[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je pondelok 22. 07. 2024   Meniny má Magdaléna      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  júl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

V Dlhej nad Oravou majú v kaplnke nad obcou prenosný oltárny kameň
P:3, 23. 09. 2021 10:58, DOM

Dlhá nad Oravou 23. septembra (TK KBS) V Dlhej nad Oravou majú v kaplnke nad obcou prenosný oltárny kameň. Do reformy pápeža Pavla VI. v rokocho 1969 až 1970, sa mohla slúžiť svätá omša len sa konsekrovanom kameni, alebo oltári. Na tomto kameni je v latinčine napísané: „Ján Vojaššák z milosti Božej a z milosti Apoštolskej stolice spišský biskup. S Božou pomocou sme konsekrovali tento prenosný oltár. Na väčšiu Božiu česť a slávu sme do neho vložili relikvie svätých mučeníkov Valentína a Vigila, čo potvrdzujeme svojou pečaťou. Dňa 3. septembra 1946“. Pod tým bol biskupov podpis a pozostatky pečate biskupa. „Toto prežilo obdobie celého bývalého režimu,“ upozorňuje miestny farár Ján Duda, ktorý sa domnieva, že o prenosnom oltárnom kameni si zrejme mysleli, že ide o prenosný relikviár.

Kaplnka nad Dlhou nad Oravou vznikla zo sľubu miestnych veriacich. Zaviazali sa, že keď Panna Mária ochráni obec pred zničením pri prechode frontu počas druhej svetovej vojny, postavia jej kaplnku. Keďže kaplnka bola postavená zo sľubu veriacich, je definovaná ako verejná kaplnka, ktorá sa riadi zákonmi o kostoloch. „Tento objekt je teda de facto druhým kostolom v Dlhej,“ povedal Ján Duda.

Takéto kaplnky by mali mať prenosné oltárne kamene. Ale napríklad v kaplnke v susedných Chlebniciach sa už takýto kameň nenachádza. „Rovnako podobnú kaplnku postavenú zo sľubu majú aj v Krivej. Ale takýto kameň konsekrovaný biskupom Vojtaššákom sa tam nenachádza,“ hovorí Ján Duda, podľa ktorého mnohé prenosné oltáre s takýmito kameňmi boli zlikvidované, pretože kňazi nevedeli, o čo ide.

Pre Jána Dudu je tento objav prenosného kameňa posväteného biskupom Vojtaššákom mimoriadnym, pretože bol pred časom postulátorom kauzy blahorečenia biskupa Vojtaššáka. „Ako keby Ján Vojtaššák ma sprevádzal celým mojim kňazským životom,“ vysvetľuje s tým, že rovnako ho sprevádza aj osoba spišského špirituála v seminári Jána Čarnogurského.( TK KBS, rp; pz ) 20210923040   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]