasledovanie

Durbanská deklarácia sa zaoberá tiež neznášanlivosťou, nepriateľskými činmi a násilím proti náboženským skupinám. Mons. Gallagher vyjadril znepokojenie nad všeobecným rastom náboženského prenasledovania zo strany štátov i neštátnych subjektov po celom svete, konkrétne nad prenasledovaním kresťanov: "Jednotlivci i celé populácie sú diskriminovaní kvôli svojej viere, zatiaľ čo páchatelia často zostávajú nepotrestaní. Niektorým náboženským menšinám dokonca v niektorých regiónoch hrozí zánik, vrátane kresťanov, ktorí sú najprenasledovanejšou skupinou na svete", uviedol vatikánsky sekretár pre vzťahy so štátmi. Ako ďalšiu formu diskriminácie potom uviedol "zákernú eugenickú prax". Za umelými reprodukčnými technológiami a prenatálnou diagnostikou sa podľa neho "často skrýva eugenická mentalita (...), v ktorej predstava, že existujú ľudia, ktorí sú menejcenní kvôli postihnutiu, pohlaviu alebo iným charakteristikám, často vedie k tomu, že sa im upiera právo na život ". V takomto myslení tkvie podstata diskriminácie, ktorá je v jasnom rozpore s Durbanskou deklaráciou, a nemožno ich ignorovať.

Kultúra bratstva

Arcibiskup Gallagher vo svojom posolstve tiež podporil "kultúru stretávania sa, bratstva a solidarity", ktorá by mala obmedziť rasizmus na celom svete. Medzinárodné dohody, ako je Durbanská deklarácia, sú "dôležité a nevyhnutné", ale musia viesť k "skutočnej zmene", vyhlásil. To si vyžaduje okrem politických opatrení zo strany vlád tiež vzdelávanie a "etické mediálne spravodajstvo, ktoré poskytuje objektívne informácie založené na faktoch, rešpektuje dôstojnosť všetkých ľudí a nepodporuje mentalitu ťažiacu z rozkolu medzi stúpencami a protivníkmi".

"Rasizmus spočíva v mylnom a zlovoľnom tvrdení, že niektorí ľudia majú menšiu dôstojnosť ako iní. To nielen nectí pravdu, že 'všetci ľudia sa rodia slobodní a rovní v dôstojnosti a právach', ale aj základnú etickú výzvu 'stretávať sa navzájom v duchu bratstva', "uviedol arcibiskup Gallagher a potvrdil, že Svätá stolica, ktorá je zmluvnou stranou Medzinárodného dohovoru OSN o odstránení všetkých foriem rasovej diskriminácie, sa "zaviazala bojovať proti všetkým formám rasizmu, rasovej diskriminácie, xenofóbie a súvisiacej neznášanlivosti".( TK KBS, RV cz, rp; pz ) 20210923044   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]